EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Снежа Шаламанова, педиатър в УМБАЛ „Софиямед“: Децата на плаж преди 11 или след 17часа, и задължително с шапка

При неовладяване на дехидратация от повръщане или диария може да се наложи болнично лечение

 

www.24chasa.bg

24.8.2023


- Д-р Шаламанова, лятото е предпочитан сезон за ваканция на морето, но какви опасности крие лятната почивка за децата? Какви съвети можем да дадем на родителите?

Ние - педиатрите не препоръчваме бебета  и деца до 1г.и 6м. да се водят на плаж, тъй като  за малкото дете той крие риск за здравето. Имунната система на детето е незряла, поради което то е податливо на инфекции, особено в среда със струпване на много хора, а и на пясъка не може да се очаква да има добра хигиена.  Някои родители смятат, че така каляват детето, нопрекомерното излагане на слънце потиска имунната система, затова децата често се разболяват, когато отидат на море. Детският организъм има несъвършена терморегулация и може да настъпи бързо  дехидратация.  Малкото бебе  може да бъде прегрято даже и когато е под чадър или в детската количка със сенник, може да получи топлинен удар, дори да не е пряко изложено на слънце. Родителите трябва да внимават детето им да не получи изгаряния, да не се претопли, защото в този случай също повишава температура, започва да повръща, става неспокойно или отпуснато без да е налице инфекция. По-големите деца не трябва да прекаляват с къпането в морето, трябва да се наблюдават и задължително да бъдат с родител, когато са във водата. Когато родителите решат да отидат на плаж с бебето си това да не е веднага след настаняването в хотелската стая, а да се изчака поне един ден, докато организмът му се настрои. На плажа престоят да е максимум един час и то във времето, когато слънцето не е активно – сутрин преди 11 ч. или следобед  след  17 ч. Задължително първият ден трябва да е със светли памучни дрехи  под чадъра. Откритите места задължително да се намазват със слънцезащитен лосион, защото и пpeз чaдъpa пpeминaвaт вpeднитe yлтpaвиoлeтoви лъчи. Задължително да е с шапка, да приема достатъчно течности и по-често. Плажът изтощава детския организъм и за това не трябва да се посещава през всичките дни от престоя.  Децата в ранна/яслена/ детска възраст също не трябва да са на плажа в обедните часове (между 11 и 16-17 часа), защото тогава ултравиолетовите лъчи  са двойно по-силни и  те могат лесно да се претоплят и обезводнят, да се появят болки по тялото при изгаряне.  

 

 

- Най-често по време на почивката или след нея децата се завръщат с т.нар. чревни вируси с повръщане, диария и температура. Кога родителите трябва да потърсят лекар и как да преценят, че състоянието вече е спешно?

Инфекциите, които протичат предимно с повръщане и диария се причиняват  в 80-90% от  ротавируси, астровируси, калцивируси и аденовируси и в 10-20% от бактерии като салмонела, шигела, кампилобактер, ешерихия коли, йерсиния и др. Ротавирусите причиняват около 50% от случаите с тежка диария. Водещ симптом е воднистата диария, висока температура, повръщане, отпадналост,  дехидратация. Ротавирусните ентероколити   продължават по-дълго - 10 и повече дни и са една от най-честите причини за хоспитализация в детската възраст, тъй като многократните повръщания и профузната диария предизвикват дехидратация, която е по-тежка. Те се срещат целогодишно като пиковете са през най-топлите и най-студените месеци. Ваксинираните или не се разболяват, или преболедуват много по-леко.  Заразяването при тях става, предимно по фекално-орален път, но е възможно и по въздушно-капков. За предпазване от тези инфекции трябва да се спазва висока лична хигиена – често миене на ръцете и на хранителните продукти.

 

Ако при детето се проявят симптоми на повръщане, диария, повишена температура, болки в корема родителите първо трябва да запазят спокойствие и да знаят, че всички тези вирусни инфекции  са самоограничаващи се заболявания и преминават спонтанно и от само себе си. Това обаче няма да стане бързо, защото има „технологично време“ и няма как на следващия ден детето да е добре и отново да е на плажа.  Ако то е с повишена температура второто е че, трябва да остане  в къщи или в хотелската стая,  трябва да си почива, а не да се води на чист въздух на плажа. За да се заведе на плаж е препоръчително  48 часа да е  без повишена температура. Продължителността на едно такова неразположение е в рамките на 7 до 10 дни, като инкубационният период – времето от момента на заразяването до появата на оплаквания, е от 2-3 дни до една седмица. Острата фаза, когато почти всички симптоми са силно изразени е четири-пет дни, понякога е по-кратка – 2-3 дни., и тогава всички са щастливи.  Болният оздравява, когато постъпи в болница не защото лечението е много по-специално, а защото лежи, спи и спазва хранителен режим. Това е третото важно условие – храната. Ако болното дете не иска да се храни, не бива да се насилва. Когато едно дете започне да повръща  трябва  да се остави да повърне всичко, което има в стомаха. Да се успокои, евентуално и да заспи. Обичайно след всяко повръщане родителите започват да го наливат с вода или да предлагат храна, от което стомахът реагира и детето отново повръща. Нужна е почивка, за да се успокои обратната перисталтика. В противен случай повръщането се повтаря и потретя, и обикновено  се озовава в  съответния спешен център или болница. Чак когато  се е успокоило, и  поиска да пие течности, трябва да му се дадат специалните разтвори под формата на сашета за орална рехидратация. За да спре детето да повръща трябва да се нормализира водно-електролитния баланс в организма. Това става или с поставянето на система в болница или в домашни условия с тези прахчета. Те са направени по такъв начин, че се резорбират от организма много бързо. При тях се получава ефекта на венозното вливане, но през устата. Проблемът е, че вкусът е малко като на подсладена морска вода и децата не го харесват особено.  Дават се по малко и начесто, без ограничения.  Друго възможно решение е приготвянето на бистър пилешки или телешки бульон с много вода, сол, малко фиде или ориз. Така бульонът съдържа вода, соли, аминокиселини, които действат подобно на разтворите за рехидратация, като при това са доста по-вкусни. Не бива да се дават средства против повръщане без лекарско предписание. Когато има и диария се спазва строга диета – солети, бисквити и сухари при по-големите и специалните безлактозни млека при кърмачетата, кърма при кърмените деца. Не бива да се предлагат варени картофи, моркови, защото съдържат целулоза, дразнят червата и още повече влошават дефекацията.  

 

-И все пак, кога се налага прием в болница?

Много е важно да не се допусне детето да се обезводни. А до това се стига, когато повръща приетите течности или отказва да ги приема, на фона на продължаващите повръщания и диария. Родителите трябва да следят общото състояние на детето. При висока степен на дехидратация  има  промяна в кожата – бледа или сивкава, кожната гънка на корема става по-тънка, очите хлътват, при кърмачето е хлътнала и фонтанелата, липсва уриниране повече от пет, шест часа и най-тежката степен е нарушено съзнание, когато детето става сънливо, неконтактно, неадекватно. Тогава то трябва да бъде хоспитализирано в болница. Затова посещението при лекар е необходимо,  защото при децата дехидратацията настъпва бързо. Освен да знаят къде да потърсят лекарска помощ при нужда, родителите, тръгвайки на почивка, трябва да носят за кърмачетата диетични млека/каши, за по-големите деца  обикновени бисквити, сухари, солети, готовите сашета за орална рехидратация и лекарства, понижаващи температурата. Може и пробиотици, но по-време на острата фаза е по-добре да не се прекалява с лекарствата, защото детето може да откаже да приема каквото и да е, включително и нещата, които са важни.

       

 -Колко от децата, които преглеждате на кабинет, както и в 24-часовия Детски неотложен кабинет в ДКЦ "Софиямед" -Люлин страдат от чревни вируси? И с какви диагнози най-често лекувате децата, приети за болнично лечение в Детско отделение на УМБАЛ "Софиямед" в момента?

Лятото е сезонът и на ентеровирусите, които причиняват т.нар. летен грип. Симптомите са температура, повръщане, не много силен диариен синдром, обриви, болки в гърлото и тялото, главоболие, отпадналост. Те се предават по фекално-орален и  въздушно-капков път. Обикновено симптомите продължават седмица до десет дни. Посещението при лекар е препоръчително, особено за децата, но за лечението на тези вируси не трябва да се приема антибиотик. Антибиотикът е нужен, само ако има усложнения, които обикновено настъпват към края, но това рядко се случва /гнойна ангина, възпаление на ушите и др./.

 

Тази година до момента заболеваемостта от тези сезонни инфекции е по-малка, което може да се обясни и с въвеждането на ротавирусната ваксина в имунизационния календар. Все още преобладават стрептококовите тонзлити, скарлатината, от които имаше повишена заболеваемост през пролетта.  В неотложният ни кабинет към момента постъпват деца предимно с остри инфекции на горните и долни дихателни пътища, скарлатина, лакунарна/гнойна/ ангина, инфекциозна мононуклеоза, ларингити, бронхиолити, пневмонии, обострена бронхиална астма, остри алергични дерматити, уртикария, вирусни екзантеми, неясни фебрилни състояния, уроинфекции,  неврологични оплаквания в хода на или след преболедувана вирусна инфекция/главоболие, нарушена походка/, анемия, разбира се и чревни инфекции, като по тежко протичащите и токсичните форми се хоспитализират и лекуват в отделението.

          

……………….

Визитка: Д-р Шаламанова завършва  Висшия Медицински Институт - гр. Пловдив през 1989г.Притежава дипломи за придобити специалности по Детски болести-2006г., Инфекциозни болести-2017г. От 1990г.-2000 г. работи като участъков педиатър в гр.Панагюрище и гр.Перник. 2000г.-2007г. като общопрактикуващ лекар в гр. Перник с преобладаваща детска практика. От 2007г.до 2010г. е част от екипа на СЗОК. От 2010г. до 2018г. работи в Първо Детско отделение на СБАЛИПБ (Инфекциозна болница). Разботи последователно и в МЦ „Детско здраве“ и Първа детска консултативна клиника. Част е от екипа на Детско отделение на УМБАЛ "Софиямед" от 2018г. до момента.