EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Хранене и бременност

Балансираното хранене е един от най-добрите начини да се поддържаме здрави през бременността. Витамините и минералите са изключително важни за здравословното развитие както на бъдещата майка, така и на нейното бебе. Ежедневната консумация на сезонни плодове и зеленчуци, млечни продукти, ядки, зърнени храни и месо осигурява всички необходими витамини и минерали, като балансира повишените нужди на организма на бременната жена.

Повечето здравни специалисти са на мнение, че по време на бременност дневните хранителни норми не би следвало да се различават съществено от тези при добре балансираната диета (с изключение на количествата желязо, които се увеличават значително).

 

Необходими хранителни вещества за здравословна бременност

Белтък:

Той се съдържа в най-големи количества в млякото, млечните продукти, рибата, месото и месните продукти и яйцата. Бобовите храни /боб, леща, соя/, ядките и семената са добри източници на белтъци.

Калций:

Добър източник на калций са млякото и млечните продукти, където той е в лесно усвоима форма. Препоръчителното дневно количество на калций е от 1200 до 1500 мг.

Натрий:

Натрият играе важна роля за нормалния растеж и помага да се регулира нивото на вода в организма. Препоръчителното количество на натрий по време на бременност е от 2000 до 8000 мг. на ден. Да се използва йодирана сол. Ниският прием по време на бременност създава риск за изоставане в умственото развитие на новороденото.  

Желязо:

По време на бременност потребността от желязо рязко нараства. Затова бременната жена се нуждае от желязо в по-големи дози, особено през последните периоди от бременността. Този минерал е от жизнено значение за производството на хемоглобин (червените кръвни телца) и за предотвратяване на често срещаната при бременните желязо дефицитна анемия. Основният източник на желязо е храната. Богати на лесно усвоимо желязо са черен дроб, месо и месни продукти, риба. Добри източници са още и пълнозърнестия хляб, бобовите храни, овесените ядки, вареното жито, пшеничените зародиши, листните зеленчуци, сушените плодове и др.

Бременните жени се нуждаят от два пъти повече фолиева киселина. Добри източници на фолиева киселина да всички видове зелени листни зеленчуци, бобовите храни, пълнозърнестия хляб, ядковите плодове и др.

Витамин С:

Той се съдържа в чушките, зеления грах, карфиола, зелето, зеления лук и чесъна, а от плодовете – шипките, цитрусовите плодове, пъпешите, ягодите, кестените и др.

Вода: Приемът на вода е от изключително значение за организма на бъдещата майка. Тя трябва да консумира от 6 до 8 чаши вода на ден.

Продукти, които следва да се избягват при бременност:

Сурови месни деликатеси, пушени, сушени месни деликатеси и колбаси, морски деликатеси, сурови яйца, непастьоризирано мляко, меки сирена, алкохол, тютюнопушене.

Алкохолът е абсолютно забранен. Няма количество алкохол, което да е безопасно за бременността. Той засяга развитието на плода и води до фетален алкохолен синдром и други разстройства при него. Отказът от консумацията на алкохол следва да стане с научаването за бременността и продължава и през периода на кърмене.

Тютюнопушенето по време на бременност уврежда здравето както на бъдещата майка, така и на плода, като констатацията е потвърдена от редица изследвания.

Да се ограничава кафето и напитките съдържащи кофеин. 

По време на бременността, тялото се нуждае от по-големи количества от определени витамини и минерали,  най- вече желязо и фолиева киселина, както и докозахексаенова киселина (DHA), която е полиненаситена незаменима Омега- 3 мастна киселина и витамин Д.

 

Източник:http://riokozpd.com/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82