EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Велко Минчев,д.м., ръководител на Отделението по медицинска онкология в УМБАЛ „Софиямед“: С лъчетерапия и нуклеарна медицина затваряме цикъла на лечение на онкологично болните

Прилагаме персонализиран подход, осигуряващ най-подходящата терапия и най-добрите резултати

 

в.Телеграф

06.10.2022г.

 

 Д-р Минчев, какви случаи на онкозаболявания доминират сред хоспитализираните във вашето отделение в момента?

  В Отделение Медицинска Онкология се лекуват почти всички онкологични заболявания, но най-много са пациентите с колоректален карцином, т.е. карциноми на гастроинтестиналния тракт, а също и с карцином на белите дробове, простатен карцином , карциноми на отделителната система, овариални карциноми и др. Това най-вече се дължи на прекрасната работа на колегите от  гастроентерологичните клиники, хирургичната клиника, гръдна хирургия, урология, както и други структури, и доброто взаимодействие между нас.

 

Кои от прилаганите при вас нови терапии дават най-добър резултат?

В отделението се стремим да лекуваме пациентите си с най-модерните терапии, съгласно световните, европейски и национални стандарти. Прилагаме така наречената персонализирана медицина. Преди започване на лечението се провеждат всички необходими генетични изследвания, за да се избере най-подходящото лечение. Така се постигат най-добрите резултати като се използват прицелни терапии, имунотерапия с така наречените чекпойнт-инхибитори и комбинацията им с химиотерапия.

 

Според вашите наблюдения, какво е най-важното, с което пациентът трябва да да се съобрази, за да  се излекува от онкологичното заболяване?

Най-важното е да се потърси компетентна лекарска помощ възможно най-рано. Колкото е по-малък туморния обем толкова по-добри са резултатите от лечението. Важно е комплексното лечение да се провежда в болници разполагащи с всички необходими специалисти и апаратура, за да може всичко да се случва тук и сега без разкарване на пациента и губене на ценно време. Такава болница е УМБАЛ „Софиямед“. Предстои да се разкрие лъчетерапия и нуклеарна медицина и цикълът на лечение на онкологично болните ще се затвори.


Много често онкологичните заболявания протичат безсимптомно. Но все пак, за какво трябва да са особено внимателни хората и кое може да даде някакъв сигнал, че нещо не е наред?

Когато онкологичното заболяване е в ранен стадий често няма симптоми или пък те са неспецифични. Тук идва необходимостта от скринингови програми, които липсват у нас. Все пак има симптоми при появата на които трябва да се мисли за онкологично заболяване и незабавно да се потърси необходимият специалист. Такива са кръв в урината, изпражненията или храчките, неочаквано генитално кървене, желязодефицитна анемия, промяна в ритъма на дефекацията, дрезгав глас, необяснима загуба на тегло, дисфагия (затруднено преглъщане), неповлияваща се от антибиотично лечение пневмония и др.

 

Какви фактори влияят за нарастването на раковите заболявания в урологията в последните десетина -двайсет години?

Ще дам пример с рака на простатата, при който съществуват редица рискови фактори за развитие. С напредване на възрастта, рискът от рак на простатата се увеличава, като 60% от случаите са на възраст над 65г. Застаряването на населението в развитите страни е един от най-важните рискови фактори. Всеки мъж над 50-годишна възраст трябва ежегодно да посещава уролог и да изследва простатния специфичен антиген (PSA).

Наследствеността също е важен фактор, тъй като наличието на близък родственик - баща, дядо, чичо и т. н. повишава риска от заболяване 2-3 пъти. При такива случаи ежегодните прегледи трябва да започнат след 45-годишна възраст. През последните години се доказа връзката между рака на простатата и наличието на мутации в някои ракови гени като BRCA1 и BRCA2. Наличието на мутация определя и лечебната тактика. Открити са над 100 локуса в генома, които предразполагат към рак на простатата. Важно е да се знае, че затлъстяването повишава риска от простатен карцином.

 

Визитка

Д-р Велко Минчев, д.м., е началник на Отделението по медицинска онкология в УМБАЛ "Софиямед" от март 2017 г. Той лекар онколог с над 22 години професионален опит в тази област. Завършва МУ Пловдив през 1992 г., а специалност Вътрешни болести придобива в МУ София през 1998г. След две години придобива специалност по онкология в МУ Пловдив. Взел е магистратура по Здравен мениджмънт МУ Пловдив през 2016 г. и преминал обучение GCP/Добра Клинична практика  през 2020 г.

През септември 2021г. д-р Минчев защитава докторската си дисертация на тема „Нива на дихидропиримидин дехидрогеназа и оксидоредукционен капацитет в плазмата при химиотерапия на пациенти с колоректален карцином“ в Медицински университет София.

Член на Българска Асоциация по Медицинска Онкология, Българско Онкологично Дружество, Европейска Асоциация по Медицинска Онкология-ESMO.

Започва кариерата си през 1992 г. като завеждащ СЗУ, с. Граф Игнатиево, област Пловдив. От 1995-1999 г. работи като лекар във Вътрешно отделение и завеждащ Поликлинично Отделение към Общинска болница гр. Сопот. От 1999 до 2012 г. е старши ординатор в Първо вътрешно отделение на КОЦ Пловдив. От 2012 до 2016 г. е Началник отделение Медицинска онкология в МБАЛ Централ Онко Хоспитал, Пловдив и съосновател на Първото частно онкологично отделение в България.

Има опит като главен изследовател в над 50 клинични изпитвания фаза II, III и IV при дребноклетъчен, недребноклетъчен рак на белия дроб, рак на гърдата, рак на простатата, рак на стомаха, колоректален карцином, ендометриален карцином, бъбречноклетъчен карцином, карцином на панкреаса и др.