EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Илияна Илиева: Очите са 10 пъти по-чувствителни към УВ лъчите в сравнение с кожата

През лятото трябва да обърнем специално внимание и грижи за тях, препоръчва специалистката

 

Здраве.Нет

11 юли 2022г.

 

Д-р Илияна Илиева е специалист офталмолог и детски офталмолог в ДКЦ „Софиямед“, където осъществява консултативни прегледи, диагностика и лечение на пациенти с очни болести. Д-р Илиева преглежда също и в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.

Завършила е Медицински университет в Плевен през 2010 г., придобива специалност очни болести през 2015 г. Член е на Българския лекарски съюз. Има множество участия в национални конгреси и семинари в областта на офталмологията.

 

Днес разговаряме с нея за опасностите, които крие лятото за очите и възможностите за превенция на очните увреждания.

 

Д-р Илиева, кои са най-често срещаните опасности, които крие лятото за зрението?

Летните месеци са времето, в което повечето хора се наслаждават на топлото време, планиране на ваканции и туристически пътувания. Но това е и времето, в което трябва да обърнем специално внимание и грижи за нашите очи.

Когато говорим за слънчеви изгаряния, повечето хора се фокусират върху тези, които настъпват върху кожата. Но такива могат да бъдат и изгарянията на роговицата причинени от увреждащите УВ лъчи.

 

Как да разпознаем симптомите на изгаряния на роговицата и как можем да се предпазим?

Тези състояния се характеризират с усещане за сухота, чувство на "пясък" в очите и замъглено зрение. Най-лесният начин за защита са слънчевите очила с пълния спектрум от УВ защита, закупени от оторизирани оптики.

Нашите очи са 10 пъти по-чувствителни към УВ лъчите спрямо нашата кожа. Затова натрупващото им излагане е и една от водещите причини за развитие на макулна дегенерация свързана с възрастта, както и на катаракта.

 

Приблизително на каква възраст децата могат вече да слагат слънчеви очила?

Летните месеци са и времето, в което децата прекарват повече време в игри на открито. Освен нанасянето на слънцезащитен крем и носенето на шапка, носенето на слънчеви очила при тях трябва да започне в най-ранна възраст - това е моментът, в който те позволяват тяхното задържане.

 

Какви мерки препоръчвате да се вземат по отношение на сухотата в очите?

През горещите дни високите температури, климатиците и вентилаторите способстват за зачестяване на оплакванията свързани със "сухота" на очите. Пациентите усещат дразнене, чувство на "пясък" в очите, зачервяване, чувствителност към светлина. Добрата хидратация и използването на овлажняващи капки - "изкуствени" сълзи спомагат за облекчаване на оплакванията.

 

Колко чести са алергиите и вирусни инфекции, които влошават очното здраве през този сезон?

Освен през пролетта, алергичните реакции на очите продължават да бъдат честа причина за тяхното възпаление и през летните месеци. Най-често те са предизвикани от полени, цъфтежи, житни растения, слънчевата светлина. Носенето на слънчеви очила, намаляване на експозицията към алергените, както и измиването на лицето и очите след връщане от разходка редуцират количеството алерген попаднал в тях.

Летните вирусни инфекции, както и посещенията на басейни могат да станат причина за появата на вирусни и бактериални инфекции на очите. Измиването на очите непосредствено след ползване на плувни басейни и носенето на плувни очила намаляват риска от възникване на т.нар. конюнктивити.

Грижата за нашите очи следва да бъде наш приоритет през всички сезони на годината и лятото не прави изключение от това.