EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Болката е водещ симптом при коксартрозата

Д-р Бисер БОНЧЕВ, завеждащ на Отделение по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Софиямед": Болката е водещ симптом при коксартрозата

Ели ВЕРГИЛОВА



в. Лечител Стр. 9

8.6.2016



• Д-р Бончев, какво представлява коксартрозата и ясно ли е кои са предпоставките за появата на състоянието?

- Коксартрозата е заболяване, при което се уврежда ставният хрущял и формата на самата тазобедрена става. Тоест нарушава се нейната конгруентност (естественост на функциониране) и това води до промяна в нейната биомеханика. Като обобщение може да се каже, че коксартрозата води до промяна на формата на ставата и нарушение на нейната функция.

Заболяването може да е следствие на вродени деформации, травма или други заболявания, увреждащи ставата - ревматоиден артрит, възпалителни заболявания, подагра, псориазис и др.

• За коя възрастова група е характерно заболяването?

- В зависимост от причината, най-общо има две възрастови групи - възрастни пациенти (обикновено след 65-годишна възраст) и млади пациенти, при които коксартрозата е обикновено следствие на други заболявания, изброени по-горе.

• Болката е водещ симптом. Как пациентите да я различат от болката при дископатия например?

- Да, болката най-често е водещият симптом, който кара пациентите да се обърнат към лекар. Друг симптом е ограничаване на движенията и скъсяване на крака при напредване на заболяването. Често пъти наистина може да има подобни симптоми при дискова херния, но там освен болката има и нарушение на сетивността. Ето защо при снемане на ортопедичен статус е необходима и неврологична преценка за определяне на сетивността надолу по крака.

• Кои са другите прояви на коксартрозата?

- Споменатите по-горе - болка, ограничаване на движенията и с напредване на проблема скъсяване на крака. Може да споменем още, че всички тези симптоми нарушават нормалното придвижване на пациентите и те придобиват т.нар. патешка походка - поклащаща се походка. Тя натоварва лумбалния отдел на гръбначния стълб и това вече може да доведе до неврологична симптоматика и болки.

• Разкажете за етапите в лечението и кои са показателите, че е нужно ендопротезиране.

- Първоначалното лечение на коксартрозата е с т.нар. хондропротектори. Това са препарати, които подобряват регенеративната способността на ставния хрущял. Има перорални и инжектабилни продукти. Лично аз предпочитам интраартикуларно прилагане на хондропротектор - директно инжектиране в болната става. Когато стадият на заболяването е подходящ, резултатът е демонстративен и аз имам пациенти, при които прилагам препарати 5-6-7 години с добър резултат. Когато използвам перорални продукти, прибягвам само към такива от реномирани производители и с доказан ефект. Когато обаче заболяването напредне, се отива към оперативно лечение. Най-често това е ендопротезиране на тазобедрена става.

• След смяната на ставата какво следва до пълното оздравяване?

- Много важно е да се проведе качествена рехабилитация следоперативно. Трябва да се обърне внимание на определени групи мускули, които отслабват при това заболяване и по този начин да се подобри походката.

• При липсата на своевременно лечение, освен инвалидизация, може ли да се очакват и други усложнения?

- Както вече споменах, започват оплаквания от кръста, гърба и силно ограничение на придвижването на пациента.

• Може ли да се говори за усложнения след смяна на ставата?

- За съжаление, като всяка операция, и при ендопротезирането може да се получат различни усложнения. Провежда се съответна профилактика на двете най-тежки усложнения, а именно белодробната тромбоемболия и инфекциозно усложнение на ендопротезата. За щастие, когато оперативното лечение се провежда от добре подготвен екип и в подходяща среда, те са под 1%.

• При коксартрозата важна ли е профилактиката на състоянието или промяната в начина на живот?

- Добрата физическа култура, предпазване от затлъстяване и други подобни фактори намаляват възможността от развитие на коксартроза или забавят до голяма степен нейното прогресиране. Приемането на хондопротектори след определена възраст също може да окаже положително въздействие.