EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Иван Йорданов пред БНР: Алергичният ринит може да се прояви във всяка възраст

БНР - Минути за здраве
18.06.2025

 

Алергичният ринит или хроничното възпаление на носната лигавица е отговор на имунната система към различни алергени. Заболяването е доста разпространено, а и живеем в среда, която непрекъснато ни предизвиква с нови алергени.

 

 

Как да разпознаем алергичния ринит и какво е лечението му, разказва за БНР д-р Иван Йорданов, началник на Отделение по уши нос и гърло в Университетска болница Софиямед:

 

"Най-честите алергени, които могат да доведат до доведат до възпаление на ностната лигавица са полените в природата. Те са най-честият причинител на т.нар. сезонен алергичен ринит.

 

Други чести причинители са домашният прах и домашните акари.

 

Проявите на алергичния ринит са много характерни - те започват със запушване на носа, белезникав воднист секрет, често и зачервяване и сърбеж по очите, кихане, понякога пацентите имат и намаляване на обонянието, посочи д-р Йорданов от Софиямед.

 

"Алергичният ринит може да се прояви във всяка възраст, тъй като алергените са много и се появяват и нови, човек може дълго време да си има тези симптоми и да не подозира, че става дума за това алергично заболяване. Затова трябва да се консултира със съответния специалист УНГ и да се постави диагноза и да започне провеждане на правилно лечение.

 

Диагностиката включва клиничен преглед, подробен разпит на пациента за симптоматика, ендоскопски преглед, кръвни тестове за алергия, както и кожни проби за алергия.

 

Лечението е съвместно - на специалисти по УНГ и алерголог.

 

Алергичният ринит са два типа - сезонен (пролет и есен), както пояснихме, че се проявява през пролетта с цъфтежа на полени и храсти, и при хронифицирането му - става и целогодишен. По-леката форма е сезонната, но много честите форми са и целогодишните, заради неправилно или непроведено изобщо лечение, изтъкна още специалистът.

 

По думите му трудна е превенцията при алергичните ринити, при тези от полени, може да се започне прием на медикаменти малко преди началото на сезона - февруари, март или ранна есен. Като от домашен прах като причинител, няма превенция.

 

"Лечението е чрез капки за нос, противоалергични терапии, като има много и различни.

 

Локалните кортикостероидни спрейове могат да се ползват и по-дълго време, независимо, че хората се притесняват, защото те действат само локално, не влизат в кръвообращението и няма този вреден ефект на кортикостероидите, които се приемат орално или венозно, поясни още д-р Йорданов.

 

В някои от по-тежките случаи могат да се приемат с години без да се прекъсва лечението, сочи още световният консенсус, допълни още УНГ специалистът за БНР.

 

Още по темата слушайте в интервюто на Мая Данчева с д-р Иван Йорданов в рубриката "Минути за здраве".