EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Бисер Бончев:Продължителният болкови синдром след сменена става може да означава ревизия на операцията

Вестник Доктор

5.6.2023

 

-Д-р Бончев, Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Софиямед“ е сред водещите в страната. Част от интервенциите, които се осъществяват в нея са за ревиозионно ендопротезиране. Както точно представлява операцията и кога се налага?

Още от откриването на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ “Софиямед“ едно от основните направления в дейността е ревизионното тазобедрено и колянно ендопротезиране. Постепенно смея да твърдя ние станахме един от основните центрове занимаващи се с подобна тежка патология.

Ревизионно ендопротезиране се налага в два основни случая -асептично разхлабване или т.нар. мобилизация на ендопротезата. То може да е предизвикано от увреда на костите от „цимента“ използван за фиксация на ставата или следствие на по-малък номер ендопротеза и съответно нейното неправилно фиксиране към костите и последваща мобилизация. Тези процеси са свързани със силни болки при движения и пречат на състоянието на пациентите.

Втората причина за ревизионно ендопротезиране е т.нар. „инфектирана става“. За съжаление това усложнение присъства като определен процент. При тях първо трябва да се извади инфектираната става и да се постави т.нар. антибиотична такава. След съответен период когато състоянието позволя се постави нова става. Тези случаи са трудни за лечение, защото периода на оздравяване отнема между 6 до 12 месеца и се правят няколко оперативни интервенции.

 

-Има ли специфични индикации за операцията и колко може да се изчака преди да се пристъпи към подмяна?

Няма специфични индикации за оперативната намеса. За нейната необходимост пациентът можем да кажем „е убеден“  поради силния болкови синдром и трудност при придвижване. Това е валидно за т.нар. асептични разхлабвания. При инфектираните ендопротези клиничната картина е още по – демонстративна поради постоянната секреция в областта на оперативната рана.

 

-Вида на подменената протеза по-специфичен ли е от първоначално поставената?

При ревизионното ендопротезиране се използват най-често напълно различни ендопротези. Първо в зависимост дали става въпрос за тазобедрено или колянно ендопротезиране. Това са т.нар. ревизионни ендопротезни системи. При тях е характерно по-дългото бедрено или тибиално стъбло, което често се състои от два компонента, чрез които операторът има възможност да направи най-различни размери на ставата и по този начин да реши проблема.

Последните 4-5 години за ликвидиране на костния дефицит възникнал в областта на тазовата ямка се използват компоненти изработени от т.нар. трабекуларен метал.

За съжаление това са много скъпи импланти, а НЗОК плаща само малка част от тяхната стойност.

 

-Каква част от общата оперативна дейност са операциите по ревизионно ендопротезиране?

Последните 2-3 години смея да твърдя, че нашата клиника е един от основните центрове за ревизионно ендопротезиране в България. Тук говорим не само за тазобедрено, но и за колянно такова. В момента може би около 15% от дейността ни е ревизионно ендопротезиране.

 

-В Клиниката Ви се обучават и бъдещи специалисти, какви са техните основни интереси и успявате ли да предадете опита си и на тях?

Наистина желанието за специализация по ортопедия и травматология в нашата клиника е голямо. В момента имаме пет специализанта. Други трима взеха специалност през последната година. А дали ще предадем нашият опит на тях , на първо място е необходимо тяхното желание. Аз лично съм отворен, защото от личен опит знам колко е важно да не откриваме „топлата вода“ , а да надграждаме съществуващите умения и  знания.

 

 

Визитка:

Д-р Бисер Бончев е специалист ортопед в София с над 25 години опит. Извършва ендопротезиране на големи стави (тазобедрена, колянна, глезенна, раменна, лакътна) и малки стави в областта на ръката и китката. Завършва Медицински университет София през 1991 г. Своята специалност Травматология и ортопедия придобива през 1998 г. През 2006 г. придобива степен по Здравен мениджмънт. През 2015 г. защитава научна степен Доктор по медицина към Катедра по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия на ВМА София.

Д-р Бончев започва своята кариера като ортопед в Хирургично отделение на Районна болница Бухово, където работи 2 години. От 1995 до 2007 г. работи като лекар ординатор в Клиника по ортопедия и травматология на УМБАЛ Св. Анна София, а от 2007 до 2012 г. работи последователно като Заместник началник на Клиника по ортопедия и травматология, Началник отделение по ортопедична травматология и ИД Началник на Клиника по ортопедия и травматология в болницата. 

От 2012 г. до 2018г. е Началник отделение по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Софиямед", през 2018 г. е част от екипа на МБАЛ Доверие София.

От 2019г. до момента е зам.-началник Клиника по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Софиямед".