EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Проф. Георги Попов: Грипът води до сериозни усложнения при хронично болните пациенти

Грипната инфекция навлиза в организма при срещата с болни хора или при контакт със заразени повърхности.  Ако проявявате симптомите на грип като температура, втрисане, болки в мускулите, главоболие и кашлица,  то е нужно да започнете лечение веднага.

 
БНР, Закуска на тревата
4.2.2024
 
 
"Клинична разлика в протичането на грип тип А и грип тип B няма, по-скоро разликите са във възрастта, каза за "Хоризонт" проф. Георги Попов, началник на Клиника по инфекциозни болести в болница Софиямед:

"Тип А засяга крайните възрастови групи - деца до 3 години и възрастни хора наз 65 години, то тип B засяга хората в активна възраст, която по презумция не се е срещала с него.

Има разлика и във възприемчивостта. Младите хора в активна възраст, които не са се срещали с него са по-заплашени от тип В.

Има и минимална разлика в етимологията на лечението на тип А и тип В - имаме два ефективни препарата срещу тип А, но по-малко ефективни при тип В. Иваче симптоматичното и патогенетичното лечение е едно също.

 

Болните не трябва да прибягват при самолечение, особено ако са рискови групи - бременни, деза до 3 години, възрастни над 65 години, особено хората с тежки хронични заболявания, предупреди проф. Попов.

При тези пациенти може да има усложнения на респираторния тракт, отити, синузити, пневмонии, миокардити и перикардити, гравоболие, менингити, менингоенцефалити, до синдром на Гилен - Баре, глумеронефрити.

 

"Усложенията биват първични - от самия вирус, и вторични - от насложената бактериална инфекция. Усложненията от самия вирус най-често са хемарогични, а вторичните бактериални инфекции често не наслагват стрепто стафилококови инфекции, което прави лечението по-трудно и се включва антибиотик.

 

Много често може да се насложи и атипични бактериални причинители - като микоплазмена пневмония, хламидийни пневмонии, които пък изискват по-специфично антибиотично лечение, те не са чувствителни към всички класове антибиотици, каза още проф. Попов.

Той посочи, че трябва веднага до първите три дни да се започне лечение от началната симптоматика.

"Антибиотичното лечение при грип трябва много добре да се прецени кога да започне, за да не се закъснее, каза още инфекционистът.

 

По думите му в момента върлува Омикрон, има и доста чести реинфекции.  Дори при имунизираните срещу Covid-19.

Вече е късно за противогрина ваксина, но може да се направи профилактика с антивирусни препарати по една таблетка на ден, при хора, които имат контакт с болен в къщи, допълни проф. Попов.

Висока хигиена, дистанция и носене на маски, проветряване на помещенията е неспецифичната профилактика, която е важно да спазват хората.