EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Христо Рангелов, неврохирург в УМБАЛ „Софиямед“: Тригеминална невралгия е считана за най-известния хроничен лицев болков синдром

Вестник Доктор 
28.4.2025


Тригеминална невралгия е сравнително рядко заболяване, но с нарастваща честота с напредването на възрастта. Световните статистически данни сочат, че то варира между 4 и 7-8 случая на 100 000 души годишно. Заболяването обикновено започва след 50-годишна възраст и засяга по-често дясната страна на лицето. С д-р Христо Рангелов, неврохирург в УМБАЛ „Софиямед“, разговаряме за симптоматиката и лечението на това заболяване.

 

-Д-р Рангелов, обяснете какво представлява тригеминална невралгия?

Това е едностранната остра, режеща болка ограничена в зоната на един или няколко клона на троичния нерв, който се намира в лицевата зона. Характерни  са краткотрайните пристъпи. Болката може да се провокира при дъвчене, говорене, въздушно течение по лицето, студ и допир.

Класическата тригеминална невралгия е считана за най-известния хроничен лицев болков синдром. Международната Асоциация за Изследване на болката (IASP) я дефинира като „внезапна, едностранна, краткотрайна, жестока, повтаряща се болка“. Този тип болка в областта на лицето засяга много хора. Често симптомите са остри, с преходен характер и преминават с минимално медикаментозно лечение. При някои болни обаче лицевата болка може да продължи и еволюира в тежък хроничен болков синдром, който не се поддава на обичайното лечение. В тези случаи говорим за тригеминална невралгия.

 

-Каква е специфичната симтоматика на това заболяване и за какво трябва да следят пациентите?

При тригеминална невралгия има първична и вторична симптоматика. Разделението се прави според наличието на структурни, морфологични лезии. За да бъде диагностициран един пациент с точно този тип невралгия, трябва да отговаря на определени критерии.

  • Болката е локализирана в зоната на един или повече клонове на троичния нерв;
  • Болката е остра, стрелкаща, пробождаща, “като електрически удар” и настъпва като кратък епизод или атака, продължаваща няколко секунди и последвана от свободен интервал между пристъпите;
  • Атаките са провокирани от стимулиране на пускови зони, но могат да започнат и без провокация;
  • Заболяването обикновено има периоди на ремисия, която може да продължи години и десетилетия;
  • Болковият синдром почти задължително се контролира медикаментозно;
  • Предполага запазване на функциите на троичния нерв с изключение на леко намаление на усета за допир и болка/лека хипестезия/ в отделни случаи.

Най-общо казано, ако в областта на лицето се появява силна и остра болка, която сякаш „протича“ по някой лицев нерв за кратко, но достатъчно време, за да предизвика гримаса от болка и се появява през определен период – предизвикана от действие или не. То тогава трябва да се помисли за консултация със специалист, който може да постави правилната диагноза.

Болните обикновено описват първия пристъп в детайли, като време, място, съпътстващи случки и ход на болката. Тя може да се породи и от промяна на положението на главата.

 

-Колко често се среща този тип невралгия сред Вашите пациенти?

Лекари и стоматолози срещат относително малък брой болни с тригеминална невралгия в своята ежедневна практика. Според данни от обзорни изследвания 90% от пациентите са имали болки в течение на повече от година преди поставянето на точната диагноза, а 13% са били до 10 години без диагноза /по данни на Casey KF, 2005/. Именно тази рядкост допринася за по-високата степен на грешки в диагнозата и несъответното лечение.

Поставянето на правилната диагноза в случая може да се окаже най-трудната част от целия лечебен процес. Разбира се, специалистите работещи в сферата на невронауките – невролози, неврохирурзи, са добре запознати със синдрома и неговата симптоматика.

Диагнозата се базира почти изцяло на снемането на подробна анамнеза и историята на заболяването на пациента. Лицето е място на широка гама болкови синдроми, някои  са обичайни и често срещани – главоболие, зъбобол, а други са относително редки и сред тях е тригеминална невралгия, а има трети вид, които са още по-редки, като глософарингеалната  и сфенопалатинна невралгия.

 

-Как протича прегледа и има ли някаква специфика при поставянето на диагнозата?

Диагнозата понякога се поставя трудно, защото въпреки неприятните симптоми заболяването има големи периоди на ремисия. Заради тях хората приемат, че това е нещо моментно и не търсят своевременно помощ.

Най-важното за поставянето на диагнозата на лицевата болка е получаването на подробна анамнеза с особено внимание относно характера на болката, нейното разпространение, наличието на пускови точки, зони предизвикващи болката, ремисии, повлияването от медикаментозно лечение.

 

Ако имаме съмнения за подобно заболяване, но не сме диагностицирани, на какво трябва да обърнем внимание и да споделим с лекаря си при преглед? Възможно ли е човек да се самодиагностицира?

Както вече споменах, диагностицирането на заболяването е доста трудно. А самодиагностицирането би могло да е доста неточно, както при всяко друго заболяване. Необходимо е да се обърнете към специалист, който да назначи правилно лечение след установяването на точната диагноза.

Естествено при наличие на описаните вече симптоми  - остра, пронизваща болка, която се появява внезапно и бързо отшумява, но след определен период се завръща отново, може да се усъмните, че става дума именно за тригеминална невралгия. В такъв случай е добре да потърсите консултация с невролог, а още по-добре с неврохирург.

 

-Какво е лечението? И само медикаментозно ли е то и ако има усложнения, възможно ли е да се стигне дори до операция? Какво показва Вашият опит в „Софиямед“?

Основното начално прилагано лечение е медикаментозно. Според наши – практически,  и данни от научни изследвания проведени с пациенти, с прилагането на определен медикамент, се достига до около 90% от лекуваните. Лечението трябва да започне с ниска доза, която да се покачва постепенно. Разбира се има и други медикаменти, които се прилагат за лечение, когато този тип диагноза е поставена.

Целта им е да освободят болния от моментната болка и нейното ново появяване. Ако това не може да се постигне с медикаменти, трябва да се прибегне до хирургично лечение.

Понастоящем в Клиниката по Неврохирургия на УМБАЛ „Софиямед“ разполагаме с всички диагностични възможности. Като терапевтични опции прилагаме перкутанни – безкръвни, хирургични техники и открита хирургия. В съответствие със съвременното развитие на техниката и новостите прилагани в хирургичния опит свързан с третиране на болката, разполагаме и с опция за лечение с радиохирургия.

След оперативно лечение пациентите се събуждат свободни от болка и без неврологичен дефицит. Всички те подлежат на системен следоперативен контрол. Като за последните 10 години при нас в  УМБАЛ „Софиямед“ са лекувани повече от 80 болни с тази диагноза.

Моите лични наблюдения от цялостната ми досегашна практиката са върху общата група от над 500 болни с тази диагноза. За всички тях се прилага различен/специфичен метод на лечение, тъй като състоянието на всеки е специфично и налага индивидуален подход.

 

Визитка:

Д-р Христо Рангелов е неврохирург с дългогодишен опит и университетски преподавател в Медицинския университет в София. Многократно е бил гост-преподавател на водещи клиники по Неврохирургия в Полша, Германия, Холандия, Австрия, САЩ. Публикувал е множество научни трудове в сферата на Неврохирургията по различни теми.

 

Има принос при въвеждане на съвременните неврохирургични техники като свободно костно ламбо, приложението на ултразвукова аспирация и лазерите в неврохирургията, развитието на хирургичното лечение на вестибуларните шваноми, транс сфеноидалния достъп до хипофизарните аденоми,  диагностиката и лечението на тригеминална невралгия.

 

Защитава докторската си академична степен с дисертация на тема „Хирургично лечение на тригеминална невралгия”. От 1983 – 2015г. работи последователно като асистент, гл. асистент, гл. Административен асистент в клиника по неврохирургия на Александровска болница- София, както и в УМБАЛ „Св.Иван Рилски”, София. От октомври 2015г. работи като неврохирург в неврохирургична клиника на Университетска болница „Софиямед”.