EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

МБАЛ „Софиямед“ открива отделение по съдова хирургия

Ученик на проф. Чирков става част от екипа на болницата

В навечерието на 2-рата годишнина от създаването си – 9-ти май, столичната многопрофилна болница за активно лечение „Софиямед“ открива ново отделение по съдова хирургия. Негов завеждащ  ще бъде д-р Димитър Марков, д.м., който има над 20 години опит като съдов хирург, 14 от които в екипа на проф. Александър Чирков в УСБАЛССЗ „Света Екатерина“. Екипът на отделението, който той оглавява, както и високо технологичната модерна апаратура, с която разполага отделението гарантира, че болница „Софиямед“ ще предложи на своите пациенти най-модерните методи на лечение в условията на максимален комфорт, както и извършването в пълен обем на цялата гама съдово хирургични интервенции -включително и интервенции на сънните артерии, както и ендоваскуларни процедури и то от доказани специалисти в областта. Отделението разполага и с всички съвременни средства за диагностика и лечение, като в диагностичен план в него ще се извършват всички ултразвукови неинвазивни методи за диагностика. Апаратурата е най-висок клас ултразвукова техника за цветно дуплекс доплер скениране.
„Ще предложим на пациентите си и уникалната възможност за мултимодално мозъчно мониториране при интервенции върху каротидните артерии. Подобен метод се използва само в още едно друго лечебно заведение на територията на страната, което бе въведено от мен. Повечето методи, които следят състоянието на мозъка по време на каротидна операция се базират на степента на интраоперативната мозъчна перфузия (кръвоснабдяването) на мозъка по време на операцията. Методът който ще прилагаме в МБАЛ „Софиямед“ ни позволява да получим възможно най-пълна представа за състоянието на мозъчната хемодинамика, адекватността на авторегулаторните механизми, както и за метаболизма (кислородната консумация)на мозъка в условията на клампаж на сънната артерия. По този начин гарантираме най-добрия изход от оперативното лечение“, коментира д-р Марков.
В отделението по съдова хирургия ще се прилагат както стандартните, така и най-новите методите на лечение и целия спектър хирургични процедури, както и ендоваскуларни процедури. Рутинно ще бъдат използвани и съвременни методики за  повлияване на хроничните и спешни съдови състояния като минимално инвазивни интервенции, както и хибридни интервенции, които съчетават предимствата на минимално инвазивните техники с пълната гама на класическата отворена хирургия, когато това е необходимо.
Д-р Марков коментира, че сред най-честите заболявания, които са обект на работата на съдовите хирурзи е хроничната артериална недостатъчност на крайниците.“Тя се причинява от стеснение и запушване на периферните съдове в резултат на естествения прогрес на артеросклерозата. Друго направление, в което ще работим в новото отделение заедно с моя екип е венозната хирургия. 1/3 от населението на Земята страда от венозни заболявания. Това е така поради факта, че венозната система при човека се е оказала анатомично несъвършена във връзка с изправения стоеж. Нито един бозайник който ходи на 4 крака не страда от венозни заболявания, докато статистиката показва, че всеки 3-ти човек страда от него“, допълва д-р Марков.
Специалистът обръща внимание и на последната актуална статистика:
„За съжаление България се позиционира на едно от водещите места сред страните в света с най-висока заболеваемост и смъртност от сърдечно-съдови инциденти. Така например ние се нареждаме на 3-то място в Европа (след Румъния и Естония) по смъртност от мозъчен инсулт. У нас мозъчно-съдовата болест е първа по честота причина за смърт като изпреварва с 1,5% смъртността от исхемичната болест на сърцето. В тази връзка очаквам  с колегите кардиолози и невролози да имаме особено добра колаборация, тъй като лекуваме едно и също заболяване – артеросклерозата. Сама по себе си артеросклерозата има мултифокална клинична изява и ангажира едновременно или по отделно коронарните, каротидните, висцералните и периферните артерии. Коронарните артерии са в обсега на работата на колегите кардиолози, докато останалите съдове са от компетенцията на съдовите хирурзи“.

Визитка д-р Марков+снимка
Д-р Марков завършва е медицина през 1992 г. в МУ-София. След проведен конкурс е назначен за асистент – хирург в УСБАЛССЗ „Света Екатерина”, където работи 14-години. 1 година е бил част от кардиохирургичният екип на болницата, а следващите 13 работи в клиниката по съдова хирургия в екипа на проф. Александър Чирков.  Придобил е две специалности – по обща и съдова хирургия. През ноември 2012г. защитава дисертационен труд на тема „Анализ на усложненията при тромбендартеректомия на каротидните артерии. Мултимодален подход.” и му е приседна образователната и научна степен Доктор по обща и сърдечносъдова хирургия.  От 2006 до 2014г. работи в отделението по съдова хирургия и ангиология на „Токуда болница София“. Участва активно в екипа за бъбречни трансплантации към УБ „ Александровска“ и към момента.