EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Българинът подценява профилактиката на инсулта

Д-р Росен Икономов, завеждащ отделението по неврология в УМБАЛ "Софиямед":
Българинът подценява профилактиката на инсулта

в.Монитор стр. 21
12.2.2015

От няколко месеца на територията на университетски медицински комплекс "Софиямед" функционира специализиран кабинет за профилактика на мозъчно-съдовата болест и последиците от нея. Целта на този кабинет е ранното откриване и лечението на състоянията, които допринасят за появата и развитието на заболяването. Според специалистите основните причини, които водят до развитието на мозъчносъдова болест, са нелекуваното високо артериално налягане, високите нива на холестерола, захарният диабет, аномалии на мозъчните съдове, сърдечни и кръвни заболявания, тютюнопушенето. На болните, записали се за преглед в кабинета, се извършват неврологичен преглед, контрол на артериалното налягане, пълен липиден профил с изследване на различните фракции на холестерола (вкл. т.нар. добър и лош холестерол), доплер на мозъчни съдове, невропсихологично изследване за развитие на деменция и изчисляване на риска от развитие на мозъчен инсулт по програма на Световната здравна организация. След преценка на риска на всеки пациент се дават препоръки и се предписва необходимото лечение за намаляване на този риск. Болните, при които се установяват сериозни проблеми, се насочват към съответните специалисти за допълнителни изследвания и консултации. При необходимост се предлага хоспитализация по съответната клинична пътека. Пакетната цена на прегледа е значително по-ниска от провеждането на всички процедури поотделно.
Мозъчно-съдовата болест е едно от най-социалнозначимите заболявания в човешката патология с висока смъртност и инвалидизация на преживелите. В страните с развито здравеопазване основната цел на борбата с това заболяване е профилактиката - първична (преди да се развие заболяването) и вторична (след инсулт, за предотвратяване на нов инцидент). Причина за това е фактът, че когато се развие мозъчен инсулт, методите за лечение са твърде ограничени. Единственият успешен метод за лечение е тромболизата, която обаче трябва да се приложи до четири - четири и половина часа след началото на заболяването, като междувременно трябва да се извършат голям брой административни и медицински процедури. При настоящото състояние на спешната помощ в България това все още се случва рядко. Ако се изпусне този т.нар. терапевтичен прозорец, почти не съществува адекватно лечение.
"За съжаление първите ни впечатления от работата на кабинета са, че българинът подценява профилактиката, включително и на мозъчносъдовата болест. Част от явилите се на прегледите приемат фактите като "даденост" и трудно се съгласяват да вземат необходимите мерки, защото не искат да се подлагат на изследвания и да приемат медикаменти", коментира д-р Росен Икономов, завеждащ отделението по неврология в Университетска болница "Софиямед". Той уточнява, че значително по-изпълнителни са вече преживелите мозъчен инсулт, но при повечето от тях уврежданията са необратими.
"Трябва да се разбере, че мозъчносъдовата болест се профилактира много по-успешно, отколкото се лекуват последствията. За това е необходимо да се обединят усилията на медицинските специалисти от всички нива (от общопрактикуващите лекари до специалистите в болничните заведения), но и да се промени мисленето на пациентите. Ние, специалистите от УМБАЛ и ДКЦ "Софиямед", ще продължим да се борим за намаляване на заболеваемостта от мозъчносъдовата болест и за "слизането" на България от съвсем непрестижните първи места в света по честота на мозъчносъдови и сърдечносъдови заболявания. Необходима е обаче и съответната мотивация от страна на нашите пациенти", уточнява неврологът.