EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Бариатричната хирургия дава шанс при затлъстяване, когато друг метод не помага

Бариатричната хирургия дава шанс при затлъстяване, когато друг метод не помага


в.24 часа 
9.10.2015

В "Софиямед" прилагаме успешно методите на бариатричната хирургия. Подлагането на подобен тип операция не цели само редукция на теглото, а и корекция на придружаващите заболявания, обяснява доц. Теодор Атанасов.
Затлъстяването е един от най-сериозните проблеми на общественото здраве в индустриализираните страни. По отношение на нормата за телесно тегло медицината си служи със специфична мярка - индекс на телесната маса. Когато той е между 18,5 и 24,9, се смята за нормално тегло. В рамките 25 - 29,9 теглото е наднормено, а над 30 - за болестно затлъстяване. У нас този проблем засяга 12,4% от населението. Болестното затлъстяване се асоциира с висок риск за придружаващи заболявания и смъртност. Нехирургичното лечение може да редуцира теглото с 5-10%. Бариатрията е клон на медицината, третиращ както причините, така и превенцията и лечението на затлъстяването (фармакологично и хирургично).
Бариатричната хирургия се намесва, когато консервативните методи престанат да действат или не дават желания резултат. Тя е по-ефективна в сравнение с нехирургическите възможности за намаляване на телесното тегло, особено при наличието на придружаващи заболявания. Какво представлява този клон на хирургията и кои пациенти могат да се подложат на т.нар. бариатрична операция, разговаряме с топспециалиста и завеждащ Клиниката по лапароскопска хирургия в УМБАЛ "Софиямед" доц. д-р Теодор Атанасов.
- Доц. Атанасов, на какви пациенти може да се предложат методите на бариатричната хирургия?
- Пациенти с високостепенно затлъстяване, дефинирано според медицинските критерии като ИТМ 40, без придружаващи медицински проблеми и при които бариатричната операция няма да бъде свързана с прекалено висок риск, са подходящи за една от процедурите. Също за пациенти с по-ниска степен на затлъстяване с ИТМ до или равен на 35, но при които има едно или повече придружаващи заболявания като диабет тип 2, хипертония, сънна апнея и др. На пациенти с ИТМ между 30 и 34,9 с диабет или метаболитен синдром също може да бъде предложена бариатрична операция, въпреки че настоящите доказателства са ограничени по отношение на брой проучвания и дългосрочни резултати.
- Кои бариатрични оперативни процедури препоръчвате?
- Изборът на бариатрична процедура (вид на техниката и достъп) зависи от индивидуалните цели на терапията (например загуба на тегло и/или метаболитен контрол), наличната експертиза (хирург и институция), предпочитанията на пациента и индивидуалния риск. На този етап все още има недостатъчно доказателства, за да се направи заключение в полза на конкретна бариатрична хирургична процедура при тежко затлъстяване. Като цяло лапароскопските бариатрични процедури са предпочитани пред отворените основно поради по-ниската честота на усложнения и смъртност. Операциите, които се прилагат, биват няколко типа:
- Рестриктивни, които намаляват обема на стомаха, като по този начин по-рано се получава усещането за ситост и се ограничава общият калориен прием. Пациентите са неспособни да преяждат поради появата на значителен дискомфорт и гадене.
- Малабсорбтивни, при които се създават отделни "пътища" в стомашно-чревния тракт за храната и жлъчната/ панкреасната секреция. Така се получава сравнително къс тънкочревен участък за ензимно смилане и абсорбция на хранителните вещества.
- Комбинирани - комбинират първите два метода.
Процедурите могат да включват намаляване на размера на стомаха с регулируем пръстен (гастрик бендинг), пренасочване на пасажа на храната в стомаха (след редукция на обема му) и тънките черва в различни варианти (стомашен байпас) или отстраняване на част от стомаха (ръкавична резекция).
- Какви са дългосрочните очаквания за загубата на тегло, обратното развитие на съпътстващи заболявания и промяната в навиците на хранене?
- При отслабването се търси дългосрочна загуба на поне 50% от наднорменото тегло и резултатът да се задържи минимум 5 г. Най-ефективна техника е стомашният байпас, следван от ръкавичната резекция, а резултатите при стомашния пръстен са най-непостоянни. Всички пациенти независимо от процедурата трябва да променят начина си на хранене, следвайки диета, основана на протеинови източници, зеленчуци и плодове в зависимост от поносимостта. В 80% от случаите нивата на кръвната захар при диабет втори тип се нормализират, а при останалите има драматично подобрение. Липидният профил се нормализира в 50% от случаите, хипертонията също се решава в дългосрочен план при повечето пациенти. Бариатричната хирургия води до значими здравни ползи като понижаване на хипергликемията или дори до нормализиране на стойностите на кръвната глюкоза, до намаляване на артериалното налягане и холестерола, както и до подобряване на сънната апнея и на свързаните с диабета съдови усложнения. Затова тази хирургия се определя като "бариатричнометаболитна" или "интервенционална диабетология".