EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Много често сърдечната недостатъчност се бърка с белодробни болести

 Д-р Александър Гърков: Много често сърдечната недостатъчност се бърка с белодробни болести

Смъртността от нея до 5 години от поставянето на диагнозата е 50%


Яна БОЯДЖИЕВА
Доктор  Стр. 10, 11

13.7.2020


Д-р Александър Гърков е специалист кардиолог в Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология в УМБАЛ "Софиямед" и 25 ДКЦ в жк "Младост 3", София. Д-р Гърков притежава сертификат за ехокардиография и доплер на периферни съдове. Специалистите от Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология към болница "Софиямед" предлагат възможност за персонализиран подход при диагностиката, лечението и наблюдението на всеки пациент. За тази цел на абонаментен принцип функционират и два модерни центъра: за лечение на сърдечна недостатъчност и на артериална хипертония.
В какво се изразява и как се проявява сърдечната недостатъчност? Какви са причините за възникване и развитие на това заболяване? Какво обхваща терапията - и медикаментозната, и немедикаментозната? Защо страдащите от сърдечна недостатъчност трябва да бъдат информирани и запознати със своето заболяване? Защо е задължително да бъдат обучени как да реагират при влошаване на състоянието си? Отговор на тези и още въпроси вижте в интервюто с д-р Александър Гърков.


- Д-р Гърков, защо диагнозата сърдечна недостатъчност звучи доста страшно? Наистина ли е толкова опасно това заболяване?
- Това заболяване, за жалост, е много пренебрегвано в България и в страни, които са със слабо развита здравна система. Но то само по себе си е наистина страшно. Смъртността от него до 5 години от поставяне на диагнозата е някъде около 50%, което поставя сърдечната недостатъчност дори пред онкологичните заболявания по този показател. А за тях се говори и пише много повече. Иначе, сърдечната недостатъчност винаги е вследствие на някакво друго заболяване или състояние в организма. Няма как човек първично да развие сърдечна недостатъчност. Тя се изразява 6 невъзможността на сърцето да изпълнява своята помпена функция. Причините, провокиращи това заболяване, са много. Най-честата причина за него в детска (от самото раждане още) и в млада възраст са вродените сърдечни заболявания, няма да ги изброявам, те са много. А вече в по-късна възраст, над 40 години,основната причина за възникване и развитие на сърдечна недостатъчност е артериалната хипертония, следвана от исхемичната болест на сърцето, заболяванията на клапите и сърдечните
аритмии.


- А често ли се среща в детска и юношеска възраст?
- За щастие, се среща рядко, тъй като вродените заболявания на сърцето вече се диагностицират на доста ранен етап. И се коригират успешно, било чрез операция или чрез някакво интервенционално лечение. За наше щастие, в България има много добри детски кардиолози и сърдечни хирурзи, които си вършат отлично работата. Затова и все по-рядко се среща при децата и младежите. Малко по-висока е честотата сред малцинствата, където не се обръща достатъчно внимание на децата и тяхното здраве. При тази група Все още се срещат некоригирани сърдечни малформации, които могат да завършат фатално за не повече от 10-15 години. Ако, разбира се, не се коригира състоянието на детето.


- Каква е тенденцията в това отношение за 20-30-40-годишните, също млади хора?
- Наблюдаваме, че все повече се подмладяват сърдечните заболявания. Например исхемичната болест на сърцето се среща във все по-млада възраст и това се дължи на начина на живот, което е много тревожна тенденция. Искам да уточня, че в термина ИСХЕМИЧНА БОЛЕСТ НА СЪРЦЕТО включваме острия миокарден инфаркт, нестабилната стенокардия, стабилната стенокардия. Ето тези заболявания са основната причина за възникване и развитие на сърдечна недостатъчност. След преживян миокарден инфаркт, в зависимост от засегнатата артерия, част от сърцето спира да функционира. Мускулът на сърцето отслабва, съответно намалява помпената му функция, което води до сърдечна недостатъчност.

 

- Как се проявява тя?
- Основните симптоми са задух, лесна умора и впоследствие отоци по краката. Това са най-често срещаните, но много неспецифични симптоми, защото се срещат и при белодробни, бъбречни, и хематологични заболявания- визирам анемия. Също и при ендокринни болести, като заболявания на щитовидната жлеза. Затова е важно, ако човек изпитва такива прояви, на първо място да потърси личния си лекар. СъотВетно, ако личният лекар не може да се ориентира в състоянието на пациента, трябва да го насочи към специалист кардиолог, дори и симптомите да не са свързани със сърцето. А кардиологът, след като го прегледа и установи, че тези симптоми не са свързани със сърцето, ще го насочи към друг специалист. Много често сърдечната недостатъчност се бърка с белодробни заболявания. Аз имам много пациенти, насочени към мен като кардиолог, които реално са с друго заболяване. И, разбира се, аз и колегите ми отхвърляме диагнозата сърдечна недостатъчност. Друг съществен момент, който трябва да изтъкна: при вече диагностицирана и установена сърдечна недостатъчност е много важно на пациента да му се обясни естеството на заболяването - за това какви мерки трябва да спазва, какъв начин на живот да живее, за да се чувства в добро състояние и кондиция. И, разбира се, да не се стига до изостряне и влошаване на симптоматиката.


- Вие какви конкретни препоръки давате?
- Приемът на течности трябва да бъде съобразен с физическата активност и, разбира се, с функцията на сърцето. Казано по-конкретно - литър и половина, най-много 2 литра течности на ден, не повече. Следващата изключително важна препоръка е ограничаване приема на сол. Солта, освен че повишава кръвното налягане, което може да влоши сърдечната недостатъчност, задържа доста вода в организма. Т.е. ПОВИШЕНИЯТ ПРИЕМ НА
СОЛ допълнително може да влоши сърдечната недостатъчност. Като цяло пациентите с тази диагноза са полииморбидни, т.е. с много придружаващи заболявания, а техният режим на движение също трябва да бъде съобразен и с това. Но ние препоръчваме да не се ограничава физическата активност. Т.е. пациентът да не си стои вкъщи, да извършва ежедневни разходки, лека физическа активност също. Но в никакъв случай много тежки натоварвания. Всичко това трябва да бъде добре обяснено на пациента, за да не се влошава сърдечната недостатъчност, което налага влизане в болница и допълнителни усложнения. Много е важно да се подчертае, че всяка инфекция, дали ще е на дихателните пътища или на пикочно-половата система, също може да влоши сърдечната недостатъчност. Затова при фебрилни състояния трябва също да се потърси лекарска помощ. И още един съществен момент. Тези пациенти имат като придружаващо състояние анемията. Доказано е, че тя допълнително влошава основното заболяване, както и продължителността на живота. Затова при тях е много важно да се изследва и нивото на желязо. И ако се установят ниски нива, това състояние също трябва да бъде коригирано. Тук е мястото да кажа, че на пациентите, които се лекуват в нашия Център за сърдечна недостатъчност, ние прилагаме изцяло комплексен подход. И съответно имаме страхотни резултати.



- Д-р Гърков, да поговорим за самото лечение? В какво се изразява то? За цял Живот ли е?
- Това заболяване, за жалост, е за цял живот. С установяването на диагнозата сърдечна недостатъчност на пациента трябва да бъде обяснено, че това е нелечимо заболяване, няма специфично лечение за него. Но пък има поддържаща терапия. По-горе посочих немедикаментозните мерки, които са задължителни при сърдечна недостатъчност. Относно медикаментозното лечение, лекарствата, които използваме, са може би от около 30 години. Но веднага бързам да кажа, че през последните 2-3 години се появи нов клас медикаменти. ОСНОВНОТО ЛЕЧЕНИЕ Е С БЕТА-БЛОКЕРИ на първо място. Следват лекарствата, които се прилагат и за кръвно налягане: това са АС-инхибитори, алфа-блокери и не на последно място - диуретици. Те също са едно от-основните лекарства, но при вече компенсирана сърдечна недостатъчност тяхната доза трябва да бъде редуцирана. Това е много тънък момент, който се пропуска от редица кардиолози. Тъй като диуретиците имат много странични ефекти и ако се прекали с тях, могат да се натоварят бъбреците, дори да предизвикат бъбречна недостатъчност. Затова наблюдението на пациента е толкова важно.
Както споменах, в последните години излезе нов клас медикаменти, т.нар. неприлизинови инхибитори. Това е ново лекарство, което дава изключително добри резултати за лечението на сърдечната недостатъчност с потисната помпена функция.



- Прилага ли св и в България това ново лекарство?
- Да, лекарството е регистрирано и се прилага в България. Изписва се по Здравна каса, но се прилага само със специални протоколи, които се издават от кардиолог и специализирана лекарска комисия в болницата.



- До какви усложнения може да се стигне, ако не е навременно или е неправилно лекувано заболяването?
- На първо място, може да доведе до влошено качество на живот. Това е едното. До скъсяване продължителността на живота - второто. И не на последно място, всяка поредна хоспитализация в болница за влошена сърдечна недостатъчност крие риск от летален изход. Всяка сърдечна декомпенсация и постъпване в болницата е свързано с доста сериозен риск човек просто да не може да преодолее острия момент. Затова при първи симптоми, като проява на задух; или поредно възникване на задух при вече установена сърдечна недостатъчност; при възникване на отоци по краката; на лесна умора; на рецидив на симптомите, пациентът не трябва да чака, не бива да се самолекува. Той трябва да потърси лекарска помощ колкото може по-бързо.



- Д-р Гърков, аз умишлено не включих до този момент коронавируса в нашия разговор. Смятате ли, че има какво да се каЖе в това отношение?
- След като отмина тази истерия, в болницата постъпиха пациенти в доста тежко състояние именно защото са чакали много дълго време, САМОЛЕКУВАЛИ СА СЕ Тези пациенти знаят, че имат сърдечна недостатъчност, но част от тях просто бяха в много тежко състояние. За щастие, успяхме да се справим, нямаше жертви. Но наистина бяха в много тежко състояние.
Относно коронавируса това, което е най-важно да се каже, е, следното: тъй като белият дроб и сърцето са свързани, когато белият дроб страда, няма как да не страда и сърцето. При една пневмония, дали ще е от коронавирус, от друг вирус или бактериална, сърдечната недостатъчност се влошава. Това е най-общо казано. Ние гледаме на нашите пациенти като на рохки яйца, което значи - много трябва да се пазят. Дори по принцип им препоръчваме като дойде грипна епидемия (още преди да се появи коронавирусът), задължително да се
имунизират срещу грип. Това е нещо, което може да ги предпази от евентуални усложнения като пневмония и други тежки състояния. Относно предпазните мерки заради коронавируса, те важат в пълна степен и за нашите пациенти - дезинфекция, дистанция, дисциплина. Информираността е много важна. И още нещо, което пропуснах. Хубаво е пациентите със сърдечна недостатъчност да си водят пациентски' дневник, ние раздаваме на нашите пациенти такива дневници. В този пациентски дневник всеки пациент със сърдечна недостатъчност трябва ежедневно да записва колко килограма е. Ако например е наддал 2 килограма за няколко дни, това е алармиращ симптом, който трябва да го насочи към доктор. Разбира се, да записва кръвното налягане, пулса, както и въпросните субективни симптоми, които изброихме по-горе.



- Какъв е подходът на терапия при сърдечна недостатъчност във вашия Център?
- В нашия Център всеки пациент се разглежда комплексно и абсолютно индивидуално. Предписва му се индивидуален режим на лечение и на живот. Даваме на своите пациенти много подробни инструкции и самите те са в денонощен контакт с нас. При най-малкото влошаване ги съветваме, ако са някъде далече, или ги викаме на контролни прегледи.



- Могат ли нашите читатели и въобще Желаещите да се консултират с вас, да ви потърсят и в 25-о ДКЦ?
- Разбира се. Пациентите могат да ме търсят за консултация и преглед и в 25-о ДКЦ, София, където ще им се обърне същото внимание, както и в Центъра по сърдечна недостатъчност.