EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Прегледът на простатата след 50-годишна възраст е задължителен

в.Труд
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4409348
6.11.2014

-Д-р Велев, все повече мъже се изправят срещу проблема с увеличената простата. Кои са най-честите симптоми, с които се сблъскват те?
При мъже с увеличена простата най-честия симптом е нарушеното уриниране. Като например проблеми свързани със задържането на урина, по-честа необходимост от ходене по малка нужда, будене през нощта поради позиви, внезапен такъв или неотложност за уриниране, нежелателно изпускане. Наред с това може да бъде нарушено отделянето на урината, което може да се прояви със слаба струя, прекъсване на струята или пръскане на капчици, непрекъснато спиране и започване, напъване при уриниране. При такива пациенти е налице необходимост от известно време преди да започне самото уриниране както и по-дълго време, преди да спре. В редки случаи може да се стигне до остро или хронично задържане на урина. Мъжът може да има усещане, че пикочният мехур не е напълно празен, да има нежелателно изпускане на урина върху бельото, малко след като е излязъл от тоалетната. Освен това, различните хора усещат едни и същи симптоми по различен начин. Например, за някои може да е истинско мъчение буденето през нощта, за да уринират, докато други не обръщат внимание на това. Ето защо личното усещане и качеството на живот не бива да се подценяват. Те са точно толкова важни, колкото диагностичните тестове и резултатите от лечението.

- Има ли рискови групи пациенти?
Доброкачествената простатна хиперплазия се наблюдава до известна степен при всички мъже. Това състояние е свързано с хормоналните промени, които се случват с напредването на възрастта. При около половината от тези мъже, това уголемяване може да пречи на потока на урината, но е важно да се знае, че то не е рак на простатата и не се превръща в рак на простатата, дори и ако не се лекува. Както доброкачественото простатно уголемяване, така и ракът на простатата могат да се развият с напредване на възрастта и да се развиват едновременно. Често при рака на простатата симптоматиката, свързана с нарушено уриниране липсва, именно затова провеждането на профилактика веднъж годишно при мъже над 50-годишна възраст е от съществено значение.

-Какво може да посъветвате тези мъже. Кога се налага да преминат към оперативно лечение на проблема?
Повечето мъже с доброкачествено простатно уголемяване преминават през период на изчаквателно наблюдение, преди да започнат някакво лечение. Този подход обикновено се препоръчва, тъй като тежките усложнения са редки. Всъщност някои симптоми могат да се подобрят от само себе си, докато други не се променят с години наред. Медикаментозно лечение се предписва, когато симптомите са тревожни и нарушават качеството на живота на мъжа. Когато има усложнения от увеличената простата или има риск от такива, когато оплакванията се влошат, дори и все още да приемат лекарства, ако лечението не се понася много добре от пациента, трябва да се пристъпи към оперативно лечение. Съществуват различни видове хирургични интервенции, но целта на всички е да облекчат оплакванията и да подобрят дебита на урина. Няма лечение, което да е идеално за всички пациенти. Какво лечение ще бъде предложено зависи от това, което предоставя болницата и възможностите на лекаря.

-С каква апаратура разполагате в болница „Софиямед“ ?
Отделението по урология в университетска болница „Софиямед“ разполага с един от най-модерните лазерни апарати в света от най-новото поколение за операции на простата, както и за ендоскопска лазерна литотрипсия на камъни на всички нива на уринарния тракт. Лечението е бързо, безболезнено, високоефективно, не налагащо продължителен болничен престой. Този тип лечение не налага следоперативно дългосрочно възстановяване и болния се връща бързо към нормалния си ритъм на живот.

-Съществува ли профилактика на заболяването ?
Младите мъже обикновено не се замислят за простатата си и това е нормално, защото в първите десетилетия от живота тя не създава сериозни проблеми, като изключим някои възпалителни заболявания. Най-честите проблеми с простатата възникват както казах във възрастта след 50 години. Доколкото може да говорим за профилактика, необходимо е, мъжа да си обръща внимание при всяка симптоматика от долните пикочни пътища и да се консултира с уролог, а над 50 годишна възраст да се прави профилактичен преглед веднъж годишно, особено на простатата и то с PSA туморен маркер. Изследването е изключително важно за ранното откриване на простатния карцином и може да спаси живот.

УМБАЛ „Софиямед се присъединява към световната инициатива „Movember“          за профилактика на едно от най-честите онкологични заболявания при мъжа – рака на простатата, като обявява безплатни профилактични прегледи. Те ще се извършат на 12-ти и 13-ти ноември от 14:00 до 17:00ч. след предварително записване на тел. 0700 31 051 и ще включват консултация със специалист, измерване на обема на жлезата и остатъчната урина. Пациентите е необходимо предварително да са изследвали простатоспецифичен антиген (PSA).