EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Валери Нецов, УМБАЛ „Софиямед“: Всяко дете дава шанс на света да стане по-добър

Жените раждат все по-често чрез цезерово сечение, заради по-късната възраст на забременяване, казва д-р Валери Нецов, началник на Отделението по акушерство и гинекология в УМБАЛ „Софиямед“

 

-Ако една двойка планира бременност и тя не се случи до 2г. от началото на опитите трябва да потърсят специалист по репродуктивна медицина, включително ако се налага и психолог

- Болката и дали всичко ще е наред с бебето са основните страхове на майките при раждане

 

Д-р Валери Нецов завършва МА, гр. София през 1982г. Взима специалност по акушерство и гинекология в МА – София през 1986г. От 1982г. до 1986г. работи по разпределение в Районна болница в гр. Бяла. От 1986г. до 1991г. работи в I АГ болница – Тина Киркова – гр. София, а по-късно във II АГ болница – Шейново – гр. София. Началник на отделението по Акушерство и гинекология в УМБАЛ "Софиямед" е от създаването на болницата през 2012г.

Д-р Валери Нецов е един от основателите на Българската асоциация по гинекологична ендоскопия (БАГЕ) и член на Управителния й съвет. Той е и член на Управителния съвет на Българска асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ).

 

www.24chasa.bg
21.1.2024

 

- Д-р Нецов, днес празнувате Деня на родителната помощ по-известен като Бабинден. Как ще го отбележите и какви пожелания бихте отправили към вашите колеги и пациентки?

Бабинден е етнически празник и винаги се празнува на 21-ви януари, днес по-известен като Ден на родилната помощ. Моите спомени датират от разпределението ми като акушер-гинеколог в един малък град Бяла до Русе. В малките градове поводът се отбелязва наистина като един мил празник, защото всички жени, родили през последната година се събират и благодарят на Бабата-акушерката, за помощта, която са получили по време на раждането. Има и традиционен ритуал като „измиването на ръце“, който ние изпълняваме в Отделението ни в „Софиямед“ от много години. След като работим 7 дни в седмицата, 24 часа в денонощието и 365дни в годината да има един празничен ден, в който да се чувстваме особено с благодарността на хората, която получаваме, е наистина много приятно. Получаваме много поздравления и благодарности, което е една важна оценка за нас. Имам пациентка, която например ме поздравява от над 30 години, така че празникът е наистина много приятен за нас.

По случай него бих пожелал на нашите пациентки да бъдат здрави-най-вече, да имат една нормална бременност. Да се проследяват редовно с всичките възможни изследвания, които е необходимо да се извършат по време на бременността, за да избегнат евентуални усложнения преди и по време на раждането. А на колегите- на първо място да са здрави и да нямат усложнения, тъй като е възможно винаги да има някакво усложнение, което да не е предвидено в плана на раждането.

 

-Вие имате над 40г. стаж като акушер-гинеколог. Как се разви акушерството в България през годините и къде сме спрямо останалите европейски държави?

Човечеството от 50 000г. ражда по един и същи начин, това е ясно. Инструментите в акушерството са измислени през XVIII век и все още се използват и до днес. Напоследък обаче механизмът на родоразрешение се промени и жените по-често раждат с цезерово сечение, което е обяснимо и нормално. Те вече не раждат много млади между 20 и 25г., а обикновено след 30г., особено тези с по-висок образователен ценз и професионална кариера. Така е в цял свят, Европа и ние не правим изключение. В Азия и Африка е по-различно. И е нормално когато една жена ражда по-късно до момента на раждането да се появят заболявания, които да усложнят бременността. Самата жена вече чувства и по-голяма отговорност. Такава нагласа има и лекарят – той се отнася по различен начин, тъй като рисковете при такива бременни са много повече. Когато започвах професионалната си кариера за възрастна първескиня се говореше за жена над 28г. възраст. Това беше мотив за решение за оперативно родоразрешение. В днешно време огромен процент от жените раждат над тази възраст.

В гинекологията нещата са много различни и на развитието на технологиите се дължи огромният напредък в специалността. Въвеждането на роботизираната хирургия, лечението чрез ендоскопска хирургия – това са настоящи изключително прогресивни методи. Все повече се разширява обемът интервенции при които може да се осъществи ендоскопска интервенция и по тази причина огромен брой от операциите, които извършваме с екипа ми в УМБАЛ „Софиямед“ са лапароскопски. Просто техниките станаха по-добри, апаратурата и опита. При младите колеги е по идентичен начин. Те имат и преимуществото, че имат достъп до неограничени възможности за обмен на знания и опит с целия свят, тъй като границите са отворени, няма изисквания за някакви разрешителни, всички специализирани конференции се излъчват онлайн и нямат никакъв проблем по отношение на обучение, практика или специализация. В България едно от най-добрите места за следдипломна квалификация по ендоскопска хирургия е медицинският институт в Плевен при акад. Горчев и проф. Томов, които създадоха уникален обучителен център по европейски модел.

 

- Вие посрещате новия живот. Споделете какво е да си част от един толкова интимен момент за всяка жена? Съпреживявате ли с нея момента или по-скоро работният ангажимент и отговорност, който носите надделява?

Моментът на раждане е наистина изключителен и когато човек е млад и го преживява за първи път, е незабравимо. С времето има рутина, но това не премахва чудото на раждането и идването на нов човек на тази земя. Когато бяхме в началото на ковид пандемията и лечебното ни заведение беше затворено заради изолиран случай на пациент с ковид при нас за 8 дни се родиха 5 бебенца. Сякаш тогава, тъй като атмосферата в цялата страна и света беше особена с тази непозната и страшна болест, отново се върна онова чувство на чудо у мен. Целият свят е затворен, умират хора навсякъде, а изведнъж при нас се родиха 5 деца. Това беше изключително преживяване и някак се върна „магията“ от това да осъзнаеш чудото- когато в ръцете ти се ражда дете и започва нов живот. Смятам че с всяко родено дете има шанс светът да стане по-добър. Разбира се зависи и как това дете ще бъде отгледано, възпитано, какви идеи ще бъдат „възпитани“ в неговото съзнание и какви ще се появят в неговата среда. Но всяко дете дава шанс за по-добър свят в който да живеем. Трябва да има оптимизъм. Раждането на Христос е раждането на надеждата и всяко едно дете е един малък Христос, който се ражда, ако погледнем нещата от тази гледна точка. Всичко зависи обаче и от нас.

 

-Знаете ли на колко пациентки до момента сте помогнали да родят?

Не, но първото дете, което изродих е вече на 42г.  Помня случая на пациентката, която вече повече от 30г. ме поздравява на Бабинден. Тя не можеше да има дете повече от 4г. Тогава е посетила Баба Ванга, която й е казала да ме потърси в София. Тогава активно се занимавах с проблемите свързани със стерилитет и дамата забременя след успешно лечение. Нейното дете днес е на 25г.

 

-На какво се дължи за съжаление тенденцията все повече млади родители да имат репродуктивни проблеми?

Не може да се отговори еднозначно, но възпалителните процеси в по-ранна възраст имат важно значение, сексуалната култура и възпитание също. Важно семействата да знаят, че репродуктивните проблеми 50% се дължат на проблем при жената и 50% при мъжа. Ако една двойка планира бременност и тя не се случи до 2г. от началото на опитите трябва да потърсят специалист по репродуктивна медицина който да проведе необходимите изследвания и да се установи какъв е проблемът, включително ако се налага и психолог,.

Има и т.нар. състояние хипоплазия на матката когато след невъзможност за естествено забременяване, вследствие на раждане след зачеване инвитро, матката се доразвива и се случва нормално забременяване.

Част от стерилитета се дължи и на необясними фактори от психологически причини. Една бременност „изчиства“ това.

 

-Кои са най-честите страхове на съвременните майки от раждането?

Болката и дали всичко ще е наред с бебето. Въпреки многото изследвания в хода на бременността, включително и генетични, тези страхове остават в родилката до момента на раждането. Това е магията обаче, че тези притеснения-и болката, се забравят след появата на бебето.

 

-Каква част от работата Ви е свързана с това да помогнете на тези жени да станат майки?

В нашето отделение извършваме много операции на миоми до 6-8см, които премахваме чрез лапароскопска хирургия и когато се налага отворена хирургия; ендометриоза водеща до стерилитет, ако не се лекува; жени страдащи от стерилитет, претърпели предишни операции със сраствания в малкия таз – около тръбите, яйчниците и матката; онкологични заболявания с роботизирана и отворена хирургия. Важно е жените да знаят, че при планиране на бременност е добре миомата да бъде премахната-особено, ако е над 4см включително и когато не се планира бременност. Колкото е по-голяма миомата толкова по-трудно настъпва бременност – не само механично, но миомите предизвикват и нарушение в лигавицата на матката, притискане на маточните тръби, деформиране на кухината на матката. Освен това се появяват и други оплаквания от нея, които при бременност могат да дадат сериозни усложнения.