EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Кристина Петрова, УМБАЛ „Софиямед“: Преяждането по празниците обостря жлъчните кризи

Завършва медицина в Бон, Германия през 2021 г. Започва специализация по гастроентерология в УМБАЛ „Софиямед“ през 2022 г. Има участия в международни конгреси  и интереси в областта на интервенционалната гастроентерология.


www.24chasa.bg

13.4.2023

- Д-р Петрова, как трябва да се храним по време на празничните дни, за да нямаме оплаквания?

По традиция на Великденските празници масата е отрупана с вкусни изкушения включващи тежка, мазна храна и разнообразни алкохолни напитки. За повечето хора единственият проблем при преяждане би бил тежест, качване на някой друг килограм. Но при тези с подлежащи заболявания може те да бъдат обострени и освен болките, да се стигне и до спешна хоспитализация.


- Ако преди това сме постили има ли някакви специфични съвети, които може да дадете?

След постене, гастро-интестиналният тракт и ензимните системи трябва да бъде адаптирани постепенно към млечните продукти, яйцата и месото.  Трябва да се започне с храни  с ниско съдържание на мазнини като нискомаслено кисело мляко, извара, белтъци. След което поетапно да се включат жълтъци, пилешко месо.


- Кога Великденското меню може да се превърне в „изпитание“ за организма?

При преяждане най-често ще настъпят оплаквания като подуване на корем, метеоризъм, киселини, парене зад гръдна кост. Приемайки храни, богати на мазнини и белтъци, по ендокринен път се изпразва жлъчката, чийто жлъчни сокове са нужни за храносмилането. При наличие на жлъчно-каменна болест, особено ако камъните са малки, съществува опасността те да излязат от жлъчката и да запушат жлъчният път. Последствията са многобройни от възпаление на жлъчката, жлъчният път,  пожълтяване на кожа и склери до остър панкреатит.

 

- Как да избегнем проблемите със стомаха при смесването на толкова много разнообразни храни?

На първо място е важно да се храним в умерени количества, с други думи да не преяждаме, да се избягва прекомерната консумация на тлъсти меса, алкохол, трудно смилаемите храни.


- До колко яйца можем да консумираме?

Препоръчителната максимална консумация е от едно до две яйца на ден. При рисковите  групи като хората с висок холестерол, захарен диабет, сърдечна недостатъчност е добре да се ограничават с до едно яйце на ден.

 

- Какъв е добре да бъде интервала за хранене в един такъв празничен ден като Великден?

Препоръчителният интервал е 4 часа.

 

- Как да различим стомашната болка например от болката в жлъчката?

Жлъчната болка или жлъчната колика се появява типично след диетична грешка, може да продължи от 15 минути до няколко часа, болките имат пристъпен характер и се локализират в дясно подребрие и епигастриум, често отиват към гърба и към дясното рамо. Коликата може да бъде придружена от гадене, повръщане, покачване на телесната температура и преходно пожълтяване на кожа и склери (механичен иктер). За разлика от неспецифичната   стомашна болка локализирана в областта на епигастриум, придружена с чувство за тежест, метеоризъм.