EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

ЗАЩО КОСТНО-СТАВНИТЕ БОЛКИ СА ПО-СИЛНИ ПРЕЗ НОЩТА?

ЗАЩО КОСТНО-СТАВНИТЕ БОЛКИ СА ПО-СИЛНИ ПРЕЗ НОЩТА?



Маргарита МОСКОВА

Здравен вестник за пенсионера

28.7.2015



Случвало ли ви се е? Да се събудите през нощта от болки в кръста, или в гърба, рамото, коляното, крака. А движението в леглото да причинява болка като пробождане от нож! Човек застива или бърза да седне. И настава дълго и изтощително безсъние.

Кои са основните причини, как трябва да се постъпи в такива случаи?

Разговаряме с доктор Росен Икономов, началник на неврологичното отделения при МБАЛ "Софиямед":

Д-р Р.И.: Преди всичко трябва да се уточни и проследи развитието на ставното заболяване - ошипяване, дискова херния, мускулни дегенерации, остеоартроза. Чести са оплакванията от дискова херния, т.е.от засегнати дискове в шията или в кръста, от болезнени места по седалището, коляното, крака, стъпалото. Остеоартрит може да получим на всяка кост и става! Той е бавно прогресиращо костно-ставно заболяване, характерно за хората над 50 години и обхваща главно ставите на крайниците и гръбначния стълб. Но може да атакува и млади, особено след травма. Костно-ставните болки, които обикновено смущават съня около средата на нощта, затихват на разсъмване наред с нервното напрежение. При раздвижването през деня като че ли болките изчезват дори за по-продължително време. Това заблуждава възрастния и той започва да отдава преболяванията на годините, на неизбежното.

Здр.В.: През нощта организмът се отпуска и успокоява, но ето че болките настъпват! Какво по-точно се случва, особено през лятото?

Д-р Р. И.: В леглото могат да се окажат болезнено притиснати нервни окончания или възпалена става. Влияят за натиска също повишеното тегло, травми, наследственост. Болката в покой, в леглото, през лятото, е свързана и с изпотяване и охлаждане. След изпотяване следва охлаждане на тялото, а охлаждането активира костните и ставни болки. Летните простудявания и реакциите не са рядкост, както и реакциите от натрупано напрежение и умора. Болката веднага прекъсва съня. Тя се появява обикновено след първия етап на заспиването, към средата на нощта. Тогава когато сънят е най-полезен, когато човек се унася, а изведнъж е принуден да бодърства от болки, нервно напрежение и изморително безсъние. Безсънието трябва също да се лекува. Изнервеният усеща всяка болка още по-силно. Помощ е здравият сън. За да дойде той на мозъка е нужен хормонът мелатонин, хормонът на съня/отделян от епифизата - шишарковидната жлеза в мозъка. У мнозина мелатонин не се отделя достатъчно, особено у хората в напреднала възраст.

Здр.В.: Каква профилактика ще препоръчате срещу нощната болка и безсънието?

Д-р Р. И.: Важно е човек да се предпазва от психически натоварвания, от изпотяванията и охлаждането. Особено когато е на море и охлаждането във водата не се усеща чувствително. Нужни са и добри условия за сън - подходящ дюшек и завивки, възглавница, на която да лежи само главата, но не и раменете, климатикът да не духа към леглото. Необходим е режим за редовно раздвижване на тялото - така болката отстъпва, мускулатурата се заздравява.

Спортът, екскурзионните натоварвания са полезни, когато са умерени. Полезно за подвижността на ставите е плуването, но не и бягането. И абсолютно нужни са и редовните консултации с лекар - специалист, чрез когото се предприема и лечение - кинезитерапия, масаж, вземане на подходящи лекарства, хранителни добавки.