24.8.2023
Корените: Една виенска история с драматичен привкус.
Бащата на българското светило по микрохирургия и реконструктивна хирургия, ортопедия и травматология проф. д-р Маргарита Кътева - Михаил Кътев, е бил лекар, ортопед-травматолог във Виена.
Той е роден през 1918 г., завършва медицина във Виенския медицински университет в края на 40-те години на 20-и век. Първата специалност, която взема тук е акушерство и гинекология, а малко по-късно и ортопедия.
Д-р Кътев е специализирал навремето при австрийския топ лекар- Prof. Böhler, прочут спешен хирург на когото по-късно е наречена виенската спешна болница по ортопедия и травматология (аналог на „Пирогов“) -
AUVA Unfallkrankenhaus Lorenz Böhler.
Създава семейство тук, прибира се сам в България за кратко през 1954 г. след близо 25-годишен престой във Виена, и повече народната власт не му позволява да се върне в Австрия. Така д-р Кътев остава завинаги в България, създава семейство и там.
Шеф е дълги години на ортопедията в болницата във Враца. Дъщеря му, проф. Кътева често му казвала шеговито: „Добре, че си останал в България, иначе нямаше да ме има мен.
Бляскавата кариера в Германия и Австрия на проф. Кътева
От 1991 г. до 1997 г. тя специализира в Клиниката за пластична и реконструктивна хирургия в Мюнхен, под ръководството на проф. Едгар Бимер- специалист на световно ниво.
От 2003 г. до 2013 г. доц. д-р Маргарита Кътева се обучава по специалностите: "Хирургия на периферна нервна система" и "Реконструктивна хирургия на крайниците" в Милези център, Виена, като преди това е лична ученичка на топ светилото проф. Милези –Тук тя придобива и правоспособност за ръководство на здравно заведение, специализирано в областите: хирургия на периферната нервна система и реконструктивна хирургия.
Тя е специализирала при двамата големи - проф. Едгар Бимер в Мюнхен и проф. Милези във Виена. Проф. Бимер е направил първата трансплантация на ръка в света и е един от основателите на микрохирургия и хирургия на ръка.
Проф. Милези е известен като „бащата“ на периферната нервна хирургия. Живее известно време и във Bremerhaven, Германия, където оглавява Отделение по реконструктивна хирургия.
Защо не е останала да работи в Германия или Австрия?
Проф. Кътева винаги е искала да се върне, защото България има нужда от специалисти като нея.
Само привидно изглежда, че всичко при прекрасната лекарка е било лесно и …едва ли не утъпкано.
Пътят й към професионализма, създаване на име и утвърждаване като добър медик е осеян с много, много труд, тонове безсъние и жертване на лично време.
България за нея винаги е била родината, където има много възможности и поле за действие и изява. „Колкото повече пациенти имаш, толкова по-добър ставаш“, отбелязва проф. Кътева.
Навсякъде отворени врати
Дали става дума за Мюнхен, Виена, Дубай, София, проф. Кътева винаги е имала отворени врати. На първо място, качествата й на хирург, които се забелязват веднага. Освен това, тя иска да се върне в България.
Това я поставя в изгодна позиция спрямо колегите й в чужбина. По време на специализациите при проф.Бимер тя нощува в общежитието на болницата в Мюнхен, и буквално спи с бялата престилка. Има ли спешен случай, от клиниката й звънят, тя веднага профучава натам. И Бимер, и Милези са световни обучителни центрове, познати в цял свят.
В България 30 години от живота на проф. Кътева са свързани с Пирогов, където работи от 1987 г. до 2015 г , когато се премества и създава Отделение по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия в университетската болница „Софиямед“ в столицата.
Спешният институт я научава на това веднага да може да вземе правилното решение за пациента. Спомня си и как колегите й от чужбина се възхищават от организацията и структурата на Пирогов, а вече и в „Софиямед“.
В Милези център
С проф. Милези от Виена (създателят на световнопрочутия Милези център) Маргарита се запознава на един конгрес в България по хирургия на ръката през 1989 г. Маргарита говори и перфектен немски, и на самия конгрес е дясната ръка на проф. Милези.
Междувременно му признава, че иска да отиде във Виена да се учи микрохирургия на ръката. Следват години на усърдна специализация и при проф. Милези.
Проф. Кътева е част от екипа на Милези център и до днес,. Единствената българка- чужденец в неговия екип. Тя получава и сертификат, че може да ръководи такова звено и в България.
Днес, след смъртта на проф. Милези, Millesi Center е част от водещата частна болница Wiener Privatklinik.
Школата на проф. Кътева
България прави медицина на световно ниво, лекарите ни ходят по конгреси, изнасят доклади, подчертава проф. Кътева. Навсякъде патологията е една, травматизмът -също, важното е да имаш информация какво се прави по света и да го можеш да го приложиш там, където работиш.
Проф. Кътева и екипът ѝ прилагат най-съвременните техники в хирургията на периферната нервна система, черпейки опит от един от създателите на този вид хирургия в света - проф. Милези и проф. Бимер.
В специализирания център на УМБАЛ „Софиямед“ се извършват оперативни интервенции за възстановяване на липсващи след травма меки тъкани и кости на горните и долните крайници, като се използват трансплантанти според последните приети микрохирургични методи. Проф. Кътева е изградила прекрасен екип.
При какви случаи хората могат да се обръшат към вас?
Като микрохирург проф. Кътева се занимава с най-нежните структури на ръцете и краката. Тя е последовател на пионерите на хирургия на ръката и микрохирургията в България - проф. Панева, проф. Матев, проф. Бошнаков, доц. Попова, доц. Тричкова и доц. Цеков.
„Нашият екип по хирургия на ръката и реконструктивна хирургия обхваща всички посттравматични увреждания, заболявания, вродени малформации на ръката, както и възстановителни, изграждащи хирургични интервенции при пациенти с посттравматични дефекти на меки тъкани и кости, трудно заздравяващи рани на горни и долни крайници.
От 2008 г. активно работим и развиваме и микрохирургичното лечение на посттравматичните увреди на мишничния нервен сплит, периферните нерви на горни и долни крайници било то при катастрофи или друг вид травми, както и акушерската парализа при новородени.
От 2019г. активно работим и в областта на детската церебрална парализа – чрез високоселективна денервация на спастичната мускулатура успяваме да постигнем клиничен резултат, какъвто не може да се постигне с години чрез рехабилитация и физиотерапия.
Целият екип трябва да усеща сериозността на работата, за да съдейства“, отбелязва проф. Кътева.
Като жена хирург как се справя със стреса?
Проф. Кътева обича планината, а също и пътешествията и музиката. Това са моментите в които наистина може да зареди батериите, и които й носят отмора.
Контакти с проф. Кътева:
Телефон: + 359 /2 4650000; + 359 895 555444 (УМБАЛ "Софиямед", Блок 1)
Визитка: Д-р Кътева завършва медицина в МУ София през 1983г. От 1983 до 1987г. е завеждащ отделение на Спешна медицинска помощ в Районна болница гр. Елин Пелин. От 1987г. до 2013г. е ординатор в отделение "Хирургия на ръка" в УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов".
От 1991 до 1997г. специализира в Клиника за пластична и реконструктивна хирургия в Мюнхен, Германия при проф. Едгар Бимер. През 1992г. завършва курс и придобива право по микрохирургия в Клиника за пластична и реконструктивна хирургия в Мюнхен, Германия.
От 2003г. до 2013г. специализира хирургия на периферна нервна система и реконструктивна хирургия на крайниците в Милези център, гр. Виена, Австрия и придобива правоспособност със сертификат за ръковосдтво на център за хирургия на периферната нервна система и реконструктивна хирургия.
2006г. курс и сертификат за перфоративни ламба.
Придобива научна степен Доктор по медицина през 2008г. Дисертационен труд на тема "Спешна реконструкция на травматични дефекти на пръстите на ръката с ретроградни хомодигитални и метакарпални островни ламба".
Придобива академична длъжност Доцент по научна специалност Ортопедия и травматология през 2011г.
През 2011г. придобива степента "магистър" по Здравен мениджмънт.
2012г. - 2013г. е началник на I-ва травматологична клиника в УМБАЛСМ "Н.П. Пирогов".
2013г. -сертификат за правоспособност по Хирургия на ръката-България.
2014г.-сертификат за правоспособност по Микросъдова хирургия-България.
2015г.-началник Отделение по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия в УМБАЛ „Софиямед“
През семптеври 2020г. придобива научна академична степен "Професор" по микрохирургия и реконструктивна хирургия, ортопедия и травматология.
Членства:
Член на Световното дружество по хирургия на ръката
Член на Световното дружество по реконструктивна хирургия
Член на Европейското дружество по хирургия на ръката
Член на Българското дружество по ортопедия и травматология
Председател на Българското дружество по хирургия на ръката.