EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Михаил Лилов, кинезитерапевт в УМБАЛ „Софиямед“: При скъсан менискус кинезитерапията има ключова роля за успеха от проведената операция

-След успешна операция при скъсан менискус през какъв тип рехабилитационна програма трябва да се премине и задължителна ли е тя?

В зависимост от тежестта на увредения мениск и извършената оперативна интервенция се определя рехабилитационната програма през която трябва да премине всеки пациент. При премахване на част от увредения мениск имаме по-кратък период възстановяване. Период който трае между 2 до 3 седмици, като там основните цели са максимално бързо връщане на тонуса и силата на бедрената мускулатура и обема на движение в колянната става. Нямаме обездвижване с шина и обучение в ходене с помощни средства. При зашиване на увредената част на мениска възстановителният период е по-продължителен. Това се дължи на носенето на имобилизационна шина, чрез която оперираният крайник се отбременява на и нуждата от ходене с помощни средства е за срок от 4 седмици. Срокът за пълно възстановяване е около 12 седмици или до пълното възстановяване на бедрената мускулатура и обема да движение в колянната става.

При увреда на предна кръстна връзка рехабилитационната програма би могла да стартира още в предоперативният период като там има за цел намаляване на болката и отока, засилване на бедрена мускулатура и нормализиране на походката. Кинезитерапията след реконструкция на предни кръстни връзки стартира още от първия следоперативен ден. Рехабилитационната програма е строго индивидуална в зависимост от тежестта на травмата и изискванията на хирурга. Сроковете за пълно възстановяване и връщане към активен спорт са от 6 до 8 месеца. 

 

-Включват ли се и физиотерапевтични процедури?

Физикалната терапия е по-слабо приложима след операция на колянната става като при нашите пациенти предимно се прилага основно кинезитерапия. Разбира се при необходимост би могло да бъдат включени някои физиотерапевтични процедури. 

 

 

 -При друг тип спортни травми например при скъсан ахилес и след операция, винаги ли се провежда кинезитерапия?

Ахилесовото сухожилие е едно от най-силните сухожилия в човешкото тяло. То играе важна роля за нормалното ходене, бягане и скачане. С напредване на възрастта и при ограничаване на физическата активност ахилесовото сухожилие губи своята еластичност и здравина, което го предразполага към по-голям травматизъм и скъсване. След оперативно възстановяване на скъсано ахилесово сухожилие имаме дълъг период на обездвижване (около 45 дни), период който е необходим за зарастване на възстановенето ахилесово сухожилие. Възстановителната програма стартира веднага след свалянето на имобилизацията.Там основните цели са увеличаване на еластичността и подвижността на ахилесовото сухожилие, преодоляване на срастванията и омекотяване на оперативния цикатрикс. Нормализиране на правилната походката, а в един по- късен етап се набляга на засилване на мускулната сила и възстановяване на мускулно-сухожилното равновесие. 

 

-Еднаква ли е рехабилитационната или кинезитерапевтична програма при спортисти и не спортисти?

Има разлика във възстановителните програми при спортисти хора, както и при хора, които спортуват за здраве! При професионалните спортисти винаги се гонят максимално кратки срокове за възстановаване и връщане към активен спорт, затова и там възстановителните програми са с по-големи натоварвания и са по-разнообразни като упражнения. 

 

-Вие сте част от екипа на известния ортопед със специализация в артроскопската травматология доц. Антони Георгиев. Какво е да работиш заедно с него?

Имам щастието и удоволствието да работя в екипа на доц.Георгиев повече от 15 години и смея да твърдя, че е сбъдната мечта. Изключителен професионалист и работохолик, и учител от който и до ден днешен има какво да се научи. Надявам се, че съвместния ни професионален път ще продължи още дълги години.

 

www.24chasa.bg
28.11.2023


Доц. д-р Антони Георгиев, началник Клиника по артроскопска травматология в УМБАЛ „Софиямед“:

Дори и най-добре направената връзкова операция е обречена на неуспех без рехабилитация

Рехабилитацията е задължителното продължение на хирургичното лечение при травматичните увреди на колянната става. Това важи в най-голяма степен за оперативното възстановяване на разкъсванията на коленните връзки. Дори и най-добре направената връзкова операция е обречена на неуспех без навременно и компетентно проведено рахабилитационно лечение, водеща роля при което има кинезитерапията.

 

 

ВизиткаМихаил Лилов:
Завършва Национална Спортна Академия, София. Има магистърска степен по Кинезитерапия в ортопедията и травматологията - 2005г.

През същата годинина започва своята проф.практика във  ВМА София в катедра Ортопедична Травматология и Реконструктивна Хирургия като Кинезитерапевт.

От март 2007 хоноруван преподавател към катедра Ортопедия и Травматология НСА София.

От 2012г.е част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология на УМБАЛ Софиямед, с началник доц. д-р Антони Георгиев.