EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Евгени Грозданов, УНГ специалист в УМБАЛ и ДКЦ „Софиямед“: Сенната хрема се лекува дълг

Вестник Филтър

21.6.2023г.


Антихистамините могат да се прилагат месеци наред, без да се наблюдават странични ефекти


-Д-р Грозданов, с променливото време през пролетта все повече вируси ни атакуват. С какви оплаквания най-често ви търсят пациентите ви на кабинет?

Едни от най-честите оплаквания през пролетта и промяна във времето е хремата. Тя стои в основата на развитието на много УНГ заболявания, а усложненията от нея могат да причинят сериозни здравословни проблеми, изискващи дори хирургично лечение. Най-често се започва с болка в гърлото, като след това идва хремата.

В последните месеци се установява и бум на пациентите с инфекционна мононуклеоза, като еднакво се засягат и малки деца и възрастни пациенти. Симптомите при това заболяване са силна болка в гърлото, обложени тонзили, увеличени пакети лимфни възли, затруднено дишане, гъгнив говор, висока температура, продължаваща с дни. Заболяването не се повлиява от лечение с антибиотици.

 

акъв процент от пациентите ви имат сериозни усложнения, които налагат болнично лечение?

Едни от най-болезнените усложнения на хремата, което води и до необходимост от болнично лечение са риносинуитите и синуитите. Риносинуитът представлява възпаление на лигавицата на носа и синусите. Причините за развитието му най-често са: алергия (към полени, домашен прах, плесени), инфекция (много често първоначално вирусна, а след това с наслагване на бактериална инфекция) структурни аномалии водещи до стесняване на отворите на синусите и затрудняващи дренажа на секреция от тях, други неидентифицирани фактори като вредни изпарения и постоянни битови или професионални дразнители, рефлукс, бременност, имунодефицити, заболявания на горната зъбна редица. При някои пациенти може да действа и комбинация от фактори. Всички те обаче водят до оток и задебеляване на лигавицата на носа и синусите, и стесняване на нормалните отвори на синусите към носа. В резултат на това се получава смущение на дренажа на секрет и натрупването му в околоносните кухини. Задържането на секрет допълнително уврежда лигавицата и нейната защитна функция и предразполага към развитие на инфекция. От своя страна инфекцията води до още по- силно изразени промени в лигавицата и отворите на синусите. Получава се порочен кръг, който може да се прекъсне само чрез възстановяване на вентилацията и дренажа на синусите. Острото възпаление най-често възниква след остра хрема и предразполагащи условия като хипертрофия на конхите, изкривена носна преграда, алергия. В зависимост от това, различни микроорганизми (стрептококи, стафилококи, пневмококи, протеус, анаеробни, грипни вируси) атакуват носната лигавица и причиняват остро възпаление на лигавицата на околоносните синуси.

 Пациентите се оплакват най-често от стичане на секрети от носа, намалено обоняние, затруднено носно дишане, тежест и главоболие в областта на челото, заглъхване на ушите, понякога се среща и болка в зъбите.

 

-Под каква форма протича лечението на риносинуита?

Целта на лечението при риносинуита е да се възстанови вентилацията и дренажа на синусите – т.е. да се възстанови проходимостта на отворите на синусите и да се подобри сино-назалната лигавица. Това може да се осъществи с медикаментозно лечение – напр. промивки, назални кортикостероиди, муколитици, антибиотици при инфекция и др. или оперативно — чрез функционална ендоскопична хирургия на синусите с последващо консервативно лечение. Медикаментозната терапия е обичайно дълготрайна — назалните кортикостероиди се прилагат с месеци. При неуспех на консервативното лечение и продължаване на симптоматиката е препоръчително да се потърси консултация с УНГ специалист и да се премине към оперативна интервенция.

 

Моят съвет към пациентите с оглед на пролетния сезон, е да потърсят консултация при специалист по УНГ, ако до 7 дни от наличието на симптоми и приложеното лечение състоянието им не се подобри. Да не прибягват към самолечение и в никакъв случай да не подценяват състоянието си, тъй като и една банална хрема може да подсказва по-сериозно заболяване, налагащо бърза намеса от компетентен специалист.

Около 10-15% от тези случаи се хоспитализират в болнично заведение.

Често боледуващите деца са със по-слаба имунна система и усложненията при тях настъпват по-бързо. Най - честите усложнения при тях са гнойните риносинуити, гнойните отити с перфорация на мембраната, гнойни ангини и перитонзиларни абсцеси.

Честото боледуване на деца от гнойни ангини, по няколко на година са предпоставка за оперативно лечение.

Честото боледуване от хреми,отити, с намаление на слуха, спане с отворена уста и хъркане, т.н. трета сливица/аденоидна вегетация/ е също предпоставка за нейното отстраняване. 

Важно е родителите да знаят, че няма сезонност за оперативното лечение на сливиците, стига да има показания за тяхното отстраняване.

 

 

-Какъв съвет ще дадете на пациентите ви със сенна хрема, която е особенно актуална в сезона на цъфтеж на полените? Какъв тип лечение изисква тя?

Едно от най-често срещаните заболявания дължащо се алергия през пролетния сезон е именно сенната хрема, известна с медицинското названиe алергичен ринит. Дължи се на възпаление на носната лигавица, развиващо се при контакт със специфичен алерген. 

Това е хронично, имуно-алергично заболяване, проявяващо се най-често в месеците между март и септември, поради което се нарича и поленова алергия. Изразява се в запушване на носа, което е и най-големият дискомфорт за хората, защото трудно дишат, сякаш са задръстени и техните дихателни пътища, много обилен е и секретът, който е воднист, безцветен. Многократното кихане също пречи на всекидневната активност. 

 

Сред типичните и най-чести оплаквания на поленовата алергия се включват и  сърбеж освен в носа, но и гърлото и ушите. Може да се проявят и със симптоми в очите като дразене, сълзене, зачервяване и сърбеж.

 

Тези симптоми се причиняват от цветния прашец на цъфтящите растения, треви и храсти, а характерното за тях е, че се повтарят всяка пролет и всяко лято. За да не се стига до тежки симптоми, е добре пациентите да вземат профилактично средство, което овладява сърбежа в носа, кихането, воднистата секреция, хремата и сърбежа на очите – антихистамини.

Може да се ползват още локални медикаменти - капки за очи с антихистамин, промивки на носа с различни разтвори, които да облекчат затрудненото носово дишане.

 

Пациентите питат често, колко може да продължат лечението с антихистамини. Те може да се прилагат месеци наред, без да се наблюдават странични ефекти. Препаратите имат добър ефект и при пациентите с целогодишен алергичен ринит или хроничен синузит, тъй като повлиява симптоми като задно носно стичане и запушване на носа.

 

Д-р Евгени Грозданов завършва медицина в Медицинска АкадемияСофия през 2001 г. От 2008 г. е магистър лекар по ушно-носно-гърлени болести. Завършва Здравен мениджмънт в УНСС. От 2003 г. работи в Първа МБАЛ София, СБАЛ Полимед, МЦ - Фи Хелт. Членува в Националното дружество по ОРЛ, Член на Софийското дружество по ОРЛ. Член на Българското Ринологичното сдружение. Член на Български лекарски съюз. Развива се в областта на ринологията, отологията, лечение на хронични заболявания на горните дихателни пътища. Притежава сертификат за Лечение на хронична болка.