EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Случи се чудо-жена без матка роди!

в. Жълт Труд
24.12.2014г.

Доц. д-р Никола Василев: случи се чудо - жена без матка роди
Слава Радославова
Жълт Труд  стр. 43   
________________________________________
XX век има своите големи медицински пробиви. За първи път солиден тумор е излекуван напълно без операция, само с лекарство. За първи път са въведени ултразвуковата диагностика, оперативната лапароскопия, открито е състоянието предрак на маточната шийка, синтезиран е първият синтетичен гестаген и е изобретено хапчето за предпазване от нежелана бременност, изброява доц. д-р Никола Василев, един от нашите най-известни акушер-гинеколози, ръководител на Клиниката по акушерство и гинекология в УМБАЛ "Софиямед", и допълва, че в дъното на всички големи медицински пробиви седи гинекологията.
За първото голямо медицинско постижение на XXI век Харалд цур Хаузен получи Нобелова награда - за създаването на първата профилактична ваксина срещу човешки злокачествен тумор. Това е първата четиривалентна ваксина срещу рак на маточната шийка. Скоро ще има и 9-валентна ваксина. Пак през този век се създава и първата терапевтична ваксина срещу човешки злокачествен тумор, отново става дума за рак на маточната шийка. Тя е регистрирана миналата година в Мексико, предстои това да стане и в Корея.
Вирусите разболяват, но и лекуват
Наследство от XX век са знанията, че вирусите предизвикват рак, но също и че лекуват рак - те се наричат онколитични, защото стопяват рака, пояснява доц. Василев. Първата публикация на тази тема е още през 1912 г. в италианското списание "Гинекология" - за излекуване на рак на маточната шийка без хирургична намеса, а с противобясна ваксина. Вирусът на тази ваксина, който е жив, но отслабен, атакува не нормалните, а раковите клетки, водейки до техния разпад. Това откритие след време е забравено, после е подновено, но онколи-тичните вируси в момента са обект на много сериозни изследвания. Установено е чрез множество емпирични проучвания, включително в България, че разпадналите се тумори и клетки освобождават вируси, които атакуват нови туморни клетки. Може би това е причината за недостига на противобясна ваксина в момента, въпреки че се внасят достатъчни количества, предполага доц. Василев. Има лекари, които лекуват рака на маточната шийка по този начин, описан през 1912 г.
Чие е детето?
Най-новото медицинско чудо е новородено бебе през септември т.г. в Гьотеборг, Швеция, от майка, страдаща от вродена липса на матка, но с нормални яйчници. През 2012 г. нейни яйцеклетки са оплодени ин витро със сперма от съпруга й и зародишите са замразени. През 2013 г. жената се подлага на трансплантация на матка от жив донор (дотогавашните трансплантации от трупен донор са неуспешни) - нейна роднина на 61 г., майка на две деца, в менопауза. След трансплантацията жената получава редовна менструация и година по-късно един от замразените зародиши е пренесен в матката (не 3-4, както се прави у нас, за всеки случай!). Жената забременява и ражда успешно с цезарово сечение.
Проектът за трансплантация на матка от жив донор започва още през 1999 г. и преминава няколко фази: гризачи, прасета, овце, маймуни, хора, които подписват документ за информирано съгласие, че участват в експеримент, защото тук не става дума за лечение. В момента има 9 жени с присадени матки, от които 3 са успели да забременеят и едната от тях вече е родила. Ръководителят на проекта д-р Матс Бренщрьом е онкогинеколог, екипът се състои от 10 хирурзи, от които 4 онкогинеколози, 3 общи гинеколози и 3 специалисти по трансплантация на вътрешни органи. Първата успешна трансплантация, извършена от екипа, е на жена, оперирана за рак на маточната шийка, която не е можела да стане майка вследствие на лечението. Превенцията е много по-важна, отколкото да се опитваме да поправим нанесените вреди с иначе сполучливото си лечение, е заключението на доц. Василев.
Минусите са повече
Заедно с възхищението в професионалните среди, Гьотеборгският проект предизвика и много спорове. Веднага се появиха съмнения относно съотношението цена-по-лза. Това е много скъпо начинание, единствената полза от което е чувството на майката, че е износила собственото си дете, вместо да използва сурогатна майка. Явиха се и етични притеснения, защото повечето донори на матки са майките на младите жени. Не е ясно какво е износеното в тази матка дете - внуче на баба си или сестриче/братче на майка си. Възникнаха и етични въпроси, свързани с еднополовите бракове. Когато двамата партньори са мъже, единият спокойно може да поиска да му бъде трансплантирана матка, за да има неговият партньор дете от него...
В хода на тези размисли засега натежават повече негативните страни. За съжаление има опасност и превенцията да бъде сполетя на от същия ефект, поне у нас, скептичен е доц. Василев. Доказателството е, че за една година обхватът на първичната профилактика за рак на маточната шийка е спаднал наполовина - парадоксален ефект, който противоречи на европейските и световните тенденции през XXI век.