EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Ново успешно лечение на хепатит С може да освободи света от вируса

Проф. д-р Константин Чернев, завеждащ Клиниката по вътрешни болести в УМБАЛ "Софиямед":
Ново успешно лечение на хепатит С може да освободи света от вируса
Предвижда се това да стане в периода между 2030 и 2040 г.

в.24 часа
31.7.2015


Месец юли и датата 28 юли са определени от Световната здравна организация за месец и ден за борба с хроничните хепатити. Датата е избрана в чест на рождението на откривателя на вируса на хепатит В проф. Барух Блумберг. Тази година има и още един повод, който специалистите у нас отбелязват, а именно 50 години от създаването на Европейската асоциация за изследване на черния дроб EASL. Това е организацията, която заедно с Американската асоциация AASL организира и ръководи всички научни и клинични проучвания в областта на чернодробните заболявания. Годината съвпада с няколко много сериозни успехи в областта на чернодробните болести и по-специално, на хепатитите. По този повод разговаряме с водещия хепатолог на България, национален консултант по гастроентерология (2000-2005 г.) и вътрешни болести (2005-2013 г.) и завеждащ Клиниката по вътрешни болести в УМБАЛ "Софиямед" проф. д-р Константин Чернев, дмн.
- Проф. Чернев, какви са проблемите при съвременното лечение на хроничните хепатити?
Хроничните хепатити включват хроничните вирусни хепатити, стеатохепатита, алкохолните хепатити, токсичните и медикаментозните хепатити. Благодарение на големите усилия и напредъка в молекулярно-биологичната наука през последните 10 години се постигнаха големи успехи в областта на лечението на хроничните вирусни хепатити.
От 5-те вируса - А, В, С, D и Е, сега е известно, че 4 (без вирус А) причиняват хронично увреждане на черния дроб.
Най-големи успехи през последните 2 г. се постигнаха при лечението на хроничния хепатит С. От миналата и тази година лечението с * безинтерферонови режими навлезе в клиничната практика, като представлява революция не само в областта на хепатологията, но е едно от най-големите постижения в медицината. Лечението е много ефективно, късо по времетраене и не е свързано с почти никакви сериозни странични ефекти. В България има първоначален опит, като резултатите са изключително добри. ВКлиниката по вътрешни болести, която оглавявам в университетската болница " Софиямед", вече имаме опит, като лечението с въпросните медикаменти води до премахване на вируса и е успешно при 100% от лекуваните. Имайки предвид тази висока ефективност на лечение, специалистите си поставят задачата за изкореняване на вирус С в световен мащаб. Предвижда се това да стане в периода между 2030 и 2040 г.
Предстои вероятно в най-скоро време тези нови терапевтични режими да бъдат утвърдени и в нашата страна.
- Какво е развитието по отношение на лечението на вирусния хепатит В през последните години?
- Изключително интензивна е изследователската лабораторна и клинична работа и в областта на хроничния вирусен хепатит В. Досега с медикаментите, с които разполагаме - нуклеозидни аналози, много успешно потискаме размножаването на вируса, но не е възможно неговото окончателно отстраняване от черния дроб (ерадикиране). Спирането на лечението води до възобновяване на инфекцията с хепатит В.
Последните 2 г. обаче бяха разработени над 30 препарата, които главно по два пътя атакуват съществуването на вирус В в чернодробните клетки. Единият път е чрез стимулиране на имунната зашита, а другият чрез елиминиране на частиците на вирус В, които съществуват в чернодробните клетки и при лечението с нуклеотидните аналози. Целта на тези нови подходи за лечение е да стане възможно пълното изчистване на черния дроб, респективно на организма, от вирус В. Първоначалните резултати са много обнадеждаващи и се предполага, че следващите Юг. ще бъдем в състояние да се преборим напълно с инфекцията с вирус В.
Много големи надежди се възлагат и на създаването на терапевтични ваксини за лечение на инфекцията. Така че основните насоки при лечението на вирусните хепатити ще бъдат насочени през следващите години в областта именно на хепатит В.
Нов стар вирус, който привлича вниманието на специалистите през последните няколко години, е и хепатит Е. Повече от 15 г. след откриването му се мислеше, че той е инфекция, която засяха само определен географски район (Южна Азия), че се среща по-често при бременните жени, но редица нови данни показаха, че хепатит Е също играе роля при възникването на хроничните чернодробни увреждания Преди няколко години за първи път се установи и сега се потвърждава, че хепатит Е инфектира често имплантирания черен дроб след чернодробна трансплантация и при имуносупресирани пациенти. Освен това ретроспективни проучвания установяват хепатит Е при пациенти с напреднали чернодробни увреждания - чернодробна цироза.
- Кои други причини стоят в основата на развитието на хроничните хепатити?
- Въпреки че международният ден на хепатита се свързва предимно с вирусните хепатити, не трябва да се пренебрегва и ролята на неалкохолния стеатохепатит. Това увреждане на черния дроб се оформя като болестна единица преди Юг., но сега се отчита увеличение на честотата му в целия свят. Представлява нарушение на метаболизма на липидите, които се отлагат в черния дроб, упражняват токсичен ефект и увреждат различни структури на чернодробната клетка.
Заболяването се свързва главно с метаболитния синдром, но редица проучвания доказаха, че съществува и генетично предразположение. Често имаме и пациенти, които не са със затлъстяване и другите елементи на метаболитния синдром - артериална хипертония, хипергликемия, слабост на тегло, но при тях се установява неалкохолен стеатохепатит. Заболяването се установява при всички раси, като се смята, че през 2020-2025 г. ще надхвърли по честота всички вирусни хепатити. В момента се изясняват много пунктове от развитието на заболяването. Лечението му е сравнително трудно, като вероятно в близко бъдеще ще бъдат създадени нови видове медикаменти. Заболяването е близко и до алкохолния хепатит. Във връзка с алкохолните увреждания на черния дроб трябва да се подчертае, че т.нар._ социално черпене в малки количества ежедневно, сега се определя като рисков фактор за възникване на алкохолен хепатит и чернодробна цироза Възникването на алкохолните чернодробни увреждания също в основни линии е и генетично предопределено. Така че дни след отбелязването на Международния ден за борба с хроничните хепатити, използвам случая отново да призова всички млади хора да се изследват за инфекция с вирус В и С. Това има значение за ваксиниране, ако не се установи инфекция, а в неприятния случай, когато се установи такава, да потърсят навреме специалистите, за да бъде изяснено и лекувано заболяването в неговия ранен етап. Алкохолната употреба трябва да бъде умерена, защото понякога изненадващо може да причини сериозно увреждане на черния дроб, без да разберем.
Проф. Константин Чернев завършва медицина в Пловдив. Работил е в ИСУЛ, в медицинските университети в Плевен и София, бил е дългогодишен шеф на катедрата по Пропедевтика на вътрешни болести в Александровска болница. Работил е като Хулбалдорф стипендиант в ГфР и е бил гост лектор в Европа и САЩ. Има над 250 научни труда, от които над 50 в чужбина. Автор и редактор е на редица медицински учебници и монографии. Член е на български, европейски и световни организации по гастроентерология и ендоскопия, на Световната асоциация по трансплантация, на Европейската група за проучване на инфекцията с хеликобактерпилори, на Международна академия на науките със седалище в Мюнхен. Проф. Чернев е един от най-добрите специалисти в България в целия спектър на гастроентерологията и на хепатологията - диагностика и лечение на хронични хепатити, чернодробна цироза, рак на черния дроб и други.