EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Не пропускайте гинеколога, дори и да нямате оплаквания

Д-р Мариета Челебиева, лекар в Лаборатория по клинична микробиология в УМБАЛ "Софиямед":

Микробиологичното изследване е задължителна част от прегледа

Телеграф  стр. 27
16.1.2016

Бактериалните вагинити са специфични и неспецифични. Към специфичните спадат тези, причинени от гонококидрихомони,микоплазми и др. Неспецифичните се причиняват от т. нар. условно-патогенни бактерии, някои от които дори са нор мални обитатели на влагалището. При опре делени неблагоприятни условия, общи заболявания на организма, захарен диабет, хормонални нарушения, лечение с антибиотици, хормонални и други лекарства, както и някои обстоятелства,свързани с начина на живот и лична хигиена, може да се получи т. нар. дисбактериоза, да намалее или изчезне полезната нормална флора от лактобацилите, играещи найголяма роля за поддържане на нормална кисела среда във влагалището. Когато се получи нарушение в това почти съвършено равновесие, най-често се получават вагинози, при които се разрастват особено много анаеробните бактерии.

"Вагинозата се смята за най-слабата форма на възпаление, но не е безобидна, тъй като причинява дискомфорт, а и създава "почва" за навлизане и размножаване на други по-опасни бактерии и гъби, Обикновено гинекологът диагностицира вагинозата по външните симптоми, но понякога тя протича безсимптомно и тогава се налага микробиологично изследване, То дава етиологична диагноза на вагиналните инюкции, т.е, кой е точният причинител, както и предлага на лекуващия лекар възможност за антибиотично лечение, когато това се налага. Стерилитетът при някои жени може да се дължи на прекарано субклинично възпаление на горните отдели на женската полова система, причинено например от микоплазми и хламидии, които се откриват само с изследване. Резултатът от директната микроскопия може да стане още същия ден, в който е взет материалът. За резултата от посявката обаче трябва да се изчака. На другия ден,т.е. след 24 часа, можем да кажем ориентировъчно какъв е бактерият, който расте, но трябва да минат още 24 часа, за да излезе и резултатът от антибиограмата, която показва с какъв антибиотик може да бъде лекувана инфекцията. Още на 24-ия час можем да кажем дали има кандида и в какво микробно число е, за да може докторът да предприеме противогъбично лечение", казва д-р Мариета Челебиева, лекар в Лаборатория по клинична микробиология в ДКЦ "Софиямед".

В Лабораторията по клинична микробиология в ДКЦ "Софиямед" се извършват всички микробиологични изследвания, а специалистите работят в колаборация с акушер-гинеколозите от болницата и ДКЦ "Софиямед".


Д-р Иван Димитров от УМБАЛ и ДКЦ "Софиямед":
Не пропускайте гинеколога, дори и да нямате оплаквания

Най-честата причина за посещение при акушергинеколога са инфекциите на влагалището. Някои от тях се предават с половия контакт, но специалистите казват, че повечето са свързани с комбинацията от намаляване на броя на лактобактериите и моментно отслабване на имунната система.

Микроорганизми
Най-честите причинители на вагинални инфекции са гъбичките и някои чревни микроорганизми. Симптомите на инфекцията са увеличено отделяне на секрет от влагалището, понякога сърбеж, зачервяване на лигавицата на външните гениталии, понякога секрет с неприятна миризма. За да установи какъв точно е причинителят на инфекцията, акушер-гинекологът изпраща проба от вагиналния секрет за микробиологично изследване в лабораторията, където се идентифицира микроорганизмът и се тества за това към кои медикаменти е чувствителен и на кои е устойчив. Това помага на лекаря да избере най-подходящото лечение за всеки конкретен случай. Някои от предаваните по полов път инфекции протичат безсимптомно или с минимални оплаквания. Именно затова специалистите алармират дори и да нямаме оплаквания, да не пропускаме редовния си преглед.

"Влагалището на жената не е стерилна кухина. В него при здрава жена живеят микроорганизми, като преобладаващ вид са лактобактериите. Те са един от елементите на естествената защита на влагалището, отделящи млечна киселина. Именно тя прави средата на влагалището киселинна, което затруднява развитието на други микроорганизми. Факторите, които променят киселата среда или намаляват броя на лактобактериите, са предпоставка за намаляване на защитата на влагалището и развитие на патологични микроорганизми и на вагинални инфекции. Попадането на вода във влагалището неутрализира киселата среда и намалява броя на лактобактериите. Поради това вагиналните инфекции са по-чести след море или басейн", казва д-р Иван Димитров, акушер гинеколог в УМБАЛ и ДКЦ "Софиямед". И съветва дамите, използващи вагиналните промивки с дамски душ с цел по-добра хигиена да внимават, тъй като по аналогичен начин се нарушава киселинната среда, което води до намален брой на лактобактериите. За това те не са препоръчителни.

Антибиотици
"При прием на някои антибиотици по повод на лечение на друго заболяване, успоредно с бактериите, които причиняват заболяването (например бронхит), загиват и лактобактериите. Това увеличава шанса за развитие на гъбични инфекции на влагалището, тъй като те не са чувствителни към повечето антибиотици. За лечението им са разработени специфични противогъбични медикаменти", допълва д-р Димитров.