EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Колоноскопията е златен стандарт в диагностиката на рака на дебелото черво

Вестник Доктор и Над 55
6.11.2023



Д-р Кристина Петрова, гастроентеролог в УМБАЛ „Софиямед“:
Колоноскопията е златен стандарт в диагностиката на рака на дебелото черво

 

-Д-р Петрова, какви са симптомите, които могат да алармират за рак на дебелото черво - едно от най-честите онкологични заболявания на нашето съвремие?

Често има неспецифични симптоми, които биха могли да насочат към поставяне на диагнозата. Оплаквания като промяна в ритъма на дефекация, наличие на кръв и слуз при дефекация, куркане, безапетитие, редукция на тегло, отпадналост, болки в долен коремен етаж, особено при пациенти над 45 годишна възраст са алармиращи и налагат диагностично уточняване. 

 

-Колко дълго трябва да сме имали тези оплаквания, за да посетим специалист и какъв трябва да е той?

Още в началото на появата на тези оплаквания е уместно всеки пациент да посети първо своя личен лекар, който впоследствие да го насочи към специалист гастроентеролог.

 

-Изисква ли се по-специална апаратура за диагностика на заболяването и до колко е важна тя?

Заболяването се диагностицира посредством провеждане на фиброоптична колоноскопия с помощта на колоноскоп.

 

олоноскопията е златен стандарт при установяването на колоректалния карцином. Какво точно представлява тя и единствено изследване ли е за поставяне на диагнозата?

Това е златният стандарт за поставяне на диагнозата колоректален карцином, тъй като съчетава в себе си освен пълен оглед на дебелото черво, така също и възможността на биопсично изследване на установения дебелочревен карцином.

Изследването се осъществява чрез въвеждане на фиброоптичен апарат в дебелото черво през ректума. Това позволява оглед на дебелото черво отвътре и взимане на биопсия за морфологично изследване на патологични лезии, както и осъществяването на различни лечебни процедури.

 

-На какво се дължи появата на заболяването и може ли то да бъде профилактирано?

В над 95 % от случаите говорим за така наречения спорадичен колоректален карцином, развиващ се на базата на малигнизация в съществуващи дебелочревни полипи. В останалите случаи заболяването се развива в контекста на установени полипозни синдроми. Единствената сигурна профилактика е провеждането на ранна скринингова колоноскопия при всеки пациент на възраст над 45 г. -когато говорим за спорадичния рак на дебелото черво и дори значително по-млада възраст, когато се касае за фамилни полипозни синдроми.

 

Визитка:

Завършва медицина в Бон, Германия през 2021г. Започва специализация по гастроентерология в УМБАЛ „Софиямед“ през 2022г. Има участия в международни конгреси  и интереси в областта на интервенционалната гастроентерология.

 

 

Д-р Лилия Цветкашка, гастроентеролог в УМБАЛ „Софиямед“:

Пациентите, лекуващи се в Центъра за рак на дебелото черво се консултират и с клиничен психолог

 

-Д-р Цветкашка, при вече поставена диагноза, какъв е пътят, който трябва да извърви пациента?

При поставена диагноза колоректален карцином следва провеждане на допълнителни образни изследвания-скенер на коремни органи и малък таз, ядрено-магнитен резонанс на малък таз в случаите с ректален карцином, рентгенография на бял дроб с оглед стадиране на заболяването, след което пациентът бива представен на Онкологична Комисия, която взема решение за последващото поведение.

 

-Страшен ли е този процес?

Не бих казала, че е страшен. Времето от установяване на заболяването посредством фиброколоноскопия до провеждане на съответното лечение е изключително кратко, обикновено не повече от две седмици.

 

-Каква успеваемост има съвременното лечение и само специалист гастроентеролог ли е ангажиран с него?

При ненапреднало заболяване успеваемостта е изключително висока и най-често пациентите биват напълно излекувани. В случаите с напреднало заболяване и далечни метастази е невъзможно да се постигне пълно излекуване. Тогава обикновено се провежда т. нар. палиативно лечение.

 

-Какъв съвет ще дадете на пациентите с тази диагноза?

На всеки пациент с поставена диагноза рак на дебелото черво, колкото и стряскаща да звучи тя, бих дала съвет да не се тревожи повече от разумното ,а да се довери на специалистите, при които е отишъл да потърси помощ, защото лечение винаги има. Но най-важният съвет, който бих си позволила да дам на всички пациенти, е да посещават своите лични лекари и нас, гастроентеролозите, преди да имат каквито и да било оплаквания, защото тогава вероятността да се разболеят от това тежко заболяване значително намалява.

 

-В УМБАЛ „Софиямед“ вече функционира специализиран Център за профилактика, диагностика, лечение и проследяване на рака на дебелото черво. Какво предлага той на българските пациенти?

Предлага възможност за профилактика и ранна диагностика на колоректалния карцином, а оттам разбира се и за значително повишаване качеството на живот на нашите пациенти, и намаляване на разходите за здравната ни система. В Центъра се осъществява освен профилактика и диагностика, но и съвременно лечение чрез средствата на отворената, лапароскопската и роботизираната хирургия, както и медицинската онкология и лъчелечение. След приключване на активното лечение, пациентите остават под динамичното наблюдение на интердисциплинарния екип от специалисти, а цялата дейност на Центъра е подкрепена от активната работа с клиничен психолог. Той работи успоредно с пациента и с медицинския екип.

 

Визитка:

Д-р Лилия Цветкашка завършва Медицински Факултет към Софийски Университет "Свети Климент Охридски" през 2019г. с отличие. Започва професионалния си път като лекар-ординатор през 2019г. в Спешно Отделение към УМБАЛ Софиямед.

Работи като част от екипа на Ковид отделението от месец април 2020г. до месец януари 2022г., като същевременно започва специализация в Отделение по Гастроентерология от юни 2020г. Професионалните й интереси са в областта на интервенционалната гастроентерология, извършва коремна ехография, горна и долна ендоскопии.