EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Преяждането по празниците обостря жлъчните кризи

Д-р Пламен Петров, завеждащ отделението по застроентерология в УМБАЛ "Софиямед":
Преяждането по празниците обостря жлъчните кризи
Телеграф  стр. 27   
________________________________________
- Д-р Петров, увеличава ли се броят на пациентите ви по време на празниците и на какво се дължи това?
- По Коледа и Нова година спешните кабинети се пълнят с хора, които са прекалили с храната и алкохола. Празниците често са критични за организма ни, особено ако не съумеем да преценим количеството на храната и алкохола. Преяждането и напиването се отразяват зле най-вече на стомаха, жлъчката, черния дроб и панкреаса.
- До какво може да доведе преяждане по празниците?
- При обилната вечеря или обяд най-честите оплаквания са подуване на корема, тежест, киселини, гадене, дори повръщане. При обилен прием на храна, особено такава, богата на мазнини, изпразването на стомаха е забавено. Ако нормално той се изпразва от 1 до 3 часа, в зависимост от храната, при препълване това може да отнеме 8-12 часа. Забавя се и процесът на смилане на храната в чревния тракт. Към коктейла от ензими и жлъчка, необходими за храносмилането, също има повишени изисквания. Чисто рефлекторно, самото разтягане на стомаха предизвиква гадене, понякога и повръщане. Често оплакване след по-обилно хранене са и киселините, също парене и болка зад гръдната кост. Богатата на мазнини храна, но също и богатата на белтъци по ендокринен път води до изпразване на жлъчния мехур, чието съдържание е така необходимо за храносмилането. При наличие на жлъчно-каменна болест, особено при по-малки размери на камъните, някои от тях могат да "тръгнат" по жлъчните пътища и да обусловят т.нар. жлъчна криза. Друго тежко състояние, възникващо при налична жлъчно-каменна болест, е острият панкреатит. Тъй като пътищата на жлъчните и панкреасните канали се свързват, то заклещването на камък в общия участък може да обуслови връщане на панкреасен сок и жлъчка към задстомашната жлеза под повишено налягане и да предизвикат сериозно възпаление. Остър панкреатит може да настъпи и при прекомерна консумация на алкохол.
- Какво представлява жлъчно-каменната болест?
- Най-общо холелитиазата или т.нар. жлъчно-каменна болест е хронично протичащо заболяване, което се характеризира с образуване на камъни в жлъчния мехур и жлъчните пътища.
- Как да различим симптомите на жлъчната криза?
- Пациентите с жлъчно-каменна болест се наблюдават много често в медицинската практика. По-често заболяването се среща при жените, като при всяка пета жена над 40 години се образуват жлъчни камъни. Мъжете боледуват по-рядко, но по-тежко, с чести усложнения. Наличието на камъни обуславя развитието на инфекция в жлъчката и хронично възпаление на жлъчния мехур. Най-честите оплаквания на тези болни са: тежест и тъпа болка в дясно подребрие, особено след прехранване или прием на храни като тлъсти меса, богати на мазнини, и пържени ястия, шоколад, както и концентриран алкохол, силно газирани напитки и др. Особено характерни са т. нар. жлъчни кризи, които най-често се провокират от грешка в диетата. Водещо оплакване е силната болка със еластичен характер в горната част на корема към дясното подребрие. Тя може да се разпространява към кръста вдясно и в дясната половина на гърба (дясната плешка и дясното рамо). Често настъпва нощем, болните са изплашени и неспокойни, трудно могат да си намерят удобно положение. Възможно е да се повиши телесната температура, да има преходно потъмняване на урината и избеляване на изпражненията (тези симптоми са резултат от блокиране оттичането на жлъчка от жлъчните камъни). Нехарактерни оплаквания от страна на горната част на корема са чувство на тежест и пълнота в (дясната) горната част на корема, метеоризъм, непоносимост към някои храни и напитки (например мазни, пържени, предизвикващи газообразуване храни, кафе, студени напитки). За разлика от жлъчната колика тези нехарактерни оплаквания се наблюдават не само при холелитиаза, но и при други коремни заболявания.

ДОЦ. Д-Р ТЕОДОР АТАНАСОВ, ЗАВЕЖДАЩ КЛИНИКАТА ПО ЛАПАРОСКОПСКА ХИРУРГИЯ В УМБАЛ "СОФИЯМЕД":
В "СОФИЯМЕД" ОПЕРИРАНЕ ЖЛЪЧКАТА ПРЕЗ ЕДИН ОТВОР И БЕЗ БЕЛЕЗИ
Телеграф  стр. 27   
________________________________________
Когато пациентът страда от жлъчно-каменна болест - хроничен или остър холецистит, и се налага нейното отстраняване, т.нар. холецистектомия, има три варианта за отстраняване на жлъчния мехур:
1. Конвенционална операция - изисква отваряне на корема чрез разрез и съответно белегът е неизбежен, независимо от козметичния шев и прилагането на различни медикаменти за премахване на белези.
2. Лапароскопска холецистектомия през три или повече троакара (работни канюли) - операцията се извършва през три или четири малки отвора от 5мм до 1см. Белезите са със значително по-малки размери. Това е т.нар. безкръвна операция.
3. Лапароскопска холецистектомия през един отвор.
В "Софиямед" прилагаме и еднопортовата или т.нар. LESS - laparo-endo-scopic single-site surgery. При тази специфична лапароскопска техника операцията се извършва през отвора на пъпа и на практика не съществува никакъв белег след нея.
Специалистите съветват да не гладуваме цял ден в очакване на голямата вечеря, да пием достатъчно зелен чай и течности, но не газирани, да се храним бавно и да наблегнем на приятното общуване с близки и приятели. Малките порции определено са по-добрият вариант. Консумацията на джинджифил подобрява храносмилателните процеси и намалява досадния дискомфорт в корема. Също така е уместно да имаме на разположение в домашната си аптечка ензимни препарати.