EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Абортите през 2016 г. - почти половината от ражданията

http://www.zdrave.net/news/novini-210/abortite-2016-pochti-polovinata-razhdan-59968

2016-та се очаква да приключи с близо 26 000 аборта, което е почти половината от отчетените през изминалата година малко над 60 000 раждания у нас.

Според данните на Националния център по опазване на общественото здраве в периода януари-октомври регистрираните аборти в страната са 19 617. Средно на тримесечие у нас се отчитат над 6000 прекъсвания на бременността, като за първите три месеца на годината те са дори почти 7000. Така, ако тенденциите се запазят и за октомври, ноември и декември, данните за които все още се отчитат, годината ще приключи с около 26 000 аборта.

Прави впечатление, че близо една трета от тях са спонтанни. За това какви са причините за големия им брой и изобщо рисковите фактори пред една бременност потърсихме мнението на специалистите.

„Спонтанните аборти винаги са били относително константен процент от общото забременяване и те са около 10% от общия брой“, посочи за Zdrave.net. д-р Валери Нецов, началник на отделението по Акушерство и гинекология в УМБАЛ "Софиямед".

„Спонтанните абортите могат да са причинени от аномалии на женската полова система. Друга причина биха могли да са генетични аномалии в яйцеклетката или сперматозоида. Тоест, те носят в себе си генетичен материал, който е увреден, и сливайки се, не може да се осъществи напълно жизнен индивид“, пояснява специалистът. Той допълва, че по-често се абортират мъжки плодове. Причината е, че мъжките полови хромозоми носят седем летални гена, които могат да предизвикат интраутеринна смърт на плода и аборт.

Възрастта на жената също е сред ключовите фактори за нормалното протичане на бременността. „Има пряка връзка между спонтанните аборти и възрастта на жената. Колкото по-възрастна е тя, толкова повече нараства рискът през годините да е прекарала някакви възпалителни заболявания, които могат да окажат своето влияние при бременността“, посочи д-р Нецов. Заболявания, които нямат нищо общо с половата система, като белодробни, бъбречни и неврологични проблеми, които се проявяват на по-късна възраст и се развиват по време на бременността, също биха могли да се окажат проблем.

Външните фактори, които биха могли да са причинна за спонтанна загуба, са в много широки граници – околна среда, хранителен режим, влияние на различни лъчения и химични вещества, сред които живеем, допълва лекарят. „Всичко това няма как да не се отразява на един ембрион“, категоричен е той.

Д-р Нецов допълни, че у нас все още има практика за извършване на аборти, които не се регистрират никъде и не „влизат“ в официалната статистика.

Като цяло специалистът е на мнение, че няма ръст в броя на спонтанните аборти, а по-скоро диагностиката е станала много по-прецизна и успява да засече както съвсем начална бременност, така и евентуални проблеми с износването на плода. Той посъветва жените все пак да планират този така важен момент от живота си, но не и да изчакват прекалено дълго.

Темата коментира и д-р Илиана Христова, акушер-гинеколог от МБАЛ „Света София“. Тя също няма наблюдения за ръст в броя на спонтанните загуби на дете. Специалистът подчерта, че голямо значение за точната статистика има периодът, през който се е случил абортът.

Сред причините за ранен спонтанен аборт, тоест такъв до 12-та гестационна седмица, най-често става въпрос за груби генетични грешки – случайни при конкретната бременност или сгрешен ген, който носи някой от родителите. Някои заболявания също могат да са рисков фактор. „Понякога жените дълго време изчакват преди да отидат на лекар, въпреки че имат болки, и тогава вече е късно се помогне. По този начин също може да се случи аборт“, отбеляза тя.

В периода 12-26-та гестационна седмица рисковите причини са най-често подценени вирусни инфекции при майката, които могат да доведат до спукване на окоплодния мехур. „Немалка част от тях се предават и по полов път. Дали жената не си е обърнала внимание или женската консултация не е водена достатъчно адекватно в някои случаи, но най-често причина са инфекциите, които водят до спукване на окоплодния мехур и до спонтанен аборт“, обяснява д-р Христова. Другата причина за нежелано прекъсване на бременността в този период е инсуфициенция на маточна шийка, тоест възможно е без бременната да усети да настъпи скъсяване на шийката и разкритие, което в един момент води до загуба на плода. „Вече след 26-та седмица неонатологичните грижи у нас за недоносените бебета за щастие са на достатъчно добро ниво“, посочва тя.

Д-р Христова също е категорична, че възрастта на жената е съществен фактор за развитието на бременността. „Една яйцеклетка е на толкова години, на колкото е жената, докато за сравнение сперматозоидите се произвеждат за около 90 дни. Тези клетки, чакайки например 30 и повече години, са подложени на всички негативни фактори, които има в околната среда. С напредване на годините се случват и все повече нарушения на гените“, посочи тя.

„Имаме относително по-голям брой на пациентки на възраст над 35-40 години и при тях действително честотата на неразвиващите се бременности в начален етап е по-висока“, сподели още специалистът.