EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Д-р Цветан Алайков, началник Отделение по клинична хематология в УМБАЛ „Софиямед“: Хранителният режим е важна част от лечението на хематологично болните

Вестник Доктор
5.2.2023 

 

-Д-р Алайков, голяма част от пациентите с хематологични и онкохематологични заболявания търсят и алтернативни методи на лечение или такива, които да проведат успоредно с лечението на традиционната медицина. Какво е мнение ви в тази насока?

Традиционно пациентите с хематологични и онкохематологични заболявания се лекуват с медикаменти, химиотерапия, хормонотерапия, лъчелечение или им се извършва и/или хирургична интервенция. За съжаление независимо от огромния напредък на медицината във всички сфери на хематологията, много хора наистина прибягват и до други, нетрадиционни подходи на лечение. Честа причина за това е агресивната реклама и обещания за излекуване и подобряване на състоянието, които не са базирани на научни доказателства и са провокирани от комерсиални цели. Ние специалистите, за съжаление, по-често се сблъскваме с неприятните последици от този вид нетрадиционно лечение, което е довело до прогресията на заболяването и по-трудното му излекуване. Много често близките на пациентите искат подобряване на състоянието или излекуване от нас, което не винаги е възможно. Стига се и до неприятни обсъждания и вменяване на вина в лекуващия медицински екип.

Затова за нас е много важна комуникацията не само с пациентите, но и с техните роднини и близки, независимо от професионалната ни натовареност. За моя радост, мисля, че говоренето на разбираем език на хората без медицинско образование и обясняването на проблема и подходите за лечение ще увеличат доверието в гилдията ни и което е по-важно, ще подобрят ефектите от лечението. 

Важно е когато имаме сериозно заболяване и пациентът желае нетрадиционно лечение да намерим начин да съчетаем двата подхода /традиционен и нетрадиционен/, с което сме имали още по-добри резултати.

 

-Каква част от общия оздравителен процес при тези болни има лечебното хранене?

Храненето е важна част от лечението и е пряко свързано с оздравителния процес. Ние го наричаме лечебно хранене когато подкрепя оздравяването. Бих казал, че 30% от възстановяването на пациента е хранене. То винаги е много индивидуално, но зависи и от другите придружаващи заболявания. По един начин е когато имаме наднормено тегло, хипертония, диабет, подагра или някакви хранителни алергии. По друг начин е когато имаме комбинация от тези заболявания и съвсем различно, ако няма никакви други болести.

 

-Има ли значение каква точно храна се приема при различните хематологични заболявания в процеса на лечение?

При онкохематологичните заболявания е важно да не се ядат въглехидрати. Никакви сладки неща и ограничени тестени продукти. Плодовете и зеленчуците могат да се приемат по-добре пресни и необработени /не като туршии, да не са пържени или много варени, може да са леко бланширани/, но не повече от 30-40% от общото количество на храната. Важно е да са с нисък гликемичен индекс. За различните анемии е много важен приемът на месо и морски дарове, пресни, неконсервирани, и

да не са пържени.

 

 

-Хранителният режим еднакъв ли е и при онкохематологично заболяване?

Хранителният режим при онкохематологичните заболявания е еднакъв. Нюансите идват от придружаващите заболявания: например при диабетици е важен приемът на месо, а при хора с подагра трябва да се избягват червени меса, скариди, калмари и октопод.

 

-С каква продължителност трябва да се спазва този хранителен режим -само по време на лечението. И ако и след него, за какъв период от време?

Това хранене трябва да стане част от стила на живот за тези хора. Стартира по време на лечението и остава за цял живот. Имайки предвид, че недостигът на витамин Д вече се свързва с развитие на онкохематологични заболявания / потвърдено с много проучвания основно в САЩ от 60-те години на миналият век/, то трябва да се добавя и витамин Д, освен останалите важни антиоксидантни, витамини и минерали като витамин Ц, А, Е и селен.

 

Визитка:

Д-р Алайков завършва МА София през 1987г. До 1992г.практикува като участъков лекар и като ординатор в I-во Вътрешно отделение в Хематологичен кабинет на Окръжна болница Сливен "Д-р Иван Селемински". От 1993г. до 2014г. работи в Окръжна болница „Св. Анна“ София – в Спешно отделение и Клиниката по Вътрешни болести и Хематологичен кабинет. Участва в конгреси по Хематология в България. Има публикации в български и американски научни издания.От 2014г. е началник на Отделението по клинична хематология в УМБАЛ „Софиямед“