EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Мръсните климатици носят легионерска болест

Почиствайте филтрите на 15-20 дни
Мръсните климатици носят легионерска болест


Телеграф стр. 35
20.7.2016

Мръсните филтри на климатиците са опасни, защото те са идеална среда за завъждане на разнообразни микроогранизми.
Бактерии
"Реално погледнато, климатиците могат да ни заразят с много инфекции, ако във филтрите им се задържат бактерии и вируси. В миналото от така наречената легионерска болест се разболяват конгресмени. Някои от тях даже умират. Оказва се, че причинителят на болестта е бактерията legionella pneumophila, която се разпространява чрез климатичните инсталации,,, обяснява пулмологът д-р Борислав Лунд от ДКЦ "Софиямед". Именно тя в края на 20-и век, по време на конгреса на Американския легион, разболява и отнема живота на доста хора, а по-късно заболяването получава името си легионерска болест.
При всички положения, ако не се почистват на 15-20 дни, филтрите задържат бактерии и вируси, които започват да циркулират в помещението, което обитаваме. Климатиците крият риск от простудяване през лятото, когато навън е екстремно горещо, а у дома поддържаме ниски градуси. Тогава е възможно да се стигне до настинка, която отслабва имунитета на тялото. Това може да се случи с хората, които стоят непосредствено под климати-ка.
Контраст
Затова не бива да има рязък контраст между температурата навън и тази у дома. Когато е много горещо и живакът в термометрите показва 35-36 градуса и нагоре, не трябва да се стараем вкъщи да поддържаме 18-19 градуса. Температурата, която трябва да целим, е 24 градуса, за да избегнем резкия контраст между вътрешната и външната температура.
Когато сме в колата, понякога е по-добре да я караме на отворен прозорец, отколкото на клима-тик, защото контрастът в градусите също води до намаляване на имунитета.
"Пневмония заради климатика може да се развие тогава, когато човекът, който е изложен на въздействието му, има и други фактори, които могат да компрометират имунитета му. Говорим за хронични заболявания, които в съчетание с въздействието на климатиците могат да доведат до пневмония. Но да казваме, че всеки един клима-тик може да предизвика пневмония у един, общо взето, здрав човек, е спекулация", уточнява докторът.
***
Синдромът на болната сграда причинява главоболие
Случвало ли ви се е щом влезете в офиса да ви обзема внезапна умора, а след няколко часа, прекарани пред компютъра, очите вида започнат да сълзят? Според американски ЩЙ учени тези неразположения се дължат на така наречения Синдром на болната сграда. Той може да ни мъчи в офиса, дома, библиотеката или в банката. Към симптомите могат да се добавят главоболие, замайване, липса на сили и тонус, раздразнителност, трудно съсредоточаване.
Лошият тонус е причинен от въздуха в офиса, който е от 2 до 100 пъти по-мръсен от този навън, според Американската агенция за опазване на околната среда. Тя го класира сред петте най-големи риска за здравето на съвременния човек, които прекарва 70 до 90% от времето си в затворени помещения. 30% от сградите причиняват синдрома. "Болната" атмосфера може да е в дома, в библиотеката, в конферентната зала и дори в детската градина. Някои от хората стават особено податливи на настинки и боледуват често. Други стават летаргични.
Общото лечение за всички е чистият въздух. Сградата "диша" чрез вентилационна система, Която не винаги функционира добре. Когато човек излезе навън, оплакванията преминават, а той най-добре се чувства след уикенд в планината. Тогава от болестта няма и помен, защото нейната запазена територия са затворените помещения, в които чистият свеж въздух няма достъп.
***
Проветрявайте по 5 пъти на ден
Проветрявайте дома си по 5 пъти на ден, за да си осигурите чист въздух. Ако сте целодневно вкъщи, проветрявайте още по-често. Едно четиричленно семейство може в рамките само на един ден да "произведе" до 10 литра влага, която трябва да бъде принудително "изведена"навън,иначе се отлага по най-студената повърхност и започва образуването на мухъл. За децата, които растат в домове с висока влажност на въздуха, има повишен риск от развитие на астма. Когато у дома има мухъл, може да са налице дразнене на очите, носа и горните дихателни пътища, главоболие, отпадналост, кашлица и обрив. Хората с алергична хрема и астма са особено чувствителни. Възпалението на дихателните пътища в резултат от алергичната реакция може да увеличи допълнително риска от респираторни инфекции.