EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Микоплазмозата - коварна и потайна

Микоплазмозата - коварна и потайна

сп. 9 месеца Стр. 24
28.10.2016

Срещнахме се с д-р Иван Димитров, АГ специалист в УМБАЛ и ДКЦ
"Софиямед", за да го попитаме някои важни неща относно микоплазмената инфекция. Знаем, че често наличието на микоплазма се установява късно, което впоследствие изисква по-сериозно и по-продължително лечение. За съжаление, все повече хора се оказват в примката на тези микроорганизми.
МИКОПЛАЗМЕНА ИНФЕКЦИЯ-ЩО Е ТО?
Гениталната микоплазма е бактерия, засягаща лигавицата на уретрата, влагалището, устната кухина и ануса.
КАК СЕ ПРЕДАВА
Гениталната микоплазма се предава по полов път чрез вагинален, орален или анален секс със заразен партньор.
ПРИ ЖЕНИТЕ И МЪЖЕТЕ
Голяма част от жените и мъжете стават здрави носители и нямат никакви или много слабо изразени оплаквания. Мъжете, при които се развива инфекцията, усещат парене или дискомфорт при уриниране, секреция (слузно или гноевидно отделяне) от уретрата. При жените симптомите са увеличена вагинална секреция и болка ниско в корема - спонтанна или по време на полов контакт. Оплакванията се появяват една до три седмици след контакт със заразен партньор.
ДИАГНОЗА И ЛЕЧЕНИЕ
Диагнозата се поставя чрез специфично микробиологично или ДНК изследване - при мъжа на урина, сперма или натривка от уретрата, при жената на натривка от цервикалния канал (при гинекологичен преглед) или урина.
Лечението се извършва чрез прием на подходящи антибиотици. Обикновено един курс е достатъчен. Не бива да има полови контакти до една седмица след приключване на лечението. Контролно изследване се прави след края на лечението, а след месец се повтаря. Необходимо е да се информират партньорите за последните 6 месеца назад. Трябва да се направят изследвания, да се проведе лечение и след отрицателно контролно изследване може да се възстановят половите контакти. Поради безсимптомното протичане при голяма част от заразените хора често инфекцията остава недиагностицирана.
ПОСЛЕДИЦИ
Би могло да се стигне до хронично възпаление на маточните тръби и като следствие затруднения или невъзможност за забременяване. По време на бременност микоплазмената инфекция би могла да доведе до спонтанен аборт или преждевременно раждане.
ПРЕВЕНЦИЯ
Превенцията е както при всички полово предавани заболявания - използване на презерватив, както и избягване на множество партньори и случайни връзки.