EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Колчаков: В България се прилагат най-иновативните техники за лечение на болката чрез криотерапия

В България се прилагат най-иновативните техники за лечение на болката чрез криотерапия. Това каза в интервю за БГНЕС д-р Иван Колчаков, анестезиолог в УМБАЛ „Софиямед“.

 

БГНЕС
19.10.2023

 

С него разговаряме по повод Европейския конгрес по превенция на травмите на ръката, който за първи път ще се проведе в България, успоредно с който ще се състои и VII-ят Национален конгрес по хирургия на ръка.

Водещи светила по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия пристигат в страната ни за авторитетния форум по покана на президента на „Дружество хирургия на ръката – България“ проф. д-р Маргарита Кътева и началник на Отделението по хирургия на ръка и реконструктивна хирургия в УМБАЛ „Софиямед“. Ангажиментът на д-р Иван Колчаков е свързан с това да покани анестезиолога д-р Игор Филиповски, който стана президент на учредената тази година Международна асоциация по криоаблация под ехографски контрол.

„Това, което ние имаме нужда да направим, е да въвеждаме най-добрите технологии, които са за обезболяването, тъй като ние работим екипно и никаква сериозна операция не може да стане без да участваме. Ние първи започваме, последни приключваме“, заяви анестезиологът д-р Иван Колчаков.

 

Той обясни, че от много години за анестезиолозите не е проблем да се справят с всякакъв вид болка по време на операция, травматични процедури и пр., защото могат да обезболяват по време на операцията или около операцията. „Големият проблем не само в България, а и по цял свят, е хроничната болка, справянето с нея досега беше чрез прилагане на опиати, т.е. наркотици, които изискват все по-голяма доза, т.е. ние правим пациентите „изкуствени наркомани“ и в крайна фаза опиатът вече не действа дори и при големи дози, остават само страничните действия като гадене, повръщане“, подчерта специалистът, като допълни, че хората се асоциализират, не могат да ходят на работа, изпадат в депресия, придобиват суицидни мисли.

 

Д-р Колчаков разказа, че преди повече от 200 г., още по време на войната между Франция и Русия, главният военен лекар на Наполеон – Ларей, е използвал руския студ за спасяването на човешки животи чрез ампутация на крайници. „Вечер един крайник го заливат с кофа с вода, замръзва и правят ампутация, която е безболезнена. Студът има три функции, които са позитивни за нас. Едната е, че обезболява. Втората е, че свива съдовете, редуцира кървенето, намалявайки кървенето се ограничават и инфекциите“, уточни той.

 

Днес на много футболни мачове можем да видим как на футболистите, получили остри болки, чрез спрейове се замразяват рецепторите на крака за няколко минути, болката се потиска и изчезва, и те продължават да играят на терена.

„Същият принцип е и тук, само че техниката и самата методика е много прецизна. Лекарят трябва да достигне до съответен нерв, но нервите са два вида. Едните са моторни, с които правим движенията, а другите са сетивни, които провеждат болката. Ако замразиш моторен нерв, ще инвалидизираш човека, така че трябва да се направи диференциация“, отбеляза анестезиологът.

 

Методиката на д-р Игор Филиповски е много авангардна – с ехографски апарат намира съответния нерв, прави блокада на самия нерв и отдиференцира дали той е моторен, или е сетивен, и на следващия ден го замразява. „Замразяването трае като обезболяване между 6 месеца и 2 г., т.е. е дълготрайно, с никакви странични ефекти“, обясни още д-р Колчаков за ефективния и модерен метод.

Замразяването на нерви се прилага в УМБАЛ „Софиямед“ по открит способ. „Правят един малък разрез от по един сантиметър, с един нервен стимулатор стимулират нервите и виждат кой е моторният и кой е сетивният, и сетивният се замразява, затваря се на един малък прорез и на следващия ден хората, които са страдали много от тежка, непоносима болка просто не могат да спят от радост, като не вярват, че нямат вече болки“, разказа анестезиологът.

 

Преди 6 – 7 г. проф. Филиповски организира в България курс за сертифициране на лекари. „Четирима лекари от нашата болница имаме сертификати и работим с тази методика. А сертифицирането е много важно не само за да овладееш технологията, а защото трябва да отговаряш на най-високи стандарти. А Международната асоциация, която през май се организира се учреди в Копенхаген, на която той стана президент, определя стандартите в момента в света – как трябва да се правят методиките, това е най-високото ниво“, подчерта д-р Колчаков.

 

В четвъртък Днес в УМБАЛ „Софиямед“ ще се проведе workshop, в който ще участват над 10 лекари от различни болници, като по време на него около 10 пациенти ще бъдат обезболени и третирани. „Workshop-ът изцяло ще бъде предаване на опита на д-р Игор Филиповски за нашите лекари и лекарите, които са от други болници, като ние навлизаме в дълбочина на анатомията на физиологията на клетъчно ниво“, поясни анестезиологът и добави, че трябва да се обясни какви са процесите, за да могат лекарите да бъдат наясно за самата технология, на какво е базирана и пр., след което в друга зала ще започне и самото ѝ приложение.

По време на събитието ще участва и фирмата-производител на апаратурата, както и водещи в света фирми, които произвеждат най-модерните ехографи със специализиран софтуер за откриване на нерви.

В петък ще се проведе workshop и в УМБАЛ „Пълмед“, а в събота д-р Филиповски ще изнесе доклад на Европейския конгрес за приложението на тези методики в областта на обезболяването на на крайници от 19-22-ри октомври в Пловдив.

„За нас е чест да бъдем от авангардните болници не само в България, а на Балканите“, каза д-р Колчаков, като отбеляза, че вече светът е широк и могат да комуникират както на ниво на лекари, на технологии, на конгреси, така и на пациенти.

 

Анестезиологът е категоричен, че за да имаш успех в здравния сектор, трябва да имаш добра база – добра сграда, оборудване, техника. „Когато имате добра база, водещите специалисти искат да работят в най-добрите условия и с най-добрата техника. Това е предпоставка. След тях идват пациентите, които търсят най-добрите специалисти и затова статистиката е показателна“, допълни той.

 

Специалистът посочи, че това, което правят, е малка крачка по пътя, по който вървят – да предоставят най-добрите условия, възможности, да внедряват най-добрите технологии, които се появяват в света. „Най-важното е, че решава проблеми на пациентите“, каза още д-р Колчаков, който уточни, че пациентите са доволни основно от две неща – отношението и условията, както и здравният резултат като диагностика и лечение.  

 

Анестезиологът заключи, че не е лесно да се поддържа непрекъснато високо ниво, така че трябва да се полагат усилия и затова се обръщат към обучение и сертифициране на младите колеги, защото „трябва да предаваме щафетата“.