EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Иван Христов, началник „Спешно отделение”в УМБАЛ „Софиямед“:Готови сме да лекуваме пациенти с COVID-19

Разполагаме със специалисти,  реанимационни легла и апаратура

Преглеждаме хората със съмнение за вируса в отделен кабинет

 

в.Телеграф

30.3.2020

 


-Д-р Христов, във връзка с пандемията от коронавирус и въведеното у нас извънредно положение, какви мерки взима УМБАЛ „Софиямед“?

-На медицински съвет на УМБАЛ „Софиямед“ се взе решение за създаване на вътрешен за болницата Оперативен щаб, който да организира и контролира работата на медицинските екипи във връзка с възникналата епидемия. Всеки ден се провеждат заседания на щаба и се дават допълнителни указания на болничния персонал. Разбира се,  указанията и решенията на болнично ниво са съобразени с тези на Националния оперативен щаб, ръководен от ген. Мутафчийски, както и с тези на Столична регионална здравна инспекция и Министерство на здравеопазването, осигуряващи безопасността на пациентите и персонала. Допълнително ръководството на болницата и на целия комплекс извършва системен контрол на всички наложени външни и вътрешни разпоредби, така че ние сме в борбата с коронавируса още от началото.

 В този щаб участват водещи специалисти от лечебното заведение– реаниматор, инфекционист, вирусолог, епидемиолог, невролог, фармацевт и т.н.

 

 

-С какви кадри разполагате и какви са конкретните мерки, предприети в ръководеното от Вас „Спешно отделение“?

-В Спешно отделение работят високо-квалицифирани специалисти с дългогодишен опит, сред които инфекционисти, интернисти, реаниматори, специалисти по спешна медицина, кардиолози. Не мога да не спомена квалифицираните фелдшери и медицински сестри, сред които и реанимационни, както и опитните санитари.Денонощно на разположение са и специалистите от всички болнични отделения. „Спешно отделение“ е в непосредствена близост и в тясна колаборация  с клиничната лаборатория и отделението по „Образна диагностика“. В последното е обособена отделна зала за провеждане на изследвания на инфекциозно болни.

Болницата продължава да работи в обичайния режим, като се преглеждат всякакви пациенти с различни заболявания. Продължава приемът на спешни пациенти към всички отделения. Във връзка с настоящата епидемия от COVID-19, сме предприели реорганизационни мерки за работа в „Спешно отделение“, а има такива и в останалите структури на болницата, с оглед възможно максимална безопасност за персонала и пациентите. В отделението е обособен кабинет за преглед на пациенти, съмнителни за инфекция с коронавирус. Разполагаме с реанимационна зала за пациенти в критично състояние и остра дихателна недостатъчност. В отделна зала се преглеждат всички останали болни. Това разделение е направено  с оглед да не се смесват потоците  на инфекциозни и неинфекциозно болни. Персоналът ни разполага със специални защитни облекла, както и с необходимите лични предпазни средства. Очакваме при необходимост да ни бъдат предоставени още такива.

 

Още на входа на отделението се осъществява триаж на пациентите, като те се разпределят към съответната зала. Осъществява се термометриране и пациентите попълват специален въпросник, разработен за целта-дали са посещавали регион с докладвано  разпространение на COVID-19, били ли са контактни с близки с установен коронавирус и др. Всички тези мерки са разпоредени с цел избягване на смесване на пациентопотока.

 Преди да влезе в отделението, на всеки пациент се поставя маска, еднократна престилка, калцуни, дезинфекцират се ръцете и му се дават медицински ръкавици.

 

За консултантите и пациентите, които се хоспитализират има отделен вход. Пациенти, които се налага да изчакат в коридора, се оставят на необходимото един от друг разстояние, маркирано с обозначителни червени линии на пода.Постоянно работата в отделението се контролира от мен като завеждащ, от старшата сестра, а и от инфекциониста д-р Ценка Георгиева – лекар с над 40г. практика, работила и като национален консултант по инфекциозни болести.

 

-Готова ли е болницата за евентуална реорганизация, ако има пациент с наличие на коронавирусна инфекция, вече имахте такъв?

-Това е въпрос, който ще бъде решен при необходимост съвместно от Националния щаб и Ръководството на болницата. Но лечебното заведение вече е заявило пред СРЗИ готовността си за това -имаме специално отделение за лечение на такива пациенти, което е оборудвано и с реанимационни легла и апаратура.

 

-Какво е личното Ви мнение за развитието на епидемията в България ?

Смятам, че в тази критична за целия свят ситуация, България, в лицето на държавните ръководители, Националния щаб и всички институции, взеха навременни и адекватни мерки. Искрено се надявам, че това ще даде резултат в най-близко бъдеще.

Вярвам в професионалните качества на лекарите и всички медицински специалисти, очаквам цялото общество да бъде дисциплинирано, отговорно и да продължи да спазва всички указания. Надявам се,че ще излезем от тази епидемия по-единни и по-добри.

 

Биография:

Д-р Христов завършва медицина през 1987г. във ВМИ, гр. Плевен.

Работи като участъков лекар в гр.Павликени. Специализира вътрешни болести в МБАЛ „Велико Търново“.

Асистент е в Клиника по вътрешни болести и кардиология на УМБАЛ „Св.Анна“ при акад. Чудомир Начев.

Работи в Клиника по инвазивна кардиология и интензивен сектор на УМБАЛ „Св.Анна“, ръководена от проф. Божидар Финков, както и в Спешно отделение на УМБАЛ „Св.Анна“.

От 2012г. е началник на отделение по Спешна помощ на УМБАЛ „Софиямед“.

Спортен лекар е на боксов клуб „Пулеви“, „ЦСКА“, "Българската федерация по бокс", волейболен клуб „ЦСКА“, на клубове по бойни изкуства, по гребни спортове, на известни футболисти от настоящето и миналото, на клубове по лека атлетика, борба и др