EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Не всеки сърдечен шум при детето е белег на кардиологично заболяване

Не всеки сърдечен шум при детето е белег на кардиологично заболяване


в. Телеграф
25.7.2015


Често пъти в детската възраст при преглед и преслушване със слушалка лекарят установява шум на сърцето. В повечето случаи тревогата е неоснователна, а детските кардиолози дори казват, че сърдечните шумове са по-скоро правило, отколкото изключение в детска възраст.

Особености

В голямата си част те принадлежат към групата на т.нар. невинни (функционални, акцидентални) звукови явления със сърдечен произход. В приблизително 80% от прегледаните по един или друг повод деца е възможно в даден момент да се установят "доброкачествени" по своята същност сърдечни шумове. По принцип те не се причиняват от структурни дефекти на сърдечносъдовата система и се засилват или се откриват най-често по време на състояния, характеризиращи се с усилена сърдечна дейност, каквито са температурните състояния, анемиите, свръхфункцията на някои ендокринни жлези и др. Имат характерно възрастово разпределение: най-често се срещат в периода между 4- и 9-годишна възраст, докато в кърмаческа възраст (през първата година от живота) са налице в около 2% до 5%. У новороденото те са доста чести, но едновременно с това са и бързопреходни, поради което се пропускат. Обикновено около пубертета или малко след него функционалните шумове напълно изчезват.

Изследвания

Детският кардиолог и педиатър от УМБАЛ "Софиямед" д-р Борислав Ганев коментира, че децата с функционален сърдечен шум по принцип са здрави, с нормално физическо и нервнопсихическо развитие (освен ако нямат друго съпътстващо несърдечно заболяване). Провеждането на допълнителни изследвания при тях не е задължително - електрокардиография, рентгенография и евентуално ехокардиография са в норма за възрастта. "Казано накратко, едно дете с диагностициран сърдечен шум, което е в добро общо състояние и без други забележими отклонения при прегледа, е малко вероятно да има сърдечно заболяване. Шумът най-вероятно е невинен", уточнява д-р Ганев.

Внимание

Специалистът отбелязва, че при новородените най-често се срещат или бързопреходни шумове, свързани с настъпващите след раждането резки промени в сърдечносъдовата циркулация (преминаване от типичното за плода кръвообращение към това на новороденото), или т.нар. шум от "клонови стенози на белодробната артерия". "Последният може да се чува по- продължително време - отслабва и изчезва в рамките на няколко седмици, най-късно до шестия месец. Проследяването на тези деца от специалист - детски кардиолог, дава ключа към правилната диагноза, без в повечето случаи за това да е необходимо извършването на многобройни и скъпоструващи изследвания, като ехокардиографията например. Последната се препоръчва само в случаите, когато шумът с характеристика на невинен продължава да се чува и в предучилищна възраст или когато детето се насочва към активен спорт", уточнява д-р Ганев.

Родителите трябва да обърнат специално внимание в случаите, когато шумът е съпътстван от един или повече от долуизброените признаци, тъй като тогава е по-вероятно той да се дължи на сърдечно заболяване: продължително хранене, с чести паузи за почивка; ненаддаване на тегло с изоставане във физическото развитие; обилно изпотяване при хранене и друга физическа активност; учестено и затруднено дишане - при кърмачетата това може да доведе до проблеми с храненето, често бебето отказва да суче; посиняване - пристъпно или постоянно и прогресиращо.

"Посиняването понякога се наблюдава и при здрави деца като реакция на студ или при продължителен плач със "захласване". Извън тези случаи, особено когато посиняването обхваща цялото тяло, а не е локализирано само около устата и върху пръстите, е голяма вероятността то да се дължи на сериозен проблем от страна на сърцето или белия дроб", казва д-р Ганев.

Спокойствие

Детското сърце принципно "шуми" повече от това на възрастния, но не всеки шум е сигнал за тревога. Родителите трябва да запазят спокойствие, за да не се създава излишно напрежение в семейството, което от своя страна може да окаже неблагоприятно психологическо въздействие и върху самото дете. Не бива безпричинно да се променя и обичайният му режим на живот, съветва детският кардиолог.

И допълва, че не е полезно и прекомерното обгрижване поради страх - чувство, което се предава в една или друга степен на детето. Необходимо е само своевременно да се потърси помощта на лекаря специалист и да му се оказва пълно съдействие при окончателното уточняване на диагнозата, като стриктно се изпълняват неговите препоръки и предписания.

Д-р Ганев ще изнесе лекция на тема "Следродова адаптация на сърдечносъдовата система при новороденото" в рамките на безплатното училище за родители на УМБАЛ "Софиямед" на 5 август от 15,00 ч в конферентната зала на болницата, намираща се на бул. "Г. М. Димитров" 16.