EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Велислав Георгиев, диетолог в ДКЦ "Софиямед": "Високият" холестерол зависи от храната

в. Филтър 

04.01.2023г.

 

Д-р Велислав Георгиев завършва Медицинска академия - София през 1993 г. Работи като общопрактикуващ лекар от 1995 г. От 2003г. насочва интересите си към науката диететика и диетология, клинична хомеопатия и аюрведа. Има призната медицинска специалност по "Хранене и диететика", като специализира в Медицинския университет в София. Завършва двугодишен курс за лекари по клинична хомеопатия към Центъра за обучение и практикуване на клинична хомеопатияСофия и приравнен изпит с диплом от Centre d'Enseignement et de Developpement de I'Homeopathie - Париж, Франция. Има индивидуално обучение и курсове по аюрведа – аюрведично хранене в Бангалор, Индия, в Германия и България.

 

Участва периодично в международни конференции и конгреси по хранене и диететика в страната и чужбина. Член е на управителния съвет на Българското дружество по хранене и диететика. В лекарската си практика прилага методите на холистичната и функционална медицина, изготвя индивидуални хранителни режими за лечение на редица заболявания.

 

Когато стане въпрос за теглото, всеки има някакъв опит. Висок процент от възрастните хора в някакъв етап от живота си са опитвали да регулират теглото си по един или друг начин. В интернет пространство има много информация за различни видове диети, които обичайно авторите рекламират като универсални. Всъщност няма универсални диети, които да въздействат успешно на всички хора. Всеки човек е отделна вселена и ако една диета работи за един, то за друг няма да е ефективна. Това коментира диетологът от ДКЦ "Софиямед" д-р Велислав Георгиев и обръща внимание, че регулирането на теглото е начин на живот. Твърдението важи в пълна сила особено когато корекцията в теглото се налага заради здравословен проблем или заболяване.

 

"Често имам пациенти, които, идвайки на консултация в кабинета, казват: "Докторе, имам висок холестерол". Хората приемат това състояние за даденост. Не знаят, че с промяна в модела на хранене "високият" холестерол може да стане нормален, че могат да намалят и/или премахнат здравния риск от сърдечносъдови инциденти - инсулти и инфаркти, метаболитен синдром, артериална хипертония и др., само с промяна в модела на хранене - чрез изготвяне на  ндивидуален хранителен режим.

 

Същото се отнася и за заболявания като подагра, инсулинова резистентност, диабет тип 2, за който  началните стадии на заболяването е възможно излекуване чрез спазване на хранителен режим. Разбира се, медикаментозната терапия също има своето място, когато е необходима", казва диетологът.

При изготвянето на индивидуален хранителен режим д-р Георгиев прилага собствен комплексен метод, като използва информация от определянето на хранителен статус, изследване на телесния състав, измерване на основния метаболизъм и данните от кръвните изследвания на пациентите.

 

Специалистът обяснява, че консумацията на основните хранителни вещества може да бъде измерена (като термин в науката диететика те се наричат макронутриенти). Белтъци, въглехидрати и мазнини - това са основните хранителни вещества. Ако един човек не е с наднормено тегло и е здрав, това е така, защото е намерил баланса в пропорциите на консумация на основните хранителни вещества.

 

"В науката диететика ние измерваме тези пропорции в енергийни проценти. Казваме, че стандартното съотношение в консумацията на белтъци-мазнини-въглехидрати следва да бъде 15-20 енергийни процента за белтъците, около 30 енергийни процента за мазнините и 50-55 енергийни процента за въглехидратите. Ако ви кажа например яжте 20 енергийни процента белтъци, 25 енергийни процента мазнини, 55 енергийни процента въглехидрати, убеден съм, че това нищо няма да ви говори в практическо приложение - колко месо да ям, колко хляб да ям, колко салата. Всъщност чрез изготвянето на индивидуален хранителен режим в различни съотношения на белтъци-мазнини-въглехидрати можем да оказваме терапевтичен лечебен ефект и в комбинация с медикаменти да лекуваме заболяването", уточнява д-р Георгиев. И дава пример, че ако например всеки ден ядем месо на обяд и на вечеря, най-вероятно ще консумираме повече мазнини и белтъци, отколкото организмът ни може да усвои и преработи. Вследствие на тази консумация може да имаме повишени стойности на холестерол и триглицериди - биомаркерите, с които измерваме липидния метаболизъм.

 

Казвам най-вероятно, защото зависи отгените, които имате. При 90% от българите ще е така, а може останалите 10% да нямат този проблем. Повишените стойности на холестерол и триглицериди създават здравни рискове за сърдечносъдови заболявания - инфаркт и инсулт. Ако се придържате към модерните високопротеинови диети и консумирате предимно белтъчни храни, най-вероятно ще имате повишени стойности на биомаркери като урея, креатинин и пикочна киселина. Здравните рискове са за развитие на болестта подагра или на хронично бъбречно заболяване. Ако консумирате предимно въглехидрати и сладки храни имате риск да се разболеете от диабет тип 2", казва диетологът.

 

Посредством кръвни изследвания може да се определи какви нарушения има в метаболитния баланс и съответно какво заболяване имаме. Следващата стъпка е изготвянето и прилагането на индивидуалния хранителен режим, с който метаболитният баланс да бъде възстановен и да се избегнат здравните рискове и заболявания.

С хранителен режим, приложен в индивидуални енергийни проценти за всеки един пациент, може да се лекуват заболявания като диабет тип 2, инсулинова резистентност, метаболитен синдром, подагра, хранителни разстройства, стомашно-чревни заболявания и др.

 

"Разбира се прилагането на хранителен режим не изключва медикаментозното лечение, а в много случаи го допълва. Едновременно с това редуцираме и излишните килограми - това е истинският смисъл на здравословното отслабване. В началните етапи на някои от заболяванията е възможно да се излекуваме само с приложението на индивидуален хранителен режим. Голяма част от социално значимите заболявания, като например сърдечносъдови и диабет тип 2, могат да бъдат предотвратени само с промяна в хранителните навици и спазване на хранителен режим", казва докторът.