EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Чантата на различно рамо всеки ден

Десетки навици, които дори не осъзнаваме, вредят на гръбначния ни стълб. Начинът, по който ходим или седим на работното си място, рамото, на което носим чантата си, дори позицията на тялото ни, докато си почиваме, могат да станат причина за изкривяване на гръбнака. Д-р Иван Кърпачев, началник на отделението по физиотерапия и рехабилитация в УМБАЛ "Софиямед", ни разказва за превенцията, предпоставките, признаците и лечението на гръбначните изкривявания. Каква е правилната позиция на тялото в седнало положение, какъв спорт може да ни помогне и как да познаем, че имаме проблеми с гръбнака - отговорите на всички тези въпроси вижте на стр. 3.

 

Д-р Иван Кърпачев, началник отделение по физиотерапия и рехабилитация в УМБАЛ "Софиямед": Чантата на различно рамо всеки ден

Поли ПАНТЕВА

в. Телеграф   Стр. 35

 

Гръбначното изкривяване е един от бичовете на съвременния човек. Още от най-ранна детска възраст трябва да усвоим правилна стойка.

За жалост обаче хлапетата прекарват изключително много време в седнало положение, прегърбени над учебниците. Милиони хора също работят на бюро, приведени над документи или компютри. В ежедневието си не се замисляме до какви поражения може да доведе столът, върху който седим или чантата, която носим на рамо. Даваме си сметка за всичко това, когато започнем да усещаме болки, а тогава вече е късно. Ето защо потърсихме специалистът по физиотерапия и рехабилитация - д-р Иван Кърпачев от болница "Софиямед", за да го попитаме какви са най-честите грешки, които допускаме и как да разпознаем първите признаци при гръбначно изкривяване. Едно от основните неща е профилактичния преглед, категоричен е експертът.

 

Движения

"Гръбначният стълб представлява опорна колона на човешкото тяло. С развитието на мускулатурата и движенията се образуват физиологичните извивки и постепенно се изгражда нормалната стойка", обяснява д-р Кърпачев. Експертът е категоричен, че правилно телодържане при седене, ходене и стоеж е въпрос на възпитание. Ако започнем да учим детето още от най-ранна възраст, това се превръща в навик. В противен случай обаче рано или късно се появява гръбначно изкривяване. "Това се случва често при лица с недостатъчно добро физическо развитие и слаб тонус на мускулите. Предпоставките са десетки - неправилно седене на стол, носене на чанта в едната ръка или само на едното рамо. Постоянното изгърбване при четене, писане и еднообразна работа, както и при продължителни занимания с компютър", обяснява началникът на отделението по физиотерапия и рехабилитация в "Софиямед".

 

Симптоми

"Проблемите с гръбнака се проявяват със симптоми като болки и постоянна скованост във врата, гърба и кръста, които може да са съпроводени от изтръпване на долни и горни крайници. Може да има и главоболие", казва още д-р Кърпачев. По думите му при работа с компютър нормалното физиологично положение на шийния отдел на гръбначния стълб е нарушено. То се провокира от издадената напред глава и продължителната обездвиженост, което води до спазъм на мускулите. Незабелязано се променя и стойката ни. За да предотвратим това трябва да седим по правилен начин и сами да се наблюдаваме. "Докато пишете и седите на бюрото, тялото трябва да бъде изправено, главата леко наклонена напред, лактите свободно да опират на масата, а краката да са свити под прав ъгъл в коленните стави и да опират на пода с цялото стъпало", съветва експертът.

 

Режим

В много случаи обаче е нужно да потърсим квалифицирана лекарска помощ. Експертите препоръчват това да стане още при появата на първите симптоми. Най-добре е да се обърнете към специалист "Физикална и рехабилитационна медицина".

"Физиотерапевтът ще прецени дали се нуждаете от електропроцедури или от аналитични упражнения и масажи. Ще ви помогне да изградите подходящ за вас двигателен режим и ще ви даде препоръки за балнеотерапия, лечение с лечебна кал и луга. Той ще даде и най-правилна препоръка за носене на най-подходящия за конкретния случай и момент колан за поддържане на отделни сегменти или дялове на гръбначния стълб", казва д-р Кърпачев. По думите му ранното откриване на гръбначните деформации значително повишава възможностите за тяхното коригиране. Независимо от степента на изкривяването, лечението е винаги съпроводено от рехабилитационна програма за заздравяване на мускулатурата около гръбнака и поддържане на добър обем на движение.

 

Лечение

"Програмата за профилактика и лечение включва прилагане на съвременна физикална терапия от ниско и средночестотни токове, импулсно магнитно поле, ултразвук - фонофореза с нестероидни противовъзпалителни гелове, електростимулация, комбинирана луготерапия с инфрачервено облъчване, лазертерапия", обяснява специалистът от "Софиямед". Той допълва, че при леките случаи възможностите за коригиране на гръбначните деформации са значително по-добри чрез комплекс от специални упражнения - физическите упражнения укрепват гръбначната мускулатура, физиологичните криви на гръбначния стълб се оформят правилно и той става гъвкав и подвижен. "Умереното натоварване поддържа силата на мускулите. Препоръчваме спортове като плуване, при което тялото е в хоризонтално положение, ски и кънки, които засилват усета за правилна стойка, волейбол, баскетбол и хандбал, свързани с изтегляне на гръбначния стълб", обяснява д-р Кърпачев. По думите му при по-тежките случаи може да се наложи носене на ортезно средство - корсет. Принципът на лечението с корсет е да се задържи гръбнака в принудителна позиция. В най-тежките случаи и в тези с тенденция към бързо увеличаване на изкривяването пък се извършва операция.