EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Хемороидите при жените се появят за първи път най-често по време на бременност

Д-Р ГеоргиКръстев, АГ специалист в УМБАЛ и ДКЦ "Софиямед":

Хемороидитепри жените се появят за първи път най-често по време на бременност


в.Труд   

6.8.2015



 

Едно от усложненията на бременността, които всякамайка би желала да избегне е появата на хемороиди или усложняване насъществуващи такива. За разлика от наддаването на тегло например, те по-трудносе поддават на профилактика, но все пак има начини да бъдат избегнати или понеоблекчени.

Д-р Георги Кръстев, АГ специалист в УМБАЛ и ДКЦ"Софиямед" обяснява, че хемороидите са разширени кръвоносни съдове вдолната част на правото черво и ануса. Те са вътрешни и външни и споредразлични проучвания засягат между 50-90 процента от бременните жени.Характеризират се със симптоми като сърбеж, парене, дискомфорт, кървене, болка.Диагнозата се поставя само от лекар - наблюдаващият акушер- гинеколог и/илихирург- проктолог, но понякога тези оплаквания могат да бъдат симптом на другопосериозно заболяване, факторите, които по принцип са отговорни за появата нахемороиди, са особено засилени при бременността.

"Много жени имат запек, а бременните страдатдори по-често от него. Рядко има и такива, които получават чести диарии. Идвете състояния са предпоставка за поява на хемороиди. Наднорменото тегло същое сред основните причини, а то се среща все повече сред млади жени с лошихранителни навици или прекаляващи с диети. Пикантните храни са особенонеблагоприятни.Хемороиди могат да се появят и заради недостатъчност насъединителната тъкан или генетична предразположеност към такава. Еластичнитевлакна на тази тъкан учасват в изграждането на кръвоносните съдове. Тяхното "отпускане"води да разширяването на венозните сплитове и застой на кръвта в тях",казва д-р Кръстев.

Акушер-гинекологът допълва, че сред водещите причиниза появата на хемороиди са също състояния, водещи до венозен застой в долнатачаст на тялото като сърдечносъдови заболявания, заболявания на черния дроб.Нарастващата матка и плодът след 12-а седмица механично притискат големитесъдове в таза и корема. При някои пациентки от значение са и част отмедикаментите, които са приемали по време на бременност, както и различнитенива на половите хормони по време на бременност. Проблемът се обо-стря и вследствие на принудителна работна поза като дълго седене или стоене. Актуална еи недостатъчната физическа активност.

"Нормалното раждане на плод над 3800 грама илипериод на изгонване повече от 20 минути са рискови фактори за задъбочаване насимтомите на съществуващи вече хемороиди или появата на нови. При повечетородилки тези прояви отзвучават за два часа до два дни. Противно на някоизаблуди, раждането чрез ссекцио също не предпазва от появата на хемороиди,както и от "смъкване" на половите органи. Всъщност доста са случаите,при които майката не е имала подобни оплаквания по време на цялата бременност,но хемороиди се появяват при самото раждане (нормално или с цезаровосечение)", уточнява АГ специалистът.

Превантивните мерки, които жените могат дапредприемат не са много, но са прости и евтини. Много важно е храненето.Препоръчителната диета, подпомагаща безпроблемната работа на червата включвахрани с повече фибри (плодове, зеленчуци, пълнозърнести продукти). Добре е дасе избягват дразнещи храни - екзотични, пикантни, солени, пържени. От ключовозначение е приемът на достатъчно течности - около 2 литра вода, отвари /чай/,фреш, домашно приготвени компоти, сокове /без консерванти/.

"По време на бременност и кърмене методите залечение са ограничени. Много по-важна е профилактиката. Трябва да не се допусказапек. Борбата с него става чрез диета, както и с различни омекотяващифекалиите препарати, които обаче могат да бъдат използвани само следконсултация с акушер-гинеколог. Облекчаващо изхождането е посещение натоалетната в клекнало положение или с допълнително столче за краката.Движението и леките до умерени физически упражнения също влияят добре.Препоръчителни са и упражненията за стягане на тазовото дъно. От тях има тройнаполза -намаляват риска от хемороиди и "смъкване", помагат и прираждането. Задължителна е също отличната хигиена - тоалет само с хладка вода.При липса на условия може да се използват тоалетни кърпи без ал кохол.Употребата на миещи средства и интимни препарати не е препоръчителна.Благоприятно влияят и компреси /не вана/ с топли или студени билковиантисептици като смрадлика или лайка. При възникнали усложнения катострангулация (хемороидите не се прибират спонтанно или при натиск) или тромбоза(възелът е подут, твърд и много болезнен) задължително е да се консултирате слекар", обяснява д-р Кръстев.

Медикаментите съвместими с бременността, а после и скърменето са предимно за локално приложение. Мазила или свещички скортикостероиди и/или локални обезболяващи могат да се прилагат следконсултация, но не са за продължителна употреба. Препарати съдържащихиалуронова киселина също са подходящи. Добре влияят и някои билкови мазила,регистрирани като хранителни добавки, съдоукрепващи витамини и добавки.

"Голяма част от бременните и родилките временносе разделят с хемороидите в рамките на 40 дни след раждането. Все по-голям еделът на бременните на възраст повече от 35 години. След определена възраст проблемитесъс съединителната тъкан се задълбочават. Засягат се кожа, лигавици, половиоргани, кръвоносни съдове. Ето защо профилактиката, хигиената, спортът,разумният хранителен и питеен режим са решаващи за еластичността на тазитъкан", уточнява акушер-гинекологът.

 

Д-Р БисерПетров, хирург в УМБАЛ и ДКЦ "Софиямед":

Рецидивитепри новите оперативни методи са много редки

в.Труд   Стр. 25


Оперативно лечение на хемороидите се прилага когатоте са II, III и IV стадий, както и при пациенти с хемороиди от I стадий, прикоито състоянието не може да се овладее с медикаменти и се създава значителендискомфорт за болния. Стадиите се определят от размера на самите хемороиди ипролабирането им извън аналния канал.

"Методът, който прилагаме в болница"Софиямед", се казва THD (трансанална хемороидална дезартеализация) ие подходящ за лечение на симптоматични вътрешни хемороиди, при които не епостигнат успех от консервативната терапия. THD по същество е нискоинвазивнахирургическа интервенция. При нея с помощта на доплер се локализират ивпоследствие се прекъсват съдовете, които снабдяват с кръв хемороидите(причината за появата на хемороиди). След това се коригира пролапсът, ако товае необходимо", коментира хирургът от УМБАЛ и ДКЦ "Софиямед" д-рБисер Петров. Специалистът уточнява, че при всички други видове манипулации залечение на хемороиди се отстраняват самите възли, без да се коригира главнатапричина за тяхното развитие. Именно поради този факт рецидивите при THD сатолкова редки. А ползите за пациента са многобройни. Най-голямата е високатауспеваемост спрямо стандартните операции. Болката е многократно по-малка, нямаизрязване на тък$ни, липсва кървене в следоперативния период, болните севъзстановяват по-бързо, не се нарушава анатомичната цялост на аналната област ипациентите нямат проблеми с ходенето по голяма нужда.

Препоръките на д-р Петров към бременните и родилкитес подобни проблеми е да потърсят колкото е възможно по-скоро специализиранапомощ, преди заболяването да се е влошило, защото колкото по-рано се започнелечение, толкова по-добри са резултатите.