EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Доц. д-р Маргарита Кътева: В “Софиямед” ще основем център по реконструктивна хирургия

в.24 часа
19.12.2014
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4495980

Доц. д-р Маргарита Кътева е един от известните ортопед-травматолози хирурзи на ръката в България. От 1987 г. до 2013 г. работи в отделение "Хирургия на ръка" в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов", а от 1991 до 1997 г. специализира в Клиника за пластична и реконструктивна хирургия в Мюнхен, Германия, където през 1992 г. завършва курс и придобива право по микрохирургия. Оттогава работи в екип с проф. Бимер, един от създателите на микрохирургията в света. От 1997 г. и до днес работи в екип и с проф. Милези, един от световните доайени на хирургията на ръката и периферната нервна хирургия. През 2007 г. придобива право за ръководене на екип за реконструктивна периферна нерва хирургия.

Доц. Кътева е председател на Дружеството по хирургия на ръката в България. Преди 2 години организира два последователни курса по микрохирургия с водещ лектор проф. Едгар Бимер в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов". От началото на месец декември е завеждащ на Клиниката по ортопедия и травматология, хирургия на ръка и реконструктивна хирургия в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Софиямед".

- Доц. Кътева, вие сте един от пионерите в микрохирургията в България и по-точно в хирургията на ръка. Разкажете на пациентите с какви заболявания помагате?

- По-скоро съм последовател на пионерите на хирургия на ръката и микрохирургията в нашата страна - проф. Панева, проф. Матев, проф. Бошнаков, доц. Попова, доц. Тричкова и доц. Цеков. Нашият екип по хирургия на ръката и реконструктивна хирургия обхваща всички посттравматични увреждания, заболявания, вродени малформации на ръката, както и възстановителни, изграждащи хирургични интервенции при пациенти с посттравматични дефекти на меки тъкани и кости, трудно заздравяващи рани на горни и долни крайници. От 2008 г. активно работим и развиваме и микрохирургичното лечение на посттравматичните увреди на мишничния нервен сплит, периферните нерви на горни и долни крайници било то при катастрофи или друг вид травми, както и акушерската парализа при новородени.

- На какво ниво е българската микрохирургия?

- Към момента в България единственият център за реплантация се намира в болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" в София под ръководство на доц. Бинка Попова. С времето травматичните ампутации на части от горните и долните крайници намаляха, но когато се случат, трябва да има готов екип и смятам това да сме и ние в "Софиямед". Желанието ми като председател на Българското дружество по хирургия на ръка, е да се създадат такива центрове и в други области на страната - Пловдив, Варна, Плевен, Русе. Наша цел е да изградим мрежа от хирурзи на ръката в цялата страна. Във връзка с това от месец януари в университетската болница "Софиямед" започваме курс по хирургия на ръката като високоспециализирана дейност с водещи лектори в тази област.


- Вече като завеждащ на клиника в УМБАЛ "Софиямед" какви са вашите професионални планове за развитие на звеното?

- Желанието ми е тук към вече съществуващото отделение по ортопедия и травматология да развием Национален център по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия.
От години работим активно в екип със световните доайени в тази специалност - проф. Бимер, проф. Джунта от Германия и проф. Милези, проф. Шмитхамер от Австрия.
Тези специалисти с готовност винаги се отзовават на желанието ни за съвместна работа тук. Така през януари в болница "Софиямед" за откриването на клиниката ни ще оперираме съвместно с проф. Бимер дете с вродена малформация на горен крайник и с проф. Шмитхамер - бебе с тотална акушерска парализа.


- С какъв екип и апаратура разполагате?

- Към момента екипът ни се състои от четирима ортопеди травматолози - хирурзи на ръката, един съдов хирург и, както споменах, колегите от Германия и Австрия. Всеки от нас работи с индивудуални микроскопски очила, имаме стационарен микроскоп в операционния блок, разполагаме и с необходимия инструментариум.


- Вие работите със световноизвестния микрохирург проф. Едгар Бимер, който е един от създателите на тази специалност в света. Какво е да оперираш рамо до рамо с най-добрия?

- Сбъдната мечта!