EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

Ортопеди от "Софиямед" имплантираха изкуствено бедро на 10 годишно момиче с тумор

Ортопеди от "Софиямед" имплантираха изкуствено бедро на 10 годишно момиче с тумор

в.24 часа стр. 7

28.4.2016



Изключително сложна и единствена по рода си операция за България са извършили ортопед-травматолозите от Университетска болница "Софиямед", съобщиха от лечебното заведение. Те са имплантирали изкуствено бедро-заместващо тазобедрената става, бедрото и част от колянната става, на 10 годишно момиче с остеосарком в напреднал стадии. След като постъпва в болницата и лекарите потвърждават диагнозата на момичето, поставена в Русе специалистите могат единствено да пристъпят към сложната интервенция. Другият избор, който стои пред тях е ампутация.

"Днес в европейски и световен мащаб, съвременните методи ни позволяват да правим туморни реконструктивни ендопротези, които могат да заместят частично или изцяло костни и меки тъкани", коментира завеждащият на отделението по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Софиямед" д-р Бисер Бончев.

"Според европейския протокол за терапевтичното поведение детето започна химиотерапия от няколко цикъла с цел намаляване на размерите и обема на формацията и стациониране (стопиране на процеса). След това проведохме допълнителни изследвания и заключихме, че единственият вариант, който стои пред нас е да заместим цялото бедро с индивидуален имплант, който да замести тазобедрената става, бедрото и част от колянната става, за да не се ампутира крака", коментира проф. д-р Любен Стоков, ортопед от столичната болница, участвал в операцията.

Изработването на специалната протеза е извършено в Хамбург, Германия и отнема 1 месец и половина. Стойността на ендопротезата е поета изцяло от център "фонд за лечение за деца", а за операцията по поставянето й у нас специално от университетската болница в Братислава, Словакия пристига ортопед-травматологът д-р Андрей Свек.

В екипът извършил сложната интервенция, която се извършва за първи път в България участват общо 4 ортопед-травматолози и още над 5 души медицински персонал. Операцията продължава 4 часа, а прогнозите са изключително обнадеждаващи.

"Разбира се заради големия обем на оперативната интервенция има рискове, но ако всичко е наред се надяваме след още един курс химиотерапия момичето да постигне максимално оздравяване. Ние ще продължим да следим състоянието й, тъй като поставеният имплант има възможност да се адаптира (да се удължава) механично във връзка с растежа на детето", коментира проф. Любен Стоков, също участвал в операцията.