EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

В болница "Софиямед" най-важното е отношението към болния

в.Труд
1.11.2013
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=2406338

Д-Р ЕВГЕНИЙ ЖЕЛЕВ,
управител на столичната
болница "Софиямед" и
бивш здравен министър:
 
- Д-р Желев, здравеопазването се тресе от проблеми. Стигна ли напрежението и до болница "Софиямед"? Вие как ще работите с частични плащания от здравната каса до края на годината?
- Напрежението стига до всички болници, защото когато някой работи, нормално е да очаква да получи това, което е заработил. И то в реалния му размер. По тази причина няма как и ние да не сме притеснени. Но преди да отговоря на въпроса ви, искам да кажа, че до настоящата ситуация нямаше да се стигне, ако преди 2 години натрупаните пари от здравни осигуровки в резерва на здравната каса в размер на близо 1,5 млрд. лв. не бяха национализирани. А те бяха събирани именно за да се гарантира сигурността на една от най-важните финансови институции в държавата - Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Освен това със сумата щеше да се гарантира всеки един преход в системата, независимо дали той би бил по-тежък или не. По думите на министъра на финансите на ГЕРБ от кабинета "Борисов" Симеон Дянков 1,5 млрд. лв. са във фискалния резерв, но ако те се извадят оттам, дефицитът в държавата ще падне под допустимия минимум. Т.е. намираме се в положение на параграф 22. Едно обаче е ясно - парите ги няма и беше нанесен сериозен удар върху системата.
За разлика от много болници ние, в "Софиямед", ще се оправим, защото работим с оптимален административен състав и имаме възможност за гъвкавост в решенията, независимо че приемаме пациенти със заболявания от почти всички специалности, както и спешни случаи. Успешната формула за това е, че имаме добър мениджмънт и добра колаборация между самите специалисти в болницата и отделенията. "Софиямед" има сериозна перспектива, нищо че работи само от година и шест месеца. На една нова структура трябват точно година и осем месеца, за да покаже оптималните резултати (така пише по книгите). Ние почти сме ги достигнали. Лично аз се надявам, че обещаните 20% от плащанията за дейността на болниците през последните три месеца на годината наистина ще се изплатят през 2014-а.
- Иначе какво ще стане?
- Не бих искал и да си помисля.
- Според вас има ли все още някаква опасност да го отнесе пациентът и да бъде накаран да доплаща?
- При нас - не. В никакъв случай. Защото най-малкото пациентите са виновни. За съжаление сегашното ръководство на НЗОК бе поставено в тези трудни условия и няма кой знае колко възможности за реакция. А не смятам, че ще се стигне до профанизиране на нещата и ще се каже: "Като ще се плаща по 80% от изработената дейност, ние ще работим на 80 на сто." Освен това една операция не може да я направиш само до 80%.
- Защо всяка година в бюджета за здравеопазване се залагат недостатъчно средства, въпреки че всички знаят, че те няма да стигнат?
- Така е - точно като хронично заболяване е, което стартира през далечната 2000 г. Тогава тръгна реформата в първичната извънболнична помощ, следващата стъпка трябваше да е увеличаване на здравната вноска, и то на 12%, за да може да се реализира и реформата в болничния сектор. Само че всички управляващи дотук ги бе страх да въведат такава осигуровка и обяснимо - болничната помощ затъна. Както наблюдаваме в момента. Задълженията на лечебните заведения станаха огромни, недофинансирането - също. И така 10-12 години. През 2008 г., когато от 6 на 8 на сто вдигнахме здравната вноска, аз като министър на здравеопазването държах увеличеният ресурс директно да влезе в оборот в здравната каса. Но бе взето решение той да отиде в резерва на НЗОК и продължихме да разсъждаваме как точно да се осъществи промяната в здравноосигурителния модел. Така или иначе до 2009-2010 г. в резерва на касата имаше пари и те позволяваха всякакъв тип дейности. Днес нещата са значително по-зле.
- Така ще е и догодина, защото пак няма да има достатъчно средства, особено за болниците.
- Да и пак се прехвърлят стари задължения. Проблемът е, че бюджетът за 2013-а бе направен за 10 месеца. Подобни порочни практики трябва да се преустановят.
- Вашата болница как ще приключи настоящата година? Повече пациенти ли ще имате от очакваните?
- От април 2012 г. до април 2013-а през болницата са преминали над 12  хил. пациенти. А само за шестте месеца от началото на 2013 г. - 12 300 пациенти. Очаква се ръстът в приема на болница "Софиямед" до края на втората година от съществуването да бъде двоен. Сериозно е увеличението на пациентите в хирургичните отделения, в гастроентерологията, в клиниката по вътрешни болести, в артроскопската ортопедия и в ортопедията като цяло, в неврохирургията. Независимо че отделението по УНГ заболявания заработи по-късно, то също привлече много болни с модерните си методи на лечение и придобития опит на екипа му зад граница. Тук трябва да подчертая, че екипът на болницата вече се стикова изключително добре. Много съм доволен от факта, че специално в хирургията успяхме да привлечем топ специалисти като д-р Сергей Сергеев, който дойде от Военномедицинската академия, и доц. д-р Теодор Атанасов, който дълги години е работил в "Пирогов". По този начин покрихме всички ниши, ако въобще е имало такива. Много се гордеем с клиниката по вътрешни болести на проф. Константин Чернев, който е и националният ни консултант по вътрешни болести. Разбира се, и с доц. Антони Георгиев, известен като един от пионерите на артроскопската хирургия и завеждащ едноименното отделение в болницата ни.
- Знаем, че за неврологията напливът е голям и има записвания на пациенти с дни напред. Какво е обяснението? Добър екип или повишена заболеваемост?
- Да, има листа на чакащите. Вижте, при нас отношението към болния е най-важното. Тъй като това е първостепенна задача, мисля, че успешно се справяме с нея. Надяваме се по този начин да променим и отношението на пациентите към лекарите като цяло. А какво в крайна сметка иска пациентът? Добро отношение, доказан специалист и комфорт. Всичко това го има в "Софиямед".
- Болницата вече има традиция и в предлагането на безплатни профилактични прегледи. Ще продължат ли те и догодина?
- От началото на 2013 г. до този момент сме провели 8 безплатни профилактични кампании. Те бяха с прицел урологични заболявания, ревматологични, кардиологични, УНГ болести, неврологични болести, дерматологични, чернодробни заболявания (вътрешни болести), направихме стоматологични прегледи, в рамките на които бяха консултирани над 500 деца и възрастни. Ще продължим тази своя дейност и през 2014 г. Тук е мястото да посочим, че през Училището за родители на "Софиямед" пък за 4 месеца са преминали над 40 родилки, половината от които са избрали АГ отделението на болницата за своето раждане. Не на последно място на мен много ми се иска да организираме скрининг за рак на гърдата и на маточната шийка. Знаете, че всяка година новооткритите случаи се увеличават.
- Какъв съвет ще дадете на българите, за да стоят колкото се може по-далеч от лекарите?
- Да не пропускат задължителния си годишен профилактичен преглед. Мъжете над 50 г. да отидат на консултация при специалист за простатната си жлеза, а жените над 40 г. - на мамолог, да не пропускат и гинекологичните си прегледи. А като цяло доброто здраве включва природосъобразен начин на хранене, много движение и избягване на стреса, доколкото е възможно.

Визитка
От юни 2013 г. д-р Евгений Желев е управител на МБАЛ "Софиямед".
Кариерата си той започва като завеждащ Медицинския център в с. Богомилово. От 1984 до 1994 г. е лекар в Обединената районна болница-Стара Загора, а от 1994 до 1996 г. работи в Клиниката по ортопедия и травматология в Университетската болница в града.
В периода от 1996 до 1999 г. е директор на Обединената районна болница-Стара Загора. Избиран е два пъти за кмет на община Стара Загора - от 1999 до 2007 г. Бил е председател на Държавната агенция за българите в чужбина и съветник на президента на Георги Първанов по въпросите на регионалната политика през 2008 г.
От април 2008 до юли 2009 г. е министър на здравеопазването в правителството на тройната коалиция.
От 2009 до 2013 г. е народен представител.