EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Хирургията в България не отстъпва по нищо на световната

Завеждащ отделението по хирургия в УМБАЛ "Софиямед" д-р Сергей Сергеев коментира в интервю за в.Труд развитието на съвременните оперативни методи у нас

Хирургията в България не отстъпва по нищо на световната



в. Труд Стр. 24

5.11.2015



-Д-р Сергеев, какви са тенденциите в развитието на лапароскопската хирургия и според Вас на какво ниво е България?

Хирургията в световен мащаб от 90-те години до днес бележи драматично развитие. Навлизането на ендоскопската апаратура в хирургичната практика намали до мининум неприятните усещания за пациента след операция и осигури на нас специалистите възможността да лекуваме на много по-високо ниво. Чрез въвеждането на лапароскопската хирургия у нас през 1992г. от проф. Пожарлиев българският пациент получи възможността да се лекува така, както в други страни от света. Нивото на този тип хирургия днес у нас, във водещите учебни заведения в страната напълно отговаря на признатите европейски и световни стандарти. Така че ние и като апаратура, и като подготовка на специалистите в тази област не отстъпваме по нищо на света.

-Забелязвате ли в практиката си тенденция пациентите повече да избират лапароскопските операции пред класическите отворени и до колко броят на миниинвазивните интервенции се увеличават?

Специално в нашата болница лапароскопската хирургия заема между 60 и 70% от общата оперативна дейност. Тази тенденция е очаквана за нас, с оглед развитието на технологиите през последните години, което позволи на нас хирурзите да извършваме класическите отворените операции и по миниинвазивен начин. Голяма част от оперативните интервенции, които се извършваха в България преди 15г. по класическия метод, вече в по-голямата част от хирургичните клиники в страната се правят лапароскопски. В световен план тенденцията е същата -минимизиране на оперативната травма, съкращаване на болничния престои и повишаване на комфорта за пациента. С намаляване себестойността на използваните нови технологии вече и роботизираната хирургия става все по-достъпна у нас.

-Какви операции посредством миниинвазивните техники извършвате в отделението, което ръководите в "Софиямед"?

Всички операции в областта на коремната и гръдна хирургия, които се извършват като цяло могат да се извършат както по класически, така и по миниинвазивен начин. В нашата Клиника се извършват всички видове операции при онкологични, доброкачествени и спешни състояния.

-Наскоро в болница "Софиямед" извършихте операция на пациент като едновременно работиха два екипа в две различни зони на тялото. Разкажете ни за предимствата на този метод?

Методът е приложим при селектирани па: циенти с ниски тумори на дебелото черво, при които едновременната работа на два екипа, разбира се използвайки ендоскопска апаратура, съкращава оперативното време, като не нарушава качеството на хирургичната намеса. С други думи спазвайки всички онкологични принципи извършваме операция при определени пациенти за доста по-кратко време, използвайки предимствата на миниинвазивната хирургия. В случая при един от пациентите имаше съпътстващо заболяване, което не позволяваше провеждането на продължителна оперативна интервенция. Методът се използва само от високоспециализирани хирургични центрове в Европа, а това, че го приложихме и у нас, може само да ни радва.

-Кои операции предпочитате Вие като хирург-отворените или лапароскопски, и какви са предимствата им за Вас, като хирург?

Лично аз предпочитам лапароскопските операции, тъй като преди 20г. това беше предизвикателство в хирургията и продължава да бъде такова за мен и до днес.

-Как пациентът да вземе решение как да се оперира-чрез класическа отворена операция или лапароскопска?

Всяко едно заболяване при всеки човек има своите особености, както и всяка една оперативна интервенция било тя класическа отворена или лапароскопска има своите предимства и недостатъци. Именно затова всеки един етап от лечението трябва да се преценява внимателно и крайното решение за него да се взема от лекар и пациент, като се имат предвид всички предимства и недостатъци на дадената методика за конкретния случай. Провеждането на определена оперативна интервенция-дали миниинвазивна или по класическия начин, не трябва да бъде самоцел нито на пациента, нито на лекаря. Крайната цел на всяко лечение е оздравяването. За съжаление не малка част от операциите в България се извършват по класическия метод поради високата цена на използваните специфични консумативи в миниинвазивната хирургия, които все още не се заплащат от НЗОК.