EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Инфекционист: Огнищата на кърлежи се увеличават

Euronews Bulgaria

17.07.2023г.

 

„Кърлежите съществуват от милиони години, но се увеличават случаите на огнищата на кърлежите сред местата, които обитават хората. Промени се климатът, който благоприятства тяхното развитие. Точно затова има все повече ухапвания.“

 

Това каза за Euronews Bulgaria проф. Георги Попов - началник на Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ „Софиямед“.

 

Ето какво още сподели той:

Лаймската болест е не по-малка епидемия от COVID-19, просто се разпространява по-бавно. Болестите от кърлежите се предават бавно, но откакто го наблюдавам това заболяване от 90-те години у нас до наши дни, то драстично нараства пренасянето на тези болести.

 

Процентът на кърлежите с такава болест нараства, те го предават на поколенията си и стават все повече. Не всяко ухапване обаче е свързано с пренасяне на болест, но в последните години това става все по-често.

 

Кърлежът е така устроен, че има едни резци, които порязват кожата като с бръснарско ножче, а след това с хоботчето си се храни през прореза.

 

Всеки индивид има различни форми на живот, нимфите са най-гладни. Те не се усещат, защото при разреза и след това забождането на хоботчето отделят анестезиращи вещества, после отделят циментоподобни вещества, които затварят раничката и така. Тук както при комарите можем да кажем, че само женските хапят, мъжките само оплождат.

 

Рядко се забелязва ухапването, забелязва се само почесване обикновено или лека подутина, която хората неглижират.

 

По принцип най-вече хапят нимфите, които са много мънички и вероятността човек да ги види е много малка. Те се хранят, падат и продължават развитието си.

 

Симптомите на болестите от тях са нетипични. Те са по кожата, нервната система, сърдечно-съдовата система. За кожата се появяват петна като с очи, това без съмнение е лаймска болест. Зачервяване по ушите също има или дланите на ръцете стават като хартия. 

 

Сърдечните проблеми са свързани с нарушаване на сърдечния ритъм. Има и ставна скованост сутрин при ставане. И неврологични усложнения - изтръпване на крайници.

 

Трудна е диагностиката на лаймската болест, в много от случаите хората нямат симтоми в началото и не знаят, че са ухапани от кърлеж. Лечението в ранните фази е лесно, но не е невъзможно да се лекува и в по-нататъшните фази.

 

Най-лесно е да се излекува след ухапване, с антибиотици. По-късно схващането в моята школа е лечение с венозен антибиотик, с високи дози - дълго време. В класическата медицина само антибиотиците лекуват това инфекциозно заболяване. Почти всички антибиотици имат чувствителност към него.

Има и лечение с нетрадиционна медицина. Бих казал, че над 95% от хората могат да се излекуват - зависи от стадия.

При всички случаи диетите са в полза на лечението, но не лекуват. Примерно за 28 дни колкото е лечението с антибиотик, в следващите 40 дни, когато изчакваме да видим ефекта човек може да не яде много въглехидрати, да се лекува със специфични билки - lime herbs и също има и други методи.

 

Много често напоследък се развиват и ко-инфекции след заболяване от лаймската болест, които нанасят още по-големи щети на организма от лаймската болест.

 

Профилактиката е два вида - специфична и неспецифична. Първата е ваксинацията, внедрява се нова ваксина в момента. Втората е основната. Първо - много внимателно да се посещават места в гористи местности. Там трябва да се коси тревата. Репелентите - химически или природни също помагат. Има и билки, които отблъскват кърлежите.

 

 

Цялото интервю вижте във видеото.