EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Топ кардиолог оглавява клиника в УМБАЛ „Софиямед“

Водещият интервенционален кардиолог с над 20г. опит д-р Ивета Ташева, д.м. оглави Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология на УМБАЛ „Софиямед“. Тя ще надгради опита на екипа в лечебното заведение върху интервенционалното лечение и диагностика на пациентите със сърдечно-съдови заболявания чрез неинвазивни и инвазивни методи.

 

в.Телеграф

26.09.2020

Клиничните интереси на д-р Ташева са с фокус на лечението на многоклоновата коронарна болест и периферни съдови оклузии, а също и на  ендоваскуларното лечение на исхемичен мозъчен инсулт чрез механична тромбектомия и супер селективна фибринолиза, остър белодробен тромбемболизъм, микарден инфаркт, ренална денервация, каротидно стентиране.

 

Д-р Ташева е била 8г. началник на катетаризационна лаборатория в частно лечебно заведение в столицата, професионалния си път започва през 2001г. в УНСБАЛ "Св. Екатерина" в София, като е работила и няколко години като инвазивен кардиолог в Университетска болница "Лозенец". Тя е сертифициран специалист по Инвазивна кардиология, ангиология и инвазивна съдова медицина. Има придобити специалности по Вътрешни болести, Кардиология и Ангиология, както и докторска степен по Кардиология. Участва в множество национални и международни конгреси и семинари по специалността.

Има над 60 публикации в чужди и български списания.

 

Благодарение на нейния медицински опит „Софиямед“ ще продължи да развива Клиниката си по кардиология с акцент върху съвременното неоперативно лечение на структурните сърдечни заболявания. Болницата разполага с една от най-модерните ангиографски системи у нас за диагностика и терапия на заболявания на сърдечно-съдовата система. Апаратурата притежава най-високите технологични параметри, което позволява постигане на най-високо качество при инвазивната диагностика и лечение на заболявания като исхемична болест на сърцето, остър инфаркт на миокарда, остър коронарен синдром, остра и хронична сърдечна недостатъчност, хронични и тотални оклузии (запушвания) на кръвоносните съдове, стенози на каротидната и периферна артериална болест. Годишно през Клиниката преминават над 3000 пациенти като при над 85% от тях се налага извършването именно на ангиография.

 

Д-р Ташева ще преглежда пациенти и на кабинет в ДКЦ „Софиямед“, а благодарение на опита си в областта на инвазивната съдова медицина ще работи в тясна колаборация и с екипа на Клиниката по съдова хирургия на болницата.

 

„Вярвам, че чрез моят опит, както и този на колегите от Клиниката по кардиология и като цяло на останалите специалисти от лечебното заведение ще можем да предложим на българските пациенти още по-високо ниво на медицинска дейност. В комбинация със съвременната апаратура, с която болница „Софиямед“ разполага вече прилагаме на своите пациенти най-модерните методи на лечение в условията на максимален комфорт, както и пълна гама неинвазивни и инвазивни методи на диагностика и лечение на съдовите заболявания“, коментира д-р Ташева.

 

Cъpдeчнo-cъдoвитe зaбoлявaния ca пpичинa зa 65% oт cмъpтнocттa в Бългapия, а оĸoлo 80% oт cмъpтните cлyчaи мoгaт дa бъдaт избeгнaти  чpeз ĸoнтpoлиpaнe нa pиcĸoви фaĸтopи ĸaтo пpeĸoмepнa yпoтpeбa нa aлĸoxoл, цигapи, пpиeм нa coл, липca нa физичecĸa aĸтивнocт, виcoĸи нивa нa xoлecтepoл и пoвишeнo ĸpъвнo нaлягaнe, и затлъстяване, казва специалистът.

 

Във връзка със Световния ден на сърцето, който всяка година се отбелязва на 29-ти септември екипът на Клиниката по кардиология на „Софиямед“ обявява безплатни консултативни прегледи, които ще се проведат на 29.09.2020г.от 10:00 до 16:00ч. в ДКЦ „Софиямед“ БЛОК1(бул.Г.М.Димитров 16), каб.№ 1 с предварително записване на тел. 0895 555 444 и 02 465 00 00.

 

 „Профилактични прегледи за сърдечно-съдови заболявания е добре да се извършват веднъж на 1-2 години, като се започне от 45 години при мъжете и 50 години при жените. Честотата на прегледите се определя от индивидуалният рисков профил. При наличие на повече от 2 рискови фактора за исхемична болест на сърцето е необходимо ежегодно изследване на липиден профил, ЕКГ, и насочени изследвания при установяване на абнормна находка“, допълва д-р Ташева.