EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Надежда Римпова: Летните вируси при децата крият сериозен риск от дехидратация

Най-рисковата група са бебетата под 6 месеца.

 

NOVA News – здравното предаване „Пулс“
13.07.2025г.

 

Въпреки популярното схващане, че лятото е сезон без болести, педиатърът д-р Надежда Римпова предупреждава, че малките пациенти боледуват и през горещите месеци — най-често от вирусни или бактериални стомашно-чревни инфекции.

 

„Децата не спират да боледуват през лятото. Най-често причината са вируси, свързани с повръщане и диария, но не са изключени и бактериални причинители“, посочи началникът на детското отделение в болница „Софиямед“ в ефира на „Пулс“.

 

Най-рисковата група са бебетата под 6 месеца, защото при тях дехидратацията настъпва изключително бързо. „Колкото по-малко е детето, толкова по-бързо губи течности. Само няколко повръщания и едно-две диарични изхождания могат да доведат до отпуснатост, раздразнителност, липса на сълзи при плач и сухи памперси – симптоми на дехидратация“, подчерта д-р Римпова.

 

Родителите трябва да търсят лекарска помощ без отлагане, особено когато става дума за кърмачета. При по-големите деца може да се изчака малко, но при най-малките — всяко забавяне крие рискове. „Педиатрите съветваме: колкото по-малко е детето, толкова по-рано потърсете съвет или лекарска помощ“.

 

Ако детето вдигне температура в отдалечено село, първите мерки трябва да бъдат физикални: разсъбличане, проветряване, охлаждане с влажни кърпи на челото, подмишниците и слабините. „Ако няма лекарства, поставете студени компреси през памучна материя. Важно е и да се започне ранно приемане на течности — вода, ако детето е в състояние да пие“, препоръчва специалистът.

 

По отношение на охлаждането в жегите, д-р Римпова предупреждава за риска от рязка температурна разлика. „Препоръчителната стайна температура е между 22 и 24 градуса, но разликата с външната среда не трябва да е повече от 6–10 градуса. Прекаленото охлаждане може да доведе до понижаване на имунната защита“.

 

За родителите, които тръгват на път с деца, задължително в аптечката трябва да има три основни неща: антипиретик (сироп и свещички), средства за рехидратация (прахчета, разтварящи се във вода) и репеленти срещу насекоми. По индивидуални нужди могат да се добавят и други медикаменти – например антихистамини при алергии.

 

Шапка с периферия и слънцезащитен крем също са задължителни за малките на морето. Д-р Римпова подчерта значението на добрата хидратация, особено в жегите, и предпазването на чувствителната детска кожа.

 

Храните на плажа също крият рискове. „Децата се изкушават от царевица и пържени картофки, но при тези температури се увеличава рискът от бактериално замърсяване. Водата трябва да е от сигурен източник – най-добре бутилирана, а соковете – плътно затворени“, обясни педиатърът.

 

В края на разговора д-р Римпова сподели и своята лична „рецепта за здраве“: достатъчен сън, движение на открито и време с любимите хора.