EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Миниинвазивните операции ни помагат и при болки в рамото

Миниинвазивните операции ни помагат и при болки в рамото



Д-р Павел КРАЕВСКИ, дм



в. Труд Стр. 23

26.11.2015



Завършва MY София и специализира "Ортопедия и травматология". От началото на своята практика д-р Краевски работи във ВМА в Катедрата по Ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия. Има допълнителни специализации в областта на оперативната травматология, артроскопия, ендопротезиране на стави и др. През 2012 г. получава научна степен "Доктор" към БАН. От 2012 г. работи като лекар в Клиниката по Артроскопска травматология на УМБАЛ "Софиямед" със завеждащ доц. Антони Георгиев.



Болката в раменната става е изключително често срещано оплакване, като всяка година близо 6 милиона души страдат от нея. Засяга мъже и жени във всички възрасти, най-често активно спортуващите или физически натоварените професии. Болката е симптом, показващ патологични промени в самата става или структурите около нея. Тя може да бъде моментна, резултат от физическо претоварване или продължителна, в някой случай повече от няколко месеца, което е сериозен симптом, налагащ преглед от специалист.



Като най-чести причини за болката в рамото специалистите определят възпаленията на сухожилията около раменната става и околоставните торбички, скъсване на сухожилията на ротаторния маншон, нестабилност на ставата, наличието на артрит, както и различни счупвания и др. Характерен белег при всички тези заболявания е засилване на болката при движение в раменната става.



"Някой заболявания и състояния в гърдите или корема също могат да се проявят с болка в рамото. Това може да е важен алармиращ симптом за животозастрашаващо състояние, като миокарден инфаркт или възпаление на жлъчния мехур. При тези случай става въпрос за т.нар. проведена болка. Най-честата причина за проведена болка в рамото е шийната остеохондроза и радикулопатия. При тези заболявания, движенията на раменната става по правило не засилват самата болка,,, коментира ортопедтравматологът от УМБАЛ и ДКЦ "Софиямед" д-р Павел Краевски.



Специалистът уточнява, че всяка болка в рамото може да е проява на по-сериозно заболяване, изискващо прецизна диагностика и адекватно лечение. Диагностиката на раменните заболявания включва преглед от ортопед, който изяснява характера и причините на оплакванията (физическо претоварване, травма, други заболявания), откриването на болезнени точки, различни промени, като подуване, деформация или кръвонасядане в рамото, мускулна слабост, ограничени движения. Обикновено заболяването се потвърждава с образно изследване - рентгенография, ехография, компютърна томография, ядреномагнитен резонас и др.



"При слаба до умерена болка, в повечето случай е необходима почивка за няколко дни и поставянето на студени или топли компреси върху рамото. При липсата на ефект, засилване на оплакванията или появата на други симптоми, е необходима консултация с ортопед. Лечението включва приемането на различни противовъзпалителни препарати и рехабилитация. При по-упоритите случай може да се наложи инжектирането на различни лекарствени средства и стероиди в рамото. Така приложеното консервативно лечение повлиява успешно до над 90% от всички пациенти с болки в рамото", казва д-р Краевски.



Някои от заболяванията на раменната става обаче изискват и хирургична намеса. Операциите вече се извършват чрез миниинвазивни оперативни методи като артроскопията.



"Артроскопия на рамото е оперативна процедура, при която се оглежда, диагностицира и възстановява определен проблем на раменната става. Тъй като артроскопската техника (камера, с която се оглежда) и артроскопските инструменти са тънки, кожните разрези са минимални, между 5 и 10 мм, което значително отличава тази хирургия от стандартната открита хирургия. Като правило на пациента се извършва комбинирана, регионална и обща анестезия и операцията продължава средно около 1 час. Болничният престой е до 48 часа при повечето хирургични процедури. В зависимост от конкретния проблем възстановителният период включва имобилизиране на ръката в ортеза (вид шина) за определен период от време и провеждането на специфична рехабилитация. Пълното възстановяване се постига от 1 до 3 месеца,,, казва ортопедът.



Развитието на артроскопските техники и методи и разработването на специфични инструменти през последните 10-15 години, позволява на ортопедите да лекуват множество заболявания на рамото, с много добър и отличен резултат. Ранното и бързо възстановяване и ниският процент усложнения правят този метод предпочитан в диагностиката и лечението на ставните заболявания. За извършването им обаче е необходима високотехнологична апаратура и квалифицирани специалисти.



"В Клиниката по артроскопска травматология на УМБАЛ "Софиямед" годишно извършваме повече от 1000 коленни и раменни артроскопски операции. Работим с най-модерната апаратура на един от лидерите на пазара в производството на ендоскопска техника "Karl Stortz", Германия. Всичко това гарантира най-добрите резултати от проведената диагностика и лечение на нашите пациенти", уточнява д-р Краевски.