EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

ПИЛОНИДАЛНИ СИНУСИ (ДЕРМОИДАЛНИ КИСТИ)

Какво представляват пилонидалните синуси (дермоидални кисти)?

Произлиза от латинските думи – pilus (косъм) и nidus (гнездо). Това са образувания с плътна капсула, покрита отвътре с многослоен плосък епител. Най-често това са вродени кисти, разположени в гънката между двата седалищни мускула, на около 5-6 см над ануса. Кистата е значително по-честа при мъже в сравнение с жени. Обикновено в кожата над кистата има една или няколко дупчици, така наречените фистулни ходове, които осигуряват оттока на съдържимото. Когато тези отворчета се запушат, се получава възпаление на кистата.

 

Какво е лечението?

Лечението на това заболяване е само оперативно. То е значително по-лесно и успешно преди да се е появило най-честото усложнение – възпалението. Тогава е възможно цялостното отстраняване на синуса до здраво. При усложнена с абсцес киста се наблюдава силна болезненост, зачервяване и подуване. Пациантът не може да седне, трудно се движи, повишава се температурата, появява се втрисане, изпотяване и учестен пулс. Ако не се лекува абсцеса, кистата се пробива и започва да изтича миризлива гной. Образува се фистула, която отделя периодично гноевидно-кръвенист секрет. При запушване на фистулния отвор има ново обостряне на гнойно-възпалителния процес в кистата и обхващане на все повече околни тъкани, при което се образуват нови фистулни ходове. При запуснати и не лекувани случаи кистите придобиват огромни размери и влошават качеството на живот.

 

При възпаление на кистата се налага кухината да се отвори посредством малка оперативна интервенция, както при лечението на абсцесите с кожен разрез под местна анестезия съпроводен с евакуиране на гнойното съдържимо, прочиства се кухината с антисептични разствори, поставя се дрен в раната и се превързва със стерилни материали. Взема се задължително материал за микробиологично изследване. Едва на втори етап отново се мисли за радикално отстраняване на кистата.