EN
Back to top hospitalsofiamed.bg

При бременност се изследвайте съвместимост на кръвните групи

Д-р Ангел Стоименов, началник Лаборатория по трансфузионна хематология в УМБАЛ „Софиямед“:
При бременност се изследвайте съвместимост на кръвните групи
Проследяването на пациентките се поема от здравната каса

в.Телеграф27.2.2016


- Д-р Стоименов, малко от жените са чували за факта, че съществува кръвно-групова несъвместимост между майчиния организъм и плода, настъпваща по време на бременност. Обяснете какво представлява той?
Всеки знае, че хората са различни, както по външен вид, така и генетично. Дори при еднояйчните близнаци са доказани генетични различия. Имунната система на човека е тази, която отговаря за разпознаването на Чуждото (това са всякакви генетично чужди на нашият организъм вещества; организми и т.н.) най-общо казано тя разпознава „своето” от „чуждото” и съответно реагира при появата на „чуждо” в нашият организъм. Така например при заразяването на човек с даден инфекциозeн причинител, имунната ни система реагира, за да отстрани и унищожи чуждия инфекционен агент. Също така, тя отговаря и за разпознаването на чуждите тъкани и клетки от нашите собствени. По същия начин тя се стреми да отстрани и унищожи тези генетично чужди на нашия организъм тъкани, органи или клетки. Това е един от най-съществените проблеми в областта на  трансплантациите. Този естествен за нашата природа защитен механизъм действа и по време на бременноста. Майката и бащата на бъдещото бебе са генетично чужди (различни). Знаем, че при оплождането се създава нов организъм носещ белезите и на двамата родители. Така по време на своето вътреутробно развитие плодът проявява белези, които са унаследени и от бащата, но те се явяват генетично чужди за майката, която носи плода в своята утроба (организъм). По време на бременността малки количества кръв от плода преминават през плацентарната бариера в майчиния организъм. Причините са различни: някои усложнения на самата бременност, заболявания, травма, акушеро-гинекологични манипулации и като най-честа причина - процеса на самото раждане (независимо дали раждането е по нормален механизъм или чрез така нареченото Цезарово сечение). Всеки знае, че кръвта се състои от няколко основни вида клетки (еритроцити, левкоцити и тромбоцити) и плазма (течната съставка, съдържаща различни видове белтъци и други съставки). Така  клетките на плода вече носят и белезите на бащата, поради което за майчиния организъм те се явяват частично генетично чужди и майчината имунна система ги разпознава като такива и реагира срещу тях. Този естествен имунен механизъм стои в основата на едно от най-тежките усложнения на бременността наречено Хемолитична болест на плода и новороденото следствие на Rh несъвместимост (ХБН). Това е и причината понякога да се раждат и деца с по-нисък брой тромбоцити и левкоцити.


- Защо различният Резус фактор при майката и плода може да причини усложнения по време на бременността и след нея?
На повърхността на всяка клетка в нашето тяло има огромен брой белтъчни и небелтъчни молекули групирани в различни структури и извършващи определени функции за физиологията на клетката. Така част от тези белтъчни и небелтъчни структури са наречени „антигени”, които са групирани в системи. Всяка „кръвно-групова система” се състои от различен брой такива антигени и носи определено име. В червените кръвни клетки (еритроцити) на човешкия организъм вече са идентифицирани 35 кръвногрупови системи, в които са включени стотици антигени. Най-известните и най-важни за нас са системите АВО и Rh (Резус). Майката и бащата може да са от различна кръвногрупова система или на разговорен език „кръвна група”, както по отношение на АВО системата, така и по отношение на Rh системата, и по-точно най-важния антиген от нея – Rh(D) антигенът. Защо е важна за нас разликата между майката и бащата по отношение на Rh кръвногруповата система? Това се дължи на факта, че това различие може да доведе до развитието на едно от най-тежките усложнения по време на самата бременност или за новороденото след раждането т.нар. Хемолитична болест на плода и новороденото. Ако  еритроцитите на майката са типизирани като отрицателни по отношение на Rh кръвногруповата система, а бащата е носител на белега положителност – наличие на Rh(D) антиген и го е предал на плода, то еритроцитите на плода ще са положителни по отношение на Rh кръвногруповата система. При навлизането им в следствие на една от многобройните гореизброени причини в майчиния организъм, те ще предизвикат имунна реакция водеща да образуване на антитела, които имат за цел да унищожат навлезлите еритроцити от плода. Част от тези антитела, обаче преминават плацентарната бариера и могат да доведат до увреждане и на самия плод. Други важни характеристики на имунната система, които имат отношение към ХБН са т.нар. сенсибилизиране /или очуствяване/ - първият контакт на имунната система с даден антиген и т. нар. имунна памет – след всеки контакт с чужд генетичен материал се запазват клетки и антитела, участвали в имунната реакция срещу този чужд агент и всяка повторна среща води до бърза и силна реакция. Това е причината ХБН да  възниква най-често при втора и/или последваща бременност. Такова тежко усложнение може да има разбира се още и при първа бременност, ако преди това организмът на майката по някаква причина е влязъл е в контакт с чужд за нея кръвногрупов антиген.


-Съществува ли профилактика на кръвно-груповата несъвместимост между майчиния организъм и плода по отношение на Резус кръвногруповата система?
Да, съществува такава профилактика срещу това толкова тежко усложнение на бременността. На практика тя бива два типа: Тип 1: Това са профилактични изследвания за установяване на този тип кръвногрупова несъвместимост майка-плод. Тези изследвания съществуват отдавна в нашата специалност и са част от добрата медицинска практика, но след обнародването на Наредба №9 за утвърждаване на стандарт по Трансфузионна хематология през 2006г. са задължителни за всеки специалист в Р България. Препоръчително е на всяка бременна жена да бъдат направени тези изследвания, независимо дали е Rh(D) отрицателна или Rh(D) положителна, защото червените кръвни клетки на плода, както казах, носят и огромно количество други антигени. На практика срещу всеки от тях може да има такава имунна реакция! Тип 2: създадени са биологични препарати: анти-Rh(D) имуноглобулини насочени срещу основния антиген, отговорен за тази несъвместимост. Те се прилагат задължително във всеки случай когато: жени във фертилна възраст (от деца до зрели жени) отрицателни по отношение на Rh(D) антигена от Rh системата има и най-малко съмнение за контакт на тяхната имунна система с Rh(D) положителна кръв от чужд произход – това най-често са абортите в ранен етап от бременността! 


-Изследванията поемат ли се от Здравната каса и задължително ли е да се проведат от майката и в кои етапи от бременността се правят?
Да, изследванията се поемат от НЗОК. Съгласно стандарта задължително се извършват най-малко двукратно по време на бременността: при регистриране на бременността -10-16 гестационна седмица и към края на бременността- 28-34 гестационна седмица. При установено наличие на патологични антиеритроцитни антитела у бременната жена, специалистът по Трансфузионна хематология съставя план-график за проследяване на имунния статус до самото раждане. Тези високоспециализирани изследвания се провеждат в медико-диагностични лаборатории по Трансфузионна хематология, притежаващи съответното разрешително за дейност и отговарящи на изискванията заложени в стандарта. Такава функционира и на територията на ДКЦ „Софиямед“.


-Какво е решението, когато майката е отрицателна по отношение на Rh кръвногруповата система, а бащата е положителен?
Това е въпрос, който няма еднозначен отговор, затова ще Ви отговоря така: за да не се допусне развитието ХБН специалистите по АГ и специалистите по Трансфузионна хематология трябва много професионално да подхождат към всеки конкретен случай. Огромно значение има и предисторията на всяка бременна жена: наличие на предшестващи неуспешни бременности; коректна имунопрофилактика при прекратяване на бременност (независимо по какви причини се е наложило това); предшестващи кръвопреливания и т.н.

Д-р Ангел Стоименов ще изнесе лекция на тема: Имунология на бременността в рамките на безплатното Училище за родители на УМБАЛ „Софиямед“ на 9-ти март в 15:00ч. в Конферентната зала на болницата на ет.6!