EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Разбиваме камъните в бъбреците чрез ендоскопска лазерна литотрипсия

В "Софиямед":
Разбиваме камъните в бъбреците чрез ендоскопска лазерна литотрипсия

в.Монитор
17.9.2015

Камъните в бъбреците се образуват при кристализирането на минерали и киселинни соли в урината. Могат да се образуват при всеки човек, при дисбаланс в начина, по който в тялото се образува урина. Това може да бъде свързано с количеството течности, които се приемат, и дали в урината има вещества, които предизвикват образуването на камъни. Най-честа е появата им при лица на възраст между 30 и 50 години. В момента в България от бъбречни камъни страдат около половин милион души. Хората, които до края на живота си ще образуват бъбречен камък, са над 800 хиляди. България се счита за ендемичен район за бъбречно-каменна болест и се характеризира със значително по-висока честота на заболяването от средната за Ев­­ропа.

Уринарните камъни са сериозен проблем при пациентите с бъбречнокаменна болест поради тяхната честота и сериозна патогенеза. Съ­­ществуват различни лечебни и оперативни методи в медицината, които зависят от размерите на камъка, неговата локализация и анатомичните особености на пикочо-отделителната система.

Лекарите съветват при наличие на камъни в бъбреците бързо да пристъпим към лечение, за да избегнем евентуални усложнения. Обезво­дняването на организма подпомага образуването на камъните и тяхното нарастване, което затруднява из­­хвърлянето им от организма. В най-добрите случаи камъните в бъбреците преминават през пикочните пътища и се изхвърлят от организма. Когато обаче са твърде големи, за да преминат през пикочната система често се използва литотрипсия - медицинска процедура, при която големите камъни се раздробяват на по-малки с помощта на ударни вълни, така че те могат да преминат през пикочния тракт по-лесно.

Бурното развитие на медицинската техника през последните 20 години спомогна за внедряването на нови модерни методи за лечение на различни заболявания в медицината, в т.ч. и ендоскопски (безкръвни) методи за лечение на бъбречно-каменната болест, даващи възможност за директен достъп до почти всяка част на отделителната система като се използват естествените отвори и пътища на тялото, без да се нарушава целостта им.

“Употребата на класическата хирургия по повод на уринарни камъни в голяма степен се ограничи в минимален процент от случаите в съвременната урологична практика. Отво­рената хирургия, стандартна до края на 70-те години бе заменена от минимално инвазивни техники, започнали с перкутанна нефролитотомия, последвани в продължение на десетилетие от екстракорпорална ли­­то­трипсия (т.е. извънтелесно разбиване на камъните), а от 20 години от такава през уретера чрез уретероскопия - при този метод през външното отвърстие на пикочния канал, пикочния мехур и уретера (пикочопровода) се въвежда специален инструмент с оптика на върха, наречен уретероскоп. Чрез този инструмент директно визуално се определя разположението на камъка и по различен начин (прилагане от непосредствена близост на ултразвукова или лазерна енергия) камъкът в пикочопровода се изважда или раздробява и изважда", коментира д-р Иван Велев, завеждащ отделението по урология в УМБАЛ “Софиямед".

Започнала да се прилага като оперативен метод в отделни клинични центрове, лазерната литотрипсия се превръща в стандартна лечебна миниинвазивна процедура през последните 20 години и променя своите резултати и терапевтични възможности при лечението на камъни в бъбрека. Актуалното лечение на бъбречно-каменната болест в развитите страни показва значително намаление на извънтелесното разбиване за сметка на ендоскопския метод.

“Като всеки друг хирургичен метод и лазерната литотрипсия има своите показания и противопоказания. Окончателното решение за използването на този метод трябва да бъде индивидуално и съобразено със състоянието на всеки отделен пациент, като се вземат предвид фактори като големината и локализацията на камъка в уретера, извършени предишни интервенции, съпътстващи заболявания, както и факторите като опита на уролога, апаратурата и инструментариума, с които той разполага. В болница “Софиямед" е инсталиран последно поколение пулсов Холмиум лазер, с който могат да се разбиват миниинвазивно камъни в цялата уринарна система - от бъбречни чашки през уретера до пикочния мехур", уточнява урологът. И допълва, че камъните в бъбрека и уретера днес могат да се лекуват почти изцяло само със съвременни малкоинвазивни методи и класическото оперативно лечение е сведено до 2% от случаите.