EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Лесни начини за овладяване на учестения сърдечен ритъм

Кардиологът от МБАЛ "Софиямед" д-р Цеца Велкова коментира пред в. Всичко за семейството начините за овладяване на учестения сърдечен ритъм

Кардиоложката д-р Цеца Велкова обяснява кои са причините за синусовата тахикардия и дава формулата, по която да изчислите максималните показатели в норма при физическо и психическо усилие

"Нарушението на сърдечния ритъм е едно от най-честите оплаквания, свързани със сърцето - споделя от опит д-р Цеца Велкова, кардиолог в МБАЛ "Софиямед". - Повечето пациенти го определят като сърцебиене и описват усещането като прескачане на сърцето с последваща дълга пауза или мощни удари, които сякаш разклащат цялото тяло с чувството за недостиг на въздух." Това състояние може да се срещне при хора от всички възрастови групи, като причините са най-различни - физическо натоварване, стрес, висока температура, повишена функция на щитовидната жлеза (тиреотоксикоза), ниско артериално налягане, прекомерна употреба на никотин, кофеин, алкохол.

Когато говорим за учестен ритъм, трябва да уточним кои са нормалните стойности. По учебник нормалният ритъм на сърцето, наречен синусов, е равномерен, с честота в покой между 50 до 90 удара в минута. "Той варира значително и зависи от много фактори, включващи възраст, пол, физическа и психическа активност - обяснява д-р Велкова. - Нормалната максимална синусова честота при усилие може да се изчисли по формулата: 220 минус възрастта на пациента в години. Когато сърдечният ритъм е равномерен, но с честота над 90-100 удара в минута, медицината нарича това състояние синусова тахикардия." Специалистката уточнява, че то е нормално дори при малки деца и подрастващи и се смята за естествена реакция при различни физиологични и емоционални усилия. Преодолява се, като се елиминира причината - например спиране на тютюнопушенето, на употребата на алкохол, кофеинови напитки и други стимуланти, понижаване на повишената температура със или без медикаменти, прием на повече течности при ниско артериално налягане. Рядко се налага да се предписват лекарства при синусова тахикардия.

Д-р Цеца Велкова съветва да използвате т.нар. вагусови методи, когато усетите сърцебиене:

. леко притиснете шийните артерии и масажирайте за кратко;

. затворете очи и притиснете с пръсти очните ябълки;

. поемете дълбоко въздух, запушете носа с ръка и напъвайте коремната стена с всичка сила.

Ако тези мерки не дадат желания резултат или често получавате сърцебиене, не отлагайте консултацията с лекар. Имайте предвид, че синусовата тахикардия може да бъде проява на различни здравословни проблеми, изискващи намесата на специалист - заболяване на щитовидната жлеза, анемия, различни белодробни заболявания и др.