EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Павел Краевски, ортопед в „Софиямед“: Човек може да скъса менискуса си не само при спорт, но и при най-обикновено клякане

Ако дълго време се отлага прегледът при ортопед, често единствената алтернатива е поставянето на изкуствена става

 

www.24chasa.bg

19.10.2022

 

Заболяванията на коляното са широко разпространени сред различни възрасти, а причините за тях са честите травми и неизбежните дегенеративни (артрозни) промени в ставите, но също и заседналият начин на живот и обездвижването, изтъква д-р Павел Краевски, ортопед в Клиниката по артроскопска травматология на УМБАЛ „Софиямед“.

Специалистът посочва, че повечето от пациентите дълго време отлагат консултацията си със специалист, считайки че проблемът в коляното ще отмине от само себе си и че организмът сам ще успее да се справи с него. Той счита, че навременният преглед при ортопед и точно поставената диагноза е от ключово значение за пациента, тъй като развитието на медицината днес позволява прецизна и ранна диагностика на заболяванията на коляното с широк спектър неинвазивни и безопасни методи, като например Ядрено-магнитният резонанс (ЯМР). Според него извършването на миниинвазивни, т.е. щадящи оперативни интервенции, като например артроскопията на коляното, е мощен съвременен метод.

 

„На базата на своя опит, условно мога да посоча три групи пациенти и в първата са тези, при които оплакванията не налагат оперативно лечение, а е необходима само квалифицирана кинезитерапия, казва докторът, добавяйки, че при следващата група пациенти се налага операция и ако тя е навременна, не само се възстановява коляното, но се съхранява и качеството на живот на пациентите“.

 

Сложни реконструктивни операции и продължително възстановяване се налагат при пациентите със сериозни увреждания на коляното - вследствие на тежки травми или напреднали дегенеративни процеси, които дълго време са отлагали адекватна лекарска помощ, конкретизира д-р Краевски.

Днес артроскопията се е превърнала в рутинна процедура поради нейната атравматичност, възможността за лечение на голям брой заболявания на коляното и възможността за бързо възстановяване на пациента и пълноценното му връщане към предишния начин на живот.

 

Ортопедът определя също, че е много погрешно схващането на много пациенти, че проведеният ЯМР е вече поставена диагноза. Той уточнява, че артроскопията на коляното е миниинвазивен хирургичен метод, при който се правят малки кожни разрези, през които се въвеждат специална оптика и различни инструменти в ставата. Чрез нея успешно се възстановяват скъсвания на менискусите, травматични увреждания на хрущяла и скъсвания на кръстните връзки. Годишно екипът на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ „Софиямед“ извършва над 1000 артроскопски интервенции.

 

Много често в Клиниката идват пациенти, които твърде дълго са отлагали своя преглед със специалист. При тях вече са настъпили дегенеративни промени в коляното, лечението на които само с артроскопия е невинаги ефективно, казва д-р Краевски.

„Наскоро при мен постъпи пациент с оплаквания от болки и подуване на коляното, който дълго време бе отлагал преглед при ортопед. Магнитният резонанс установи, че е налице скъсване на вътрешния менискус, но поради голямата давност това е довело до необратими увреждания на хрущяла в коляното. Ето пример за случай, при който само артроскопията не може да доведе до желания резултат. Единствената алтернатива за пациента е поставянето на изкуствена става. Болката разбира се може да бъде облекчена с противовъзпалителни медикаменти, провеждането на физиотерапия или добилото популярност в последно време вътреставно поставяне на хиалуронова киселина“, споделя ортопедът. Но той прави и уговорката, че макар и ефективни, хиалуроновите препарати не възстановяват увредения хрущял, а само временно облекчават болката – в най-добрия случай за срок от една година“.

 

Докторът акцентира и на факта, че уврежданията на менискусите на коляното се лекуват чрез артроскопия. „Често хората си мислят, че менискусът може да бъде скъсан само при голяма травма на коляното по време на футбол или при каране на ски например, но човек обаче може да си скъса менискуса и при най-обикновени битови дейности, като рязко клякане или изправяне, продължително коленичене. „При мен често идват пациенти с оплаквания в коляното и в хода на прегледа си спомнят за преживяна в миналото травма, която са забравили. И това е така, защото много често симптомите като болка, оток и прещракване в коляното, не се проявяват веднага, а дълго време след това“.