EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Иван Тишков, УМБАЛ „Софиямед“: Разполагаме с апаратура от ново поколение

Дава възможност на пациентите за досег до последните технологии в медицината, казва началникът на Отделението по инвазивна гастроентерология в УМБАЛ „Софиямед“

 

www.24chasa.bg
19.4.2024

 

-Д-р Тишков, с какви най-чести симптоми пациентите се обръщат към гастроентеролог?

Заболяванията на гастроинтестиналния тракт и коремните органи могат да предизвикат много и разнообразни оплаквания - най-често коремна болка, диспепсия, храносмилателни нарушения, промени в дефекацията. Хроничният стрес, тревожността и непълноценният начин на живот също предизвикват най-често симптоми, свързани с коремната област и храносмилателната система. За да се разграничи обаче един психосоматичен или функционален симптом от реално органично заболяване е необходима задълбочена консултация с гастроентеролог, в комбинация с коремна ехография като минимум.

 

-Във връзка с международния месец за превенция на рака на дебелото черво, бихте ли споделили кои са основните рискови фактори за него?

Колоректалният карцином е втора причина за онкологично свързана смъртност в световен мащаб. Все още диагнозата често се поставя при напреднало заболяване, когато възможностите за излекуване са ограничени. Основните рискови фактори са възраст над 50г., консумацияна голямо количество месо, обездвижване, затлъстяване, тютюнопушене. Превенцията се състои в ограничаване на рисковите фактори и провеждането на национален скрининг.  

 

-Какво означава скрининг и в какво се състои той?

Скринингът е метод за откриването на пациенти с висока вероятност за наличие на заболяване сред група асимптоматични индивиди. Златният стандарт за скрининг за колоректален карцином остава колоноскопията. Всеки човек над 45г. възраст трябва като минимум да провежда ежегодно кръвни изследвания, фекален тест за скрити кръвоизливи - ФИТ (фекален имунохистохимичен тест). Всички пациенти с данни за анемия, положителен фекален тест, оплаквания или фамилна обремененост подлежат на задължителна видеоколоноскопия за ранно откриване на полипи и рак на дебелото черво.

 

-Можем ли да говорим за нови начини за диагностициране на заболяването и какви са?

Съществуват няколко относително нови метода за скрининг за полипи и рак на дебелото черво. Всички те имат своите плюсове и минуси. Предлагат се ДНК фекални тестове, те са неинвазивни, но с много висока цена и все още не са част от рутинните медицински препоръки. Виртуалната колоноскопия също е неинвазивна, при нея също като конвенционалната се изисква “подготовка” с лаксативни разтвори, и е свързана с радиационно натоварване. В крайна сметка, ако някой от описаните тестове са положителни отново се стига до конвенционалната (видео) колоноскопия, която да определи точната локализация, размер и да докаже процеса.

 

-В новооткритото отделение по инвазивна гастроентерология в УМБАЛ „Софиямед“ се извършват множество дейности.  Бихте ли сподели интервенционална процедура, която би могла да замести хирургичната намеса?

Пример за такава процедура може да бъде - ЕРХПГ (ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография) – минимално инвазивна манипулация, не изисвакваща външни разрези. Извършва се при болести на панкреаса и жлъчното дърво, като най-честите симптоми са пожълтяване на кожата и склерите с или без коремна болка. От доста години замества хирургичната намеса при конкретни състояния. Процедурата позволява през устата да се достигне до дванадесетопръстника и оттам до жлъчното дърво. По този начин могат да се отстраняват камъни, да се извършват биопсии и да се поставят стентове при стеснения от доброкачествен или злокачествен произход – минимално инвазивно, без нужда от операция. Методът е вече добре изпитан във времето и няма алтернатива при определени заболявания, като през години приложението и лечебния му потенциал се разширява все повече. 

 

-Как се разви специалността през годините и технологичният напредък на апаратурата помага ли и на гастроентеролозите като Вас?

През последните 15 години гастроентерологията се превръща в една  високотехнологична специалност с неспирно разширяващи се хоризонти. Това я прави все по интересна за нас, но най-вече по-полезна за пациентите. Напредна се много в качеството на диагностиката, въведоха се иновации за миниинвазивно лечение на редица състояния, включително ранни онкологични заболявания. За наша голяма радост УМБАЛ „Софиямед“ предлага комплексно лечение на пациентите с достъп до висококачествена апаратура, както и мултидисциплинарен екип от различни специалности, което от своя страна води до по-бързи и ефективни решения с индивидуален подход към всеки пациент.

За да бъде осигурен висок стандарт на лечение и диагностика, Отделението ни разполага с ново поколение ендоскопски видео системи Olympus модел EVIS X1 и EXERA III с 4К  и HD резолюция на образа, ултразвукова система от експертен клас с възможност за ехо-ендоскопия Arietta 750, както и последно поколение мобилно рентгеново С-рамо, Siemens Healthineers Cios Select и др.

 

-Какви са плановете ви за развитие на отделението по Инвазивна гастроентерология,  което оглавявате? 

Имаме за цел да създадем енергичен и амбициозен екип, фокусиран върху непрекъснат прогрес, придобиване и прилагане на иновативни методи за диагностика и терапия, съобразени със световните стандарти. Някои от нас вече са участвали в различни конгреси, курсове и специализирани обучения в различни европейски държави. За по-младата част от екипа предстои богато разнообразие от участия с потенциал за развитие.

 

 

Визитка:

Д-р Иван Тишков е гастроентеролог в гр. София с над 10 години медицински опит и интереси в областта на интервенционалната гастроентерология - извршва рутинно горна и долна ендоскопия, ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ЕРХПГ), всички свързани с тях терапевтични процедури, както и абдоминална ехография с перкутанни интервенции под ултразвуков и рентгенов контрол. Д-р Тишков не преглежда деца.

Завършва медицина в Медицински университет „Проф. Д-р Параскев Стоянов“ – гр. Варна през 2013 г. Придобива специалност Гастроентерология през ноември 2018 г. в Медицински университет София. През 2022г завршва успешно магистратура по Здравен мениджмънт в УНСС гр. София.

От април 2014 г до декември 2023г е част от екипа на отделение по Интервенционална Гастроентерология  Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда под ръководството на доц. Карагьозов. От февруари 2024г заема длъжност- началник отделение по инвазивна гастроентерология към клиника  по вътрешни болести и хепатогастроентерология в УМБАЛ „Софиямед“. 

Квалификации:
-Притежева свидетелства за завършени професионални квалификации - трето ниво интервенционална абдоминална ехография и трето ниво интервенционална ендоскопия.

-Участва активно в национални и международни конгреси по специалността.  

-Преминал ендоскопски курсове на обучение, както и посещения на гастроентерологични и ендоскопски симпозиуми в Германия, Испания, Италия, Чехия, Сърбия, Румъния, Турция и др.

-2017 г е избран за специализант на годината в Болница Токуда. 

2021г и 2023г – отличен от вестник 24 часа – като един от „Лекарите, на които вярваме“.

 

Член е на :

-Европейското дружество по гастроинтестинална ендоскопия (ESGE),

-Българско дружество по гастроентерология, гастроинтестинална ендоскопия и абдоминална ехография (БДГГЕАЕ),

-Българска асоциация по ултразвук в медицината (БАУМ).

-Асоциацията на младите хепатогастроентеролози в България - през

2019 г. е избран за член на Управителния съвет, завеждащ сектор Ендоскопия за периода 2019-2023г.