EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Жана Станева, УМБАЛ „Софиямед“: Кърмете децата си, прегръщайте ги и прекарвайте повече време заедно

Тази професия се упражнява само от хора с Големи сърца!, казва д-р Станева, началник на Отделението по неонатология в УМБАЛ „Софиямед“

 

Вестник Стандарт
19.1.2024

 

 

- Д-р Станева, в навечерието сме на Бабинден- празникът на родилната помощ. Как ще го отбележите и какви пожелания бихте отправили към вашите колеги и родителите на бебенцата, за които се грижите?

Това e най-българският празник, свързан с появата на нов живот и винаги носи онзи заряд, който всеки лекар или акушерка от акушеро-гинекологичните и неонатологичните отделения имат в себе си! Тази професия се упражнява само от хора с Големи сърца! Дали ще празнуваме или ще работим зависи от нашите пациенти, но задължително заедно с тях ще се поздравим. Най-голямата награда за нас са многото телефонни обаждания с благодарност:„Благодаря!Бъдете здрави!“- чуваме ги през целия ден.

Бъдете здрави!-и от мен-колеги! Към младите родители и тези, които скоро ще станат такива-Ние сме с Вас-всеки ден, всяка нощ от тук нататък!               

                                                                                                                             

-На какво отдавате по-късната възраст на която раждат в нашето съвремие жените?

Промянята в социалния статус на бъдещите майки и стремежът за професионална реализация е основната причина за по-късното майчинство, но това от своя страна прави майките по-смели, по-отговорни, по-информирани, а промяната с идването на нов член в семейството се приема по-осъзнато. Не на последно място децата са обгрижени по-правилно.

                                                                                                                                       

-Какви са най-честите трудности, с които се сблъскват майките при първата им среща с тяхната рожба?

Трудно е да носиш отговорност за новороденото/малко,беззащитно,крехко/, но подготвени от нашите лекции и демонстрации в безплатното Училище за родители на „Софиямед“, с подкрепата на персонала, на близките си, майките си отиват вкъщи много по-спокойни. Ние оставаме с тях до 30 дневна възраст на бебето, изпълнявайки прегледите фиксирани в Допълнителния пакет за наблюдение, който предоставяме на всички родилки от нашата болница. Ако имат затруднения сме направили и специален пакет за Следродилна грижа у дома, по време на който акушерка ги посещава няколко пъти в дома им, за да им окаже необходимата подкрепа. Също така могат да направят консултация с неонатолог по телефона, ако имат някакви последващи притеснения.

Ако те са по-тревожни и ако бебето има нужда от последващи специфични грижи след изписването, им предлагаме и опция за престои в специализирани Кенгуру стаи с всякакви удобства, по време на който получават допълнително обучение за първите грижи за новороденото.                                                                                                                                        

-А какви трудности изпитват след изписването?

Трудностите в дома обикновено са свързани с храненето на новороденото, но ние предлагаме услуга и с Консултант по кърмене и нейните съвети успокояват напрежението.                           

                                                                                                       

-Информирани ли са новото поколение родители за това как адекватно да се грижат за бебето си/детето си?

Във времето на ефективно получената информация от социалните мрежи, възможността да изгледаш лекциите от специалисти по детско здраве в различните платформи, смятам,че няма родител, който не може да получи адекватна информация, ако активно я търси, но и от достоверни източници. Затова смятам, че да-съвременните родители са по-информирани и съответно са по-подготвени за отглеждането на новороденото.                                                                                                                                                                                                                                                                                  

-Споделете какви съвременни тенденции има в тази насока, които са си изменили през последните няколко години?

Трудно ми е в рамките на няколко изречения да разкажа за всички съвременни тенденции при отглеждането на новородените, тъй като това е необятна тема, но ще кажа само това-кърмете децата си, прегръщайте ги, прекарвайте заедно най-много време-те имат нужда от Вас!  

 

Визитка:

Д-р Жана Станева завършва медицина в МА София през 1974г. Придобива специалност по детски болести през 1980г. и по неонатология през 1994г. Магистър е по здравен мениджмънт от 2001г. 

През 1994г. придобива следдипломна квалификация по приложение на Ултразвукова диагностика в педиатрията, а през 1995г.  по приложение на Трансфонтанелна ехография. През 1999г. е сертифицирана като Мениджър по кърменето от УНИЦЕФ.

От 1985 г. до 2015 г. е началник отделение по Неонатология към МБАЛ „Хр. Ботев“ гр. Враца, а от 2015г. е началник на Неонатологично отделение към УМБАЛ „Софиямед“.

От 1997 г. е координатор по програмата на УНИЦЕФ „Болници – приятели на бебетата“, като активно работи за промоция и подкрепа на кърменето. Нейните съвети са ценно помагало за кърмещите майки.

Организатор е на Първата Национална Конференция по Неонатология, гр. Враца, 1990г.

Има участия в национални и международни неонатологични конгреси:

- Сплит, Хърватска, 2009

- Копенхаген, Дания, 2010

- Торино, Италия 2013, 2014

- Вилнюс, Литва, 2015